En Küçük ‘Külhanbeyi’ Ayakkabısı AİBÜ’de Sergileniyor

    Daha önce 1,5 metre boyunda 222 numara dev ayakkabının sergilendiği Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde bu kez, halk arasında ‘Çarşamba’ ya da ‘Külhanbeyi’ ayakkabısı olarak bilinen türün, giyilebilir en küçük ayakkabısı sergilenmeye başlandı.

    Samsun’daki Mitat Ayakkabı adlı bir firma tarafından üretilen ve Üniversitemize armağan edilen 17 numara ayakkabı, giyilebilir en küçük ayakkabı unvanına sahip bulunuyor. Yaklaşık 5 desimetrekare deriden imal edilen ayakkabının sayası hakiki dana derisinden, tabanı ise neolit malzemeden oluşuyor. Tek parça sayadan özel olarak üretilen ayakkabı, yumurta topuk ve sivri burun özelliklerine sahip bulunuyor. Gerçek ölçülerde giyilebilir en küçük ayakkabı unvanına sahip olan ayakkabı ancak 3 aylık bir bebeğin ayağına olabiliyor.

    Özel tasarım en küçük ayakkabı, halen Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde sergilenen 1,5 metre boyundaki 222 numara ayakkabı ile bir araya getirildiğinde ilginç ve seyirlik bir görüntü ortaya çıkarıyor.

    Önceki İçerikErkan Oğur, AİBÜ’de Konser Verdi
    Sonraki İçerikAİBÜ Öğrencilerinin Resim Çalışmaları Sergileniyor