Bitkisel üretimi tehdit eden nematod çalıştayı düzenlendi

  İklim değişikliğinin en çok etkilediği üretim alanlarından biri olan tarımda, dünyanın geleceğini değiştirebilecek bu ciddi sorunun yol açtığı sonuçlardan biri olan ve bitkisel üretimi tehdit eden bitki paraziti nematodlar ile bitkilerde kök ve kök boğazı hastalıkları, TAGEM Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan Toprak Kökenli Patojenler Platformu’nun düzenlediği çalıştayda ele alındı.

  12 ve 13 Ekim 2023 tarihlerinde Abant’ta bir otelde gerçekleştirilen çalıştaya Üniversitemizden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa İmren ve Prof. Dr. Halil Kütük ile Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Sameeullah katıldı.

  Çalıştaya; TAGEM bünyesindeki enstitülerde görev yapan araştırmacılar, akademisyenler, kamu ve özel sektör katılımcıları ile Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi’nden (CIMMYT) araştırmacılar katıldı.

  Çalıştayda, bitkisel üretimi tehdit eden bitki paraziti nematodlar ile kök ve kök boğazı hastalıkları konusunda yapılacak Ar-Ge çalışmaları konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/lwp4
  Önceki İçerikÖğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri
  Sonraki İçerikVoleybol turnuvasının şampiyonu belli oldu