Üniversitemizde Gazze’ye yardım gecesi düzenlendi

  Dünyanın gözü önünde İsrail zulmü ve soykırımına uğrayan Filistinli kardeşlerimiz için, Üniversitemiz ev sahipliğinde Gazze’ye yardım gecesi düzenlendi. İlimizde faaliyet gösteren 23 sivil toplum kuruluşunun ve öğrenci topluluklarımızın bir araya gelerek düzenlediği gecede, uzun yıllardır ülkemizde yaşayan Filistinli Araştırmacı ve Yazar Muin Naim, Filistin davasını ve Aksa Tufanı’nı anlattı.

  Kongre Merkezi Bordo Salondaki yardım gecesine; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz, Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr. Coşkun Karaca, Gazze’ye Yardım Gecesi Tertip Kurulu Başkanı Ahmet Koçak, Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, akademik, idari yönetici ve personel, il müdürleri, siyasi parti il temsilcileri, STK yönetici ve temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu. Gazze’ye Yardım Gecesi’nde açılış konuşmasını Tertip Kurulu adına Ahmet Koçak yaptı.

  Koçak, konuşmasında “Dünya kör ve sağır kalsa da ümmetin bayraktarlığını yapan, Osmanlı’nın mirasını taşıyan Türkiye sessiz kalamazdı ve sessiz kalmadı. Bugün Türkiye’nin her yerinde, burada olduğu gibi Gazze’ye yardımlar, etkinlikler düzenleniyor. Bugün Resul’ün ayak izlerinin, Miraç’ın kalbinin olduğu Mescid-i Aksa tutsak ise, bizim hürriyetimizin bir anlamı yoktur.” dedi ve bu anlamlı güne emek veren tüm katılımcılara şükranlarını sundu.

  “Filistin olarak bizim asıl sorunumuz işgalci siyonistlerledir.”

  Açılış konuşmasının ardından sahneye gelen Filistinli Araştırmacı Yazar Muin Naim, Filistin tarihi ve Aksa Tufanı’nı anlattı. Naim, “Bir Filistinli ve Müslüman olarak diyorum ki; ne Filistinlilerin ne Müslümanların, Yahudilerle dinlerinden dolayı bir sorunları yoktur; sorunumuz işgalci siyonistlerledir. Bugün Filistin dışında herhangi bir Yahudiyle benim bir sorunum yoktur. Siyonizm, Yahudilikle bir âlâkası olmayan faşist, ırkçı ve emperyalist bir harekettir, bir örgüttür. Asıl amacı ve kuruluş sebebi, İslâm âleminin merkezine kanser gibi yerleşmektir. Nitekim siyonizmi kuranların hiçbiri mütedeyyin Yahudi değildir; birçoğu ateist, ırkçı Yahudilerdir.” diye konuştu.

  Osmanlı döneminde Filistin’in durumunu anlatarak konuşmasını sürdüren Naim, 2. Abdülhamit’in tahttan indirildikten sonra siyonist Yahudilerin Filistin’e yerleşmeye başladığını söyledi ve “Şu anda yaşadığımız sorunun asıl temeli şudur: Hani derler ya, içki kötülüklerin anasıdır diye; siyasi kötülüğün anası da İngiltere’dir. İslâm dünyasında nerede sorun ve çatışma varsa, orada İngilizleri bulursunuz. Özellikle Sykes Picot’la birlikte bölgeyi paramparça ettikten sonra her bölgede bir çatışma alanı bıraktılar. Filistin’i işgalden önce Yahudilere milli bir vatan sözü vermişlerdi. İngilizlerin getirdiği Yahudileri Filistinliler ilk başta gariban oldukları, ölümden kaçtıkları için aralarına aldı. Sadece Filistin değil birçok İslâm ülkesi ve Türkiye de böyle yaptı. Bunu Yahudileri ölümden kurtarmak için yaptılar.” şeklinde konuştu.

  “Filistinliler asla topraklarını satmamıştır.”

  Muin Naim, konuşmasında Filistinlilerin bilinenin aksine asla topraklarını satmadıklarını da vurguladı ve Aksa Tufanı’nın ne olduğunu ve neden yapıldığını anlattı.

  Grup Genç konserinin ardından Filistinli Araştırmacı ve Yazar Muin Naim’e Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından hediye takdimi yapıldı. Grup Genç üyelerine de protokol üyeleri tarafından hediye takdim edildi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/yz2j
  Önceki İçerikTürk-İslam tarihinde Filistin ve Kudüs
  Sonraki İçerikAzerbaycan Müziğinden Esintiler