‘Bağımlılık Yapan Maddelerden Uzak Durulmalı’

    Bolu Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu’nda ‘Madde Bağımlılığı’ konusunda seminer verildi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen seminere, AİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Akçakale, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

    İl Emniyet Müdürlüğü Baş Komiseri Şükrü Güler, madde bağımlılığının arkadaşların etkisiyle ya da sadece ‘merak etmekle’ başladığını, ailede yaşanan sorunların ya da maddi sıkıntıların da madde bağımlılığına yol açtığını anlattı. Çarpıcı fotoğraflar göstererek verdiği seminerde Güler, gençlere bağımlılık yapan maddelerden uzak durmalarını tavsiye ederek, “Bir defadan bir şey olmaz diyerek deneyen kişi bataklığa doğru yol alır. Bu sigara da olabilir, eroin de, kokain de, alkol de…Bağımlılık yapan bu maddeler vücudu değişik şekillerde etkiler. Baş ağrısı, mide bulantısı, vücutta morarmalar, unutkanlık oluşmaya başlar. Arkadaş etkisinde de kalmamalı, hayır diyebilmelisiniz.” diye konuştu.

    Güler, bağımlılık yapan maddelerin hammaddelerini yetiştirenlerin bu tür maddeleri kullananların, taşıyanların ya da satanların 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası aldığını da sözlerine ekledi.

    Önceki İçerik“Hasta Etme Adamı” Öğrencileri Mest Etti
    Sonraki İçerikAİBÜ’de Engelsiz Birimi Kuruluyor