AİBÜ’de 14 Mart Tıp Bayramı Programı Düzenlendi

  14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Konferans salonunda program düzenlendi. Programda, dönem 1 öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirildi; dereceye giren Tıp Fakültesi öğrencilerine ise ödülleri verildi. Tecrübelerin Işığında Hasta Hekim İlişkisi ve Tıp Öğrencilerine Öğütler konusunda düzenlenen panelde, AİBÜ öğretim üyeleri meslek deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

  Protokol üyelerinin açılış konuşmalarıyla başlayan programda konuşmacılar, Ankara’daki terör saldırısını kınayarak, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa ve milletimize baş sağlığı dilediler; tarihte olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içerisinde bu tür olayların üstesinden gelineceğinin altını çizdiler.

  14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla ilk konuşmayı Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk yaptı. Ülkemizde 14 Mart Tıp Bayramı’nın, tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladığını hatırlatan Öztürk, tıp öğrencilerinin milli mücadeleye katkılarını anlattı ve “Bugün biz hekimler barışta, savaşta, yurdumuzun dört bir yanında ve dünyanın her bir yerinde Hipokrat yeminine sadık kalarak özverili ve insan sevgisiyle insanın yaşam hakkı için çabalarız. Hekimlik, ölçüsü olmayan ama çok içten bir teşekkürle bile karşılanabilen bir hizmettir.” dedi.

  “Hekimlik, Zor ve Uzun Bir Yol”

  AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, hekimliğin önemine değindiği konuşmasında, “Hekimlik, hem eğitim aşamasında hem de mesleği icra ederken zor ve uzun bir yol. Bu yolda, bugün beyaz önlük giyerek hekim olma yolunda önemli bir adım atacak 1’inci sınıf öğrencilerimizle tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Büyük fedakârlıklar gerektiren bu mesleği icra eden tüm öğretim üyelerimizin, doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.” diye konuştu.

  Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ve Bolu Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu da yaptıkları konuşmalarda, öğrencilerin ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladılar.

  AİBÜ Öğretim Üyeleri Mesleki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

  Açılış konuşmalarının ardından Tecrübelerin Işığında Hasta Hekim İlişkisi ve Tıp Öğrencilerine Öğütler konusunda panel düzenlendi. Panelde AİBÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Fahri Yılmaz, Prof. Dr. Hayri Erkol, Prof. Dr. Aysel Kükner, Prof. Dr. Fatma Sırmatel, Prof. Dr. Hayrettin Akdeniz, Prof. Dr. Şirzat Çoğalgil ve Prof. Dr. Haluk Şavlı mesleki tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar. Panelde, Türkiye’nin Dünya bilimine olan katkısını arttırması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Aysel Kükner, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Onun için özellikle Tıp öğrencilerinin araştırmaya yönelmesi gerekiyor. Tıpta özellikle, yapılan deneysel çalışmalar, temel çalışmalar, tedaviye, tanıya yönelik çalışmalar çok kıymetli. Bu temel bakış açısına ve bilimsel araştırma deneyimine sahip olan klinik bilimci akademisyenlerin olması hem bilime katkıyı hem de kaliteyi arttıracaktır.” dedi.

  Programın sonunda Tıp Fakültesi’nde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi; dönem 1 öğrencileri ise düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydiler ve steteskoplarını taktılar.

  Önceki İçerikBAMER Konferansları: Antik Bithynia Depremleri
  Sonraki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Basın Açıklaması