Üniversitemizde Ömer Osman Erendoruk Belgeseli

  Anadolu Mektebi Kültür ve Edebiyat Topluluğunun organize ettiği “Bulgaristan’ın Susturulamayan Kalemi: Ömer Osman Erendoruk” konulu söyleşi ve belgesel gösterimi gerçekleşti.

  Faaliyet, topluluk başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un açılış konuşmasıyla başladı. Karakuş, geçen sene de Balkanlar’dan Çanakkale’ye gelenleri konu alan bir program düzenlediklerini ve bu faaliyetle de Balkanlar’daki Türk İslam kültürü ve edebiyatını anma ve tanıtmaya devam ettiklerini belirtti. Unutmamak ve anmanın Türk ve Müslüman olmanın bir gereği olduğunu da belirtti. Daha sonra Bulgaristan Türk Edebiyatçısı gazeteci yazar Mehmet Türker söz aldı. Türker, Bulgaristan’da Türkler ve Türk Edebiyatı hakkında devirlere ayırarak bilgiler verdi. Bulgaristan Türk Edebiyatının tarih içerisinde dalgalı bir seyir izlediğini belirten Türker, bir süre sonra Bulgaristan’da Türkçenin tamamen yasaklanmasının Türk edebiyatına ciddi bir zarar verdiğini belirtti. Günümüzde de halen zorunlu Türkçe eğitimin olmayışının Bulgaristan’da Türk edebiyatına büyük zararlar verdiğini belirtti.

  Ardından programın esas bölümüne geçildi. Katılımcılara Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un yayın danışmanlığını yaptığı ve Mehmet Türker’in yönettiği “Bulgaristan’ın Susturulamayan Kalemi: Ömer Osman Erendoruk” belgeseli izlettirildi.

  Etkinlik Bulgaristan Türk Edebiyatı yazarı ve gazeteci Mehmet Türker’e belge takdimiyle program sona erdi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/b4o0
  Önceki İçerikMengen Kampüsünde Türk Mutfağı Haftası
  Sonraki İçerikYemen Birliği’nin 34. Yılı