Afganistan Kültür Tanıtım etkinliği gerçekleştirildi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğünün organize edip Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Topluluğunun düzenlediği Afganistan Kültür Tanıtım etkinliği Kongre Merkezi Bordo Salonda gerçekleştirildi.

  Etkinliğe Afganistan Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Kürtül ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Kürtül; “Gönül coğrafyamızın içinde yer alan ülkelerden gelen öğrencilerin Üniversitemizde eğitim görmesinden mutluluk duyuyorum.” dedi. Kürtül etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

  Kürtül’ün ardından kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; bu tür etkinliklerin bir olmak iri olmak ve diri olmak açısından kıymetli olduğunu ve İslam Dünyası’nın bir olmamasından kaynaklı olarak Gazze’de soykırım yaşandığını ifade etti. Bir kişinin bir yerden bir yere giderken kendi kültürünü de yanında götürdüğünü dile getiren Alişarlı, Üniversitemizde 104 farklı ülkeden ve 4 bine yakın öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Farklı kimliklerin bir arada çatışmadan yaşayabilmesi için herkesin kendini tanıtması gerektiğinden bahseden Alişarlı, ilk defa bir öğrenci topluluğunun etkinliğine bir büyükelçinin katılmasından duyduğu memnuniyetin altını çizip etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

  Alişarlı’nın ardından konuşan Afganistan Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin; Üniversitemizde eğitim alan Afgan öğrencilerin Afganistan’ın geleceğinde çok önemli roller üstleneceklerine inandığını ifade ederek Türkiye’nin Afganistan için çok önemli bir kardeş ülke olduğunu belirtti. Türk ve Afganların bir medeniyet olduğunu ancak farklı ülkelerde yaşadığını dile getiren Ramin, Türkiye’nin Afganistan’ın kalkınması için çok önemli olduğunu açıkladı. Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Afganistan’da çok etkili olduğundan bahseden Ramin, eğitimin Afganistan için olan önemini vurguladı. Afganistan’ın Türkiye’den çok şey öğrenmesi gerektiğinin altını çizen Ramin, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

  Etkinlikte Afganistan’da yaşayan halkların kültürlerine dair çeşitli gösteriler yapıldı ve halk oyunları gösterisiyle etkinlik sona erdi. Etkinlik sonunda Afganistan’a özgü yemek ve tatlılar katılımcılara ikram edildi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/7x7y
  Önceki İçerikSosyalfest tanıtım programı gerçekleştirildi
  Sonraki İçerikDENEME ERİŞİMİ: AMBOSS VERİ TABANI