BAİBÜ, TEKNOFEST 2023’te

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Cumhuriyetin 100’üncü yılında ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kapılarını 8’inci kez teknoloji ve bilim meraklılarına açan TEKNOFEST 2023’e katılıyor.

  Paydaşları arasında üniversitemizin de olduğu, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, bakanlıkların, kamu ve özel kuruluşlarının, akademik kurumların ve media şirketlerinin yer aldığı 125 kurumla gerçekleştiriliyor.

  Festivalin ilk gününde standımızı Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Özyurt ziyaret etti.

  Standımıza gençlerden büyük ilgi

  Akademisyenler, teknoloji ve bilim meraklıları ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği standımızda, Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizce tasarlanıp üretilen ve başta TÜBİTAK olmak üzere birçok prestijli yarışmada Üniversitemizi başarıyla temsil eden elektrikli aracımız Ayvaz Elektromobil sergileniyor.

  Standımızda ayrıca, Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Baysal Teknoloji Takımı’mızca geliştirilen ve geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan eğimli ve dağlık alanlarda tohumlama işlemi yapabilen Seedrone aracı da yer alıyor. Orman yangınlarında kaybettiğimiz ekosistemi, ağaçlandırmaya elverişli alanlarda en kısa sürede yeniden oluşturma işlevi de olan Seedrone, Ayvaz’la birlikte festivalde ilgi görmeye devam ediyor.

  Askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayan teknolojilerin geliştirildiği merkezimiz NÜRDAM’da üretilen radyasyon dedektörlerinin tanıtımı yapılıyor. Sağlıktan teknolojiye, güvenlikten ülke sınırlarının korunmasına kadar birçok alanda kullanılan dedektörler, TEKNOFEST ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.

  TEKNOFEST 2023, Ankara Etimesgut Havaalanı’nda 3 Eylül Pazar günü akşamı sona erecek.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/62ka
  Önceki İçerik30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
  Sonraki İçerikBolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Halk Müziği Konseri