35. İzzet Baysal Şükran Günleri açılış töreni yapıldı

  İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurucusu, büyük hayırsever merhum İzzet Baysal anısına düzenlenen 35. İzzet Baysal Şükran Günleri’nin açılış töreni, kent merkezindeki Atatürk Anıtı önünde başladı. Atatürk Anıtı’na saygı çelengi, Bolu Kent Konseyi Başkanı Remzi Kocaman tarafından konuldu. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından İzzet Baysal’a şükran ve saygı yürüyüşü gerçekleştirildi.

  Törene; Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Milletvekilleri Yüksel Coşkunyürek ve İsmail Akgül, Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ekrem Serin, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Samettin Gündüz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Karaca, şehit yakınları ve gaziler, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeleri, il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik-idari personel, öğrenciler ve Bolulular katıldı.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Bolu Kent Konseyi Başkanı Remzi Kocaman, tüm varlığını doğup büyüdüğü Bolu’ya ve ülkesine vakfeden İzzet Baysal’ın, dünyada örneği olmayan çok kıymetli bir hayırsever olduğuna vurgu yaptı. Protokol üyelerince, Milli Eğitim Müdürlüğü’nce açılan ve öğrencilerin hazırladığı proje ürünleri ve el sanatlarından oluşan stantlar gezildi.

  İzzet Baysal’a şükran ve saygı yürüyüşü yapıldı

  İzzet Baysal Caddesi boyunca merhum İzzet Baysal’a şükran ve saygı yürüyüşü gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’ndan İzzet Baysal Anıtı’na kadar süren yürüyüşe, dükkanlarının önüne çıkan Bolulular da alkışlarla destek verdi.

  Yürüyüşün sonunda ikinci tören, İzzet Baysal Anıtı önünde gerçekleştirildi. Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İBUMED (BAİBU Mezunlar Derneği) tarafından İzzet Baysal Anıtı’na çelenkler sunuldu.

  “Bolu’da İzzet Baysal’ın izinin olmadığı hiçbir şey yok.”

  Törende ilk konuşmayı gençlik adına Üniversitemiz Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Müge Alkan yaptı. Öğrencimiz yaptığı güzel konuşmada özetle “İzzet Baysal’ın yaşamı iyilik dolu bir yolculuktu. Cömertliği, sadece maddi anlamda değildi; aynı zamanda ruhlarımızı da zenginleştirdi. Her adımıyla, her bağışıyla, altın öğütleriyle bize insan olmanın ve paylaşmanın önemini öğretti. O’nun hayatı boyunca göstermiş olduğu adanmışlık, topluma dokunan her eyleminde yankı buldu. Bugün bizlerin kalplerinde yaşayan minnettarlık, O’nun sevgi dolu yüreğine ve büyük vizyonuna duyduğumuz saygı, kelimelerle ifade edilemez. Eğitime, sağlığa ve kültüre yaptığı yatımlar sayesinde geleceğin umut dolu nesillerine yol gösterdi. Bolu’da İzzet Baysal’ın izinin olmadığı hiçbir şey yok. Bolu’yu üniversite şehri yapan, çocukların eğitimi için okul öncesinden yüksek öğrenime eğitim yollarını kuran, binlerce kişiye iş kapısı açan, her gün binlerce insanın hayır duasını alan kişidir İzzet Baysal. Bolu’yu Bolu yapan, İzzet Baysal ve eserleridir.” ifadelerini kullandı.

  “İzzet Baysal’ın hayata bakışı ve yaptıkları, bizlerin de ilkesi olmalı.”

  Halk adına konuşan Emekli Öğretmen Hikmet Manaz ise, merhum İzzet Baysal’ın Boluluların belleğinde ve yüreğinde neden bu kadar yer ettiğini düşünerek bu konuşmayı kaleme aldığını belirterek, özetle “Sanki kendisini Bolu’ya borçlu hisseder gibi, koşa koşa gelip bu eserleri yapması böyle müstesna bir insanın düşüncesi olabilir ancak. O’nun hayat felsefesi, iş disiplini, planlı ve sıralı yatırım uygulamaları, israftan uzak durup lüzumsuz harcamalardan kaçınmak, haklı olduğu yerde sabırla haksızlığa karşı koymak, hakkı da teslim etmek gibi dürüst ve düzgün yaşama özelliğini, bizlerin ve özellikle gençlerimizin benimseyip hayatın her alanında uygulayabileceğimiz ilkelerimiz olmalı diye düşünüyorum.  Eserlerinin sayısı üç basamaklı sayılara erdi gidiyor. Dün temeli atılan Esin Baysal Aile Sağlık Merkezi’ni de sayarsak, eserlerinin sayısı 148 oldu.” diye konuştu.

  Ahmet Baysal: “İzzet Baysal’ın hayır ve yatırımları için verilecek en büyük karşılık, kurduğu vakfa Boluluların sahip çıkmasıdır.”

  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın merhum İzzet Baysal’a yazdığı 24’üncü mektubu, vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Meterelliyöz tarafından okundu. Ahmet Baysal mektubunda özetle, “Senin gösterdiğin yoldan giderek Bolu’ya çok büyük eserler kazandırdık. Bu, hiçbir ülkede ve hiçbir şehirde emsali görülür bir vaka değildir. Tüm varlığını doğup büyüdüğün Bolu’ya vakfettin ve hiç karşılık beklemeden Bolululara ihtiyaç duydukları eğitim ve sağlık konularında büyük katkılarda bulundun. Hiç karşılık istememene rağmen Bolulular bu sene de sana çok güzel bir 11 Mayıs programı düzenlemişler. 3 gün süreyle Bolu’da sportif ve müzikal gösteriler oluyor. Bu senenin de çok güzel ve mutlu geçeceğine eminim. En büyük karşılık, onların, senin onlara emanet ettiğin vakfa sahip çıkmalarıdır.” vurgusunu yaptı.

  “İzzet Babamızın bizlere gösterdiği şekilde Bolumuza hayırlar yapmaya devam edeceğiz.”

  Mektubu okumadan önce İzzet Baysal Vakfı’nın hayır ve yatırımları hakkında bilgi veren Mustafa Meterelliyöz, özetle “İzzet Baysal Vakfı olarak, kurucumuz rahmetli İzzet Babamızın bizlere anlattığı ve vakıf resmi senedinde gösterdiği şekilde Bolumuza hayırlar yapmaya devam etmekteyiz. Şöyle ki: İlimizin değerli yöneticilerinin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda son 6 yılda, bugünkü rayiçlerle yaklaşık 500 milyon TL harcayarak Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü, Hukuk Fakültesi, İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezi ve dün temelini attığımız, vakfımızın 148’inci eseri olan Esin Baysal Aile Sağlığı Merkezi binalarını yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

   Rektör Vekili Gündüz: “İzzet Baysal, Bolu halkının ve Türkiye’nin gönlüne taht kurmuştur.”

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Samettin Gündüz ise, merhum İzzet Baysal ve O’nun şahsında tüm hayırseverlerin ülkemiz için önemine vurgu yaptı ve “Merhum İzzet Baysal, sağlık ve eğitim ve diğer alanlarda yaptıklarıyla cömertliğini, hayırseverliğini, mütevazı kişiliğiyle göstermiştir. Baysal’ın, yaptığı hayırsever işlerle, bir fani olarak dünyada hoş bir seda bıraktığını, Bolu halkının ve Türkiye’nin gönlüne taht kurduğunu görmekteyiz. Bugün Bolu’nun İzzet Baysal şehri olarak anılmasının sebebi, Bolu’ya kazandırdığı eserleridir. İzzet Baysal, insanlara faydalı olmak için kendi adını taşıyan vakfı kurarak, vakıf anlayışının yeniden yorumlanmasına öncülük etmiştir. Baysal, Türkiye’de ve dünyada hayırseverliği özgün bir model olarak ortaya koymayı başaran insandır. Yaptıklarıyla insanların hayatına dokunmuş ve geleceğin Türkiye’sine katkı sağlayacak gençlere, ülke için nasıl çalışılacağını göstermiştir.” diye konuştu.

  İzzet Baysal’ın Bolu’da başlatmış olduğu bu hayır yarışının, kendi kurduğu vakfın yanı sıra birçok hayırsever tarafından da devam ettirildiğini vurgulayan Gündüz, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak bizler de, toplumsal kalkınmaya destek olup güçlü Türkiye hedefine ulaşarak, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu gerçekleştirmek için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

  Hayırlara adanmış ömrünüzle Bolu halkının kaderini değiştirdiniz.”

  Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ekrem Serin ise yaptığı konuşmada, özetle “Siz, hayırlara adanmış bir ömürle, Bolu’nun ve Bolu halkının kaderini değiştirip Boluluların gönlüne girdiniz. Eser ve hizmetlerinizin yanı sıra en büyük eserim dediğiniz vakfınızla da, Bolu’yu Bolu yaptınız. Bolulular olarak size ne kadar şükranlarımızı sunsak azdır. Kalplere dokunup bir toplumun gönlünde yaşamak herkese nasip olmaz. Siz, iyilikle ve hayırla bunu başardınız ve bir şehrin, Boluluların babası oldunuz. Örnek hayırsever kişiliğiniz ve bizlere bıraktığınız kıymetli eserlerinizle, Bolu halkının gönlünde asırlar boyu yaşayacaksınız.” dedi.

  Vali Kılıç: “Üniversitemizin kurulmasının baş aktörü de İzzet Baysal’dır.”

  Bolu Valisi Erkan Kılıç da yaptığı konuşmada, merhum İzzet Baysal’ın Bolu ve ülkemiz için önemine vurgu yaptı ve özetle “Bolu’da 148’inci eserinin temel atma törenini dün gerçekleştirdik. Başta eğitim, sağlık, kültür olmak üzere birçok alanda Bolu’ya çok büyük eserler kazandırdı. Bunların başında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak Türkiye’ye örnek olan ve yaklaşık 35 yıllık geçmişi olan bir üniversite. Bunun tabii ki kurulmasının baş aktörü, büyük hayırsever İzzet Baysal. Bolumuza vermiş olduğu katkı ve destek hiçbir zaman unutulmayacaktır. Hem yaşarken hem vefatından sonra, kurduğu vakıf aracılığı ile yaptığı hayır ve yatırımlar, hayır kapısını açık kılmıştır. O’na şükran duymamak, dua etmemek mümkün değildir. Bolu’da bu yoldan giden birçok hayırsever çıkmıştır ve bunlar da İzzet Baysal’ı örnek almıştır. Bu yol, hayır dolu, sevaplı ve dualı bir yoldur.” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından açılış töreni sona erdi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/wrpt
  Önceki İçerik35. İzzet Baysal Şükran Günleri başladı
  Sonraki İçerikAnneler gününüz kutlu olsun