Hukuk Fakültesi’nden “Ceza Hukukunun Güncel Sorunları” konferansı

  Üniversitemiz Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya gelen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, ceza hukukunun güncel sorunları hakkında öğrencilere bilgi verdi. İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salondaki konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Karaca, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

  Prof. Dr. İzzet Özgenç, yeni Ceza Kanununda, Avrupa’daki pek çok ceza kanununa örnek teşkil edecek şekilde düzenlemeler yapıldığını ve belirsiz olan bazı düzenlemelerin değiştiğini söyledi.

  “Ceza miktarlarını artırdık.”

  Kamuoyunun baskısıyla belli suçların cezalarının artırılması yönünde bir eğilim ortaya çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Özgenç, özetle “Mesela uyuşturucu madde imal ve ticareti suçlarında, cinsel suçlarda böyle bir eğilim ortaya çıktı. Bu suçların önüne geçebilmek için, 2014 yılında yapılan bir değişiklikle bu suçların cezalarını artırdık. Cezaların sadece miktarı artmadı, aynı zamanda bu cezaların infaz şartlarını da ağırlaştırdık, dedi. Prof. Dr. Özgenç, denetimli serbestlik sistemi ve uygulamaları hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgi verdi.

  Soru cevap bölümünün ardından konferans sona erdi.

   

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/6y3y
  Önceki İçerik“Öğretmenler Günü Kutlama Programı” etkinliği gerçekleştirildi
  Sonraki İçerikYüzüncü Yıl Marşı