Üniversitemize Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu Kuruldu

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü ile Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) iş birliği kapsamında, Üniversitemiz Gölköy Kampüsü’ne 27 Aralık 2023 tarihi itibari ile Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu kurulmuştur.

  Deprem Kayıt İstasyonu; Bolu Valisi Erkan Kılıç ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın katkılarıyla, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde  görevli öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan Kalafat ve ekibi ile Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ateş ve akademik-idari personelin katılımıyla, Sosyal Tesis yakınındaki alana kuruldu.

  Ülkemizdeki Deprem Çalışmalarına Katkı Sunacak

  Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu, Bolu ve çevresinde Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan aktif fayların hareketliliğini izleyip kayıt altına alacaktır. Elde edilecek veriler, akademik çalışmalarda kullanılacak ve veri bankası oluşturulacaktır.

  İki üniversite arasındaki ortak iş birliği kapsamında kurulan Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu’nun, Bolu ve çevre illerde meydana gelen öncü, artçı ve bağımsız depremleri takip edip kayıt altına alarak, ülkemizde yürütülen deprem ve depreme dayanıklı şehirler kurulması  çalışmalarına büyük katkı sağlaması öngörülmektedir.

  Deprem erken uyarı sistemi kurulması hedefleniyor

  Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu aynı zamanda, bölgede ilk olma özelliği taşıyor. Hem bölgedeki hem ülkemizdeki deprem çalışmaları kapsamında önemli bir boşluğu dolduracaktır. Deprem Kayıt ve İzleme İstasyonu’ndan elde edilecek veriler doğrultusunda erken uyarı sistemi kurulması da hedeflenmektedir.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/cdhc
  Önceki İçerikÜniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’a Ödül
  Sonraki İçerikGerede MYO’dan şehitlere vefa yürüyüşü