‘Muzaffer Sarısözen, Bugün Halen Çalınan, Söylenen, Dinlenen Türkülerle Bizlerle Yaşamakta’

  Türk folklorcusu değerli sanatçımız Muzaffer Sarısözen, ölümünün 51’inci yıldönümü dolayısıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen programla anıldı. AİBÜ Türk Musikisi Öğrenci Topluluğu ve Yurttan Sesler grubu ile Türkçe Eğitimi Bölümü Öğrenci Topluluğu’nun birlikte hazırladığı programda, Sarısözen’in derlediği türküler de seslendirildi. Programda, derlediği ve notaya aldığı 10 bin halk ezgisini, dönemin zorlu şartlarına rağmen plaklara ve ses bantlarına kaydeden Sarısözen’in en büyük hizmetleri arasında, Yurttan Sesler korolarını kurması ve toplu bağlama çalma geleneğini getirmesi olduğu vurgulandı.

  Kongre Merkezi Bordo Salonda düzenlenen programda ilk olarak Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Küçükavşar, Muzaffer Sarısözen’in kişiliği, sanatı ve yaşamı hakkında bilgi verdi. Küçükavşar, özetle “Muzaffer Sarısözen, türküyü dinlerken anında notaya alabiliyordu. Derleme gezilerinde kendi çabasıyla bağlama, cura, ney, çifte kaval, tulum, kemençe, zurna, tef gibi birçok halk sazından bir koleksiyon oluşturdu. 1946’da Yurttan Sesler Korosu’nu kurdu. 1953’te İzmir, 1954’te İstanbul radyolarında Yurttan Sesler topluluklarını kurdu. Halk müziğinde koro seslerini numaralayarak özgün karakterlerin kaybolmasını önledi. Hüseyin Kaya ile birlikte Türkiye’deki ilk müzik okulunu açtı. Muzaffer Sarısözen, bugün halen çalınan, söylenen, dinlenen türkülerle bizlerle yaşamakta.” diye konuştu.

  Programda, Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencisi Erdem Ertekin, Muzaffer Sarısözen’in oğlu Memil Sarısözen’e yazdığı mektubu okudu; Ceyhan Işık,  Yücel Paşmakçı’nın Yurttan Sesler, Şeyma Dinç ise Paşmakçı’nın Sarısözen ve O’nun öğretisi hakkındaki görüşlerini anlattılar.

  Konuşmaların ardından Muzaffer Sarısözen’in derlediği Türk halk ezgilerinden oluşan solo türküler söylendi. Bağlamalarda; Kemal Bilsel Sarısözen, Nurcihan Paşalı ve Metin Kaynar, kabak kemanede Fikret Yalçın’dan oluşan saz ekibinin çaldığı türküleri, Müjde Sarısözen Doğan, Emine Baş, Şengül Ulucan Açıkalın, Metin Kaynar, Nurcihan Paşalı, İhsan Özdemir ve Sema Soydemir seslendirdiler.

   

  Önceki İçerik‘Özel Gereksinimli Çocuklarda Fiziksel Aktivite Arttırılmalı’
  Sonraki İçerikİletişim Ustalığı Zirvesine Öğrencilerden Büyük İlgi