“Öğretmenler Günü Kutlama Programı” etkinliği gerçekleştirildi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Eğitim Fakültesinin düzenlediği “Öğretmenler Günü Kutlama Programı” etkinliği Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleştirildi.

  Etkinliğe Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Prof. Dr. Aydın Him, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, BAİBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üzeyir Ok ve akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

  Etkinlikte açılış konuşmasını BAİBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üzeyir Ok yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Ok, öğretmenlerin topluma ve öğrencilerine örnek teşkil ettiğini ifade etti. Eğitimde diploma almanın tek başına anlamlı olmadığını belirten Ok, bilgi, beceri ve uygulamaya yönelik yetkinliklerin önemini vurguladı. Bilginin güçle eş değer olduğunu dile getiren Ok, teorik bilginin uygulamaya dönüştürülemediğinde anlamını yitirdiğini söyledi. Bilgili olmanın yanı sıra ahlaklı olmanın da önemli olduğunun altını çizen Ok, öğretmenlerde olması gereken özelliklerden söz etti. Öğretmenler Gününü kutlayan Ok katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

  Ok’un ardından kürsüye gelen Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. Tüm öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının Öğretmenler Gününü kutlayan Sarıcı, öğretmenliği Dünyanın en özgür mesleği olarak nitelendirdiğini ifade etti. Bu özgürlüğün öğretmenlere çok ciddi sorumluluklar yüklediğini belirten Sarıcı, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere öğretmenlik mesleğini icra ederken hayatını kaybeden tüm öğretmenleri şükranla anarak sözlerini noktaladı.

  Sarıcı’nın sözlerini noktalamasının ardından kürsüye gelen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Samettin Gündüz katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Öğretmenlik mesleğinin Hz. Adem’le başladığını ifade eden Gündüz, öğretmenlik mesleğinin insanlık tarihinde tartışılmaz bir önemi olduğunu belirtti. Cumhuriyet tarihimizde öğretmenin yerini ve önemini vurgulayan Gündüz, öğretmen adaylarının Cumhuriyetin 2. Yüzyılında Dünyayı tanımak, milli kültürünü öğretmek ve genç nesillere kimlik kazandırmak gibi sorumluluklarının olduğunu dile getirdi. Öğretmenlerin kültürümüzü şekillendiren, insanı güzelleştiren ve geliştiren kişiler olduğunun altını çizen Gündüz tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlayarak konuşmasını bitirdi.

  Gündüz’ün konuşmasını bitirmesinin ardından Üniversitemiz Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı doktora öğrencisi Damla Işık ve öğrencisi Elif Ceylan katılımcılara piyanoyla müzik dinletisi sundu. Müzik dinletisinin ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Samettin Gündüz, Işık ve Ceylan’a teşekkür belgesi verdi ve ardından günün anlam ve önemiyle alakalı video gösterimi yapıldı.

  Video gösteriminin bitmesiyle BAİBÜ Eğitim Fakültesi hocalarının paneli başladı. Panele Dr. Öğr. Üyesi Meriç Tunçel panel başkanı olarak katılırken Prof. Dr. Hakan Yaman, Prof. Dr. Adnan Altun ve Prof. Dr. İbrahim Çetin panelist olarak katıldı. Panelde, panel başkanı ve panelistler tecrübelerini katılımcılara aktardı.

  Panelin ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Aydın Him panel başkanı ve panelistlere teşekkür belgesi verirken Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı ve BAİBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üzeyir Ok etkinliğin sunucularına teşekkür belgesi verdi ve toplu hatıra fotoğrafı çekinilmesiyle etkinlik sona erdi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/y4yl
  Önceki İçerikBAİBÜ YENİGIDAM’dan israfa karşı önemli çalışma
  Sonraki İçerikHukuk Fakültesi’nden “Ceza Hukukunun Güncel Sorunları” konferansı