BAİBÜ’den TÜBİTAK destekli çevreci kozmetik ürünü

  Üniversitemizin, insan cildini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan, aynı zamanda cildi yenileyen ve onaran bileşenleri barındıran, yenilikçi ve çevreci kozmetik ürünü, “Melanin Nano Parçacıkları ile Enkapsüle Edilmiş Astaksantin Tabanlı Güneş Kremi Geliştirilmesi” başlıklı proje kapsamında TÜBİTAK-TEYDEP 1501 programından destek almaya hak kazandı.

  Bolu TEKNOKENT bünyesinde yürütülecek projenin ekibi, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Telli ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Gizem Kaleli’den oluşuyor.

  Proje kapsamında, mürekkep balıklarından elde edilen melanin pigmenti ile mikro alglerden elde edilen antioksidan pigmentlerden geliştirilecek etken moleküler bileşim, güneş yağı olarak formülleştirilecek. İnsan cildini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacak, aynı zamanda cilt yenileyen ve onaran bileşenleri barındıracak kozmetik ürün, yenilikçi ve yeşil dönüşüm modeline göre geliştirilecek. 4 milyon TL’yi aşan bütçeye sahip projenin sonuçlarının, ülkemizin yüksek katma değere sahip teknolojik ürünlerine katkı sağlayacağı ön görülüyor.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/x9be
  Önceki İçerikBAİBÜ’den engelliler gününe özel lezzetli etkinlik
  Sonraki İçerik2023 Projesi Erasmus+ KA131 Konsorsiyum Öğrenci Staj Hareketliliği Başvuru İlanları