Namazın anlamı ve önemi anlatıldı

  Üniversitemiz Mavera Öğrenci Topluluğu’nca İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut’un misafir olduğu “Namazla Diriliş” konferansı düzenlendi.

  Kongre Merkezi Bordo Salondaki programa; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, akademisyenler, il müdürleri, imam hatip öğretmenleri, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

  Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından programın açılış konuşmasını yapan Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, “Cenab-ı Allah, Kur’an’da ‘Allah’ı unutanlar gibi olmayın. Allah’ı unutmanın cezası, insana kendini unutturmasıdır. Onlar yoldan çıkmış, günah işlemeyi adeta dünya görüşü haline getirmiş insanlar olurlar.’ buyuruyor. Dolayısıyla Allah’ı hatırlamak demek, Allah’ın değerlerini ve ilmini hatırlamak demektir. Cenab-ı Allah, namazı da ‘Beni anmak için namaz kılın.’ buyurmuş.” diyerek, dinden uzaklaştıkça dinimizce de caiz olmayan düşünce ve davranışların arttığına dikkat çekti.

  “Kur’an-ı Kerim’i yeterince tanımadığımızdan namaz kılmıyoruz.”

  Açılış konuşmasının ardından İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut, namazın hayatımızdaki anlamı ve önemini anlattı. “Allah hepimize ‘Gönlü namazda, kulağı ezanda’ bir hayat sürmeyi nasip etsin.” diyen Bulut, özetle “Bir Müslüman niye namaz kılmaz? İnsanoğlunun en iyi yaptığı iş, mazeret üretmek. En temel problemimiz, Rabbimizle aramızın açılması. Namaz şuurumuzda eksiklik var. Namaz kılmayı bilmeyen kardeşlerimle tanıştım. Namaza başlamak değil kılmaya devam etmek zor. Hocadan, cemaatten soğumuş namazdan uzaklaşmış. Yani namaz kılmamak için herkesin bir mazereti var. Peyami Safa’nın güzel bir sözü var: ‘İnsanın en kolay aldattığı budala, kendisidir.’ ‘Allah’ım sana inandım, güvendim, sana teslim oldum.’ demenin somut ifadesi namazdır. Sevgili Peygamberimiz ne yolculukta ne savaşta, ne de hastalıkta asla namazı terk etmemiştir. Ama gelin görün ki, O’na iman eden Müminler, ‘Canım kurban olsun senin yoluna, adı güzel, kendi güzel Muhammed’ diyen ümmeti namazını kılamıyor. Neden? Kur’an’ı yeterince tanımadığından. Rabbini yeterince tanımadığından.” değerlendirmesinde bulundu.

  Konferansın sonunda İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut’a hediye takdimi yapıldı; Bulut, kitaplarını imzaladı.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/z1ba
  Önceki İçerikAzerbaycan Müziğinden Esintiler adlı konser gerçekleştirildi
  Sonraki İçerikÜniversitemizin GreenMetric sıralaması yükseldi