Üniversitemizde Annelere Özel Düzenlenen Eğitim Programı Başarıyla Tamamlandı

  Üniversitemizin, yükseköğrenim imkânı bulamamış annelere yönelik gerçekleştirdiği “Anneler Üniversitede Okulu” adlı örnek eğitim programının bahar dönemi eğitimleri başarıyla tamamlandı.

  Rektörlüğümüzün öncülüğünde, Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Anneler Üniversitede Okulu’nda, okur-yazar ya da ilk veya ortaöğretim mezunu olan annelere, aile yaşamı, sağlık, ilk yardım, gıda güvenliği, finans vb. güncel konularda eğitim imkânı sunuldu.

  Anneler Üniversitede Okulu eğitim programı, 24-28 Haziran 2019 tarihleri arasında İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleştirildi. Üniversitemizde görev yapan bazı personellerimizin de katıldığı programda, toplam 73 anne ve anne adayına, eğitimciler ve öğretim elemanları tarafından teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Anneler Üniversitede Okulu; Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle hayata geçirildi.

  Katılımcı annelerin ilgiyle takip ettiği Anneler Üniversitede Okulu’nun bu yılki bahar dönemi eğitimi, düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi. Törene; Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Yaman, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mansur Şen, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Anneler Üniversitede Okulu Koordinatörü Prof. Dr. Arzu İlçe, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Süleyman Sarı, öğretim elemanları ve anneler katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Arzu İlçe, üniversitelerin eğitim verme ve araştırma-geliştirme projeleri üretme yanında topluma katkı sunma gibi asli bir görevlerinin daha olduğunu vurgulayarak, “Bizler de bu görevimiz kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak Anneler Üniversitede Okulu programını gerçekleştirdik. Bu yılki bahar dönemi eğitimlerimizde yarısı ilimizden yarısı üniversitemiz personelinden olmak üzere toplam 73 anneye eğitim verdik. Bu yıl eğitimleri, katılımcılarla birebir iletişim kurabileceğimiz şekilde planladık. Bir annede bile değişim yaratmak bizler için çok önemliydi. Çok güzel geri bildirimler aldık annelerimizden. Sizlerden gelen öneriler doğrultusunda inşallah gelecek programlarımızı da gerçekleştireceğiz. Güz ve bahar dönemlerinde eğitimlerimizi sürdüreceğiz. Tabii ki kapımız siz değerli annelerimize de açık olacak yine. Böylece bu eğitimleri toplumumuzda yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı hocamız, kendisi de bizlere eğitim verdi, bu programı çok destekliyor. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Yine ekip arkadaşlarıma, destek veren kamu kurumlarına ve katılımlarınızdan dolayı siz sevgili annelere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  “Üniversite Olarak Bu Tür Eğitimleri Çok Önemsiyoruz”

  Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Yaman ise sözlerine, eğitimlere büyük ilgi gösteren çok kıymetli annelerimize teşekkür ederek başladı. Üniversitemiz Rektörlüğünün bu tür eğitimleri çok önemsediğinin altını çizen Prof. Dr. Yaman, “Bizim temel amacımız, ailenin temeli olan anneleri güncel konularda kısa sürede belli bir bilgi seviyesine getirmek. Biz neden bu etkinliği önemsiyoruz? Sağlıklı bir toplumun temeli ailedir.  Hepimiz aile bireyi, bizler de aile reisi olarak şunu biliriz ki; ailedeki temel direk, annedir. Her anne, ailesine hakim olabiliyorsa, ailesine sahip çıkabiliyorsa o aile, sağlıklı bir ailedir. Dolayısıyla benim kişisel görüşüm, tecrübem, kanaatim bir ailenin sağlıklı ve huzurlu olmasının temel etkeni, sorumluluğu ve iş yükü annededir. Anne bilinçli ise, anne çabalıyorsa, anne özen gösteriyorsa o ailedeki çocuklar -ki geleceğimizi onlara emanet edeceğiz- çok daha bilinçli, çok daha sağlıklı olacaklardır. Hedefimiz, bilinçli ve sağlıklı bir topluma ulaşmaktır.” diye konuştu.

  Bu bağlamda ikincisini düzenlediğimiz Anneler Üniversitede programına büyük önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Yaman, özetle “Temel hedeflerimizden biri, üniversite ile Bolu halkını bütünleştirmek. Kampüsümüz şehre biraz uzak olsa da sosyal anlamda üniversiteyi Bolu halkıyla bütünleştirmek için çok çaba sarf ediyoruz, katkı sağlamak istiyoruz. Sağlayacağımız katkının da ciddi anlamda yapıcı ve kalıcı olmasını istiyoruz. Temenni ederim ki, burada aldığınız temel bilgileri geliştirerek kendizi daha da ileriye taşıyacaksınız. Bunları doğru bir şekilde uygulayacaksınız. Böyle güzel bir etkinliğin üniversitemize kazandırılmasından dolayı başta Program Koordinatörü Arzu hocaya ve emeği geçen bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

  Konuşmaların ardından eğitimcilere ve öğretim üyelerine teşekkür belgeleri; annelere ise katılım belgeleri ve hediyeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

  Önceki İçerikYENİGIDAM- Elisa Teknikleri ve Uygulama Alanları Eğitimi Hk. Duyuru
  Sonraki İçerikTıp Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı