Kadın besteciler temalı piyano resitali düzenlendi

  Üniversitemizde “Kadın Besteciler” temalı piyano resitali düzenlendi.

  Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen piyano resitalinde, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çelik Demiray, ataerkil dünyada yaşadıkları zorluklara rağmen müzikal kariyerlerinden asla vazgeçmeyen ve müzik dünyasına birçok eser kazandıran 7 kadın piyanist ve besteciyi anarak, ünlü eserlerini icra etti.

  Resitalde sırasıyla; tarihte turneye çıkan ilk kadın enstrümanist Clara Schumann, Paris konservatuvarında Profesör ünvanı alan ilk kadın eğitmen Louise Dumont Farrenc, aynı eğitimi almasına rağmen geleneksel aile yapısı ve toplumsal bakış nedeniyle ağabeyi ünlü besteci Felix Mendelssohn kadar tanınmayan Fanny Mendelssohn, Müzikal Kız olarak bilinen Germaine Tailleferre, senfoni orkestraları için uvertür, piyano ve orkestra için 3 konçerto, piyano için prelüd ve Azerbaycan halk şarkıları üzerine birçok eseri bulunan Elmira Nazirova, konservatuvara gitmesine izin verilmediği için özel derslerle eğitimini sürdürmüş, melodik ve ritmik zarafetle işlenmiş bestelerini İstanbul Yıldız Sarayı’nda da seslendirmiş Cécile Chaminade ve Cemal Reşit Rey’den dersler almış ve 1000’e yakın besteye imza atmış Nazife Aral Güran’ın eserleri icra edildi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/zc6d
  Önceki İçerik1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun
  Sonraki İçerik“turnitin (originality check) online eğitim semineri : güncellenen versiyon, yeni tarama ve rapor görünümü”