NÜRDAM, Nükleer Reaktörler ve CERN’in Tedarikçisi Olmaya Hazırlanıyor

  Yerli ve Milli Sensörler, CERN’de Yapılan Testleri Başarıyla Geçti

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (NÜRDAM) ürettiği yerli ve milli radyasyon dedektörleri, Slovenya’da kurulu bulunan nükleer reaktörler ve CERN Atlas Deneyinde yapılan testleri başarıyla geçti.

  TÜBİTAK’ın desteğiyle Türkiye ve Slovenya arasındaki ikili iş birliği projesi olan “Nürfet Dedektörlerinin Üretimi ve Kalifikasyonu” projesi kapsamında Slovenya Jozef Stefan Enstitüsü ekibi NÜRDAM’ın ürettiği NürFet sensörlerini,  nükleer Reaktörler ve CERN’de devam eden Atlas deneyinde test etti. İlk sonuçların başarılı bulunmasının ardından bilim ekibi NÜRDAM’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve  projenin diğer aşamalaırnda yapılacak çalışmaları ele alındı.

  NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz AA’ya yaptığı açıklamada, TÜBİTAK desteğiyle yapılan uluslararası ikili işbirliği projesi kapsamında Slovenya ekibiyle, yapılan çalışmaların detaylarını görüşmek üzere biraraya geldiklerini ifade ederek, “Proje kapsamında biz NÜRDAM olarak sensörleri yapmaktayız. Slovenya tarafında ise bu sensörlerin nükleer reaktörlerde testleri gerçekleştirildi. Aynı zamanda Slovenya ekibi CERN’deki Atlas deneyinde sensörlerden sorumlu ekip olarak ürettiğimiz sensörlerin bu deneyde kullanılabilirliğine ilişkin ön testlerini yaptılar. Bu testlerin sonuçlarını bizlere anlattılar. Ve buradan çıkan sonuçları gayet beğendiklerin ifade ettiler.” Diye konuştu.

  Yılmaz, sensörlerin son bir testtden daha geçerek onay alması durumunda, bu alanda çalışan şirketleerin, CERN ve Nükleer Reaktörlerde kullanılan radyasyon sensörlerinin,  NÜRDAM olarak üretmeye başlayabileceklerini söyledi.

  Slovenya Jozef Stefan Enstitüsü’nden Prof. Dr. Gregor Kramberger, NÜRDAM’da, çok daha az insan gücüyle çok verimli bir Alt yapı oluşturulmuş çıkan ürünlerin radyasyon sensörü olarak kullanılabilirliği ispatlandı ve ön testlerden geçti. Onay alması durumunda CERN ve dünya üzerindeki nükleer reaktörlerde, NürFet radyasyon sensörleri rahatlıkla kullanılabilecek ve bu alandaki pazar Türkiye’ye yönelecektir. NÜRDAM’ı gezdik ve çok etkilendik. Buradaki cihaz altyapısının daha da güçlendirilmesi durumunda bu merkezin, dünyada nükleer araştırma yürüten merkezler arasında ilk sıralarda yer bulabilecektir.” şeklinde konuştu.

  Önceki İçerikBAİBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu, Eğitimde Başarı Çıtasını Yükseltiyor
  Sonraki İçerikYDYO Hazırlık Bölümü Oryantasyon Programı