BAİBÜ’de Dijital Psikolojik Devrim Semineri

  Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğr. Gör. Dr. Murat Dağıtmaç, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) “Dijital Psikolojik Devrim” konulu seminer verdi.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salondaki seminer, BAİBÜ Kritik ve Analitik Düşünme Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlendi.

  İnsanların günlük hayatta yapmadıkları pek çok şeyi sosyal medyada rahatlıkla yapabildiğine dikkati çeken Dağıtmaç, özetle “Biz, sosyal medyada, yapmam dediğimiz şeyleri yapıyoruz. Mesela günlük hayatta tanımadığımız bir insana kişisel bilgilerimizi vermezken, onunla mahremiyetimizi paylaşmazken sosyal medyada bunları rahatlıkla yapabiliyoruz. Normalde insanlarla paylaşmadığımız şeyleri, sosyal medya hesabımızdan canlı yayınla birçok kişiye ulaştırabiliyoruz. Oysa sosyal medya insanları takip ediyor ve kayıt altına alıyor.” dedi.

  Teknolojik gelişmelerin dijital bir dil ortaya çıkardığını kaydeden Dağıtmaç, bunun özellikle çocuklar üzerindeki etkilerine değinerek, “Dijital yerliler ve dijital göçmenler kavramları var artık hayatımızda. Teknolojinin içinde olanlar yani yeni nesil çocuklar dijital yerliler, ebeveynleri ise dijital göçmenler oldu. Bu iki taraf birbirini anlamakta zorlanmaya başladı. Bir kırılma noktasındayız. Çocuklarımız büyük bir tehlike içinde ve dijital göçmenler bunu göremiyor. Çocukların her gün içinde olduğu dünyadan ebeveynlerinin haberi bile yok.” diye konuştu.

  Murat Dağıtmaç, seminerde, teknolojinin faydalı ve verimli bir şekilde kullanılmasının önemini de anlattı ve “Dijitali doğru anlamamız gerekiyor. Gelecekte ne iş yaparsak yapalım dijital ile entegre etmek durumundayız.” dedi.

  Soru cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.


  Haber: Gazetecilik Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Sevgi Pilgi

  Önceki İçerikSpor Bilimleri Fakültesi, Üniversitemize Hayırlı Olsun
  Sonraki İçerikBAİBÜ’de Esir Balıklar Sergisi