Türk İslam Tarihinde Filistin ve Kudüs Konferansı gerçekleştirildi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin (BAİBÜ) düzenlediği Türk İslam Tarihinde Filistin ve Kudüs Konferansı Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleştirildi.

  BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tülay Metin’in konuşmacı olduğu etkinliğe BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Konferansta BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tülay Metin Filistin ve Kudüs’ün tarihi hakkında bilgiler verdi.

  Gazeteci İlhan Bardakçı’nın Kudüs’te nöbet tutan Son Osmanlı askeri ile diyalogunu anlatan Metin, 2. Abdülhamid Han’dan toprak talep eden Yahudilere; “Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir.” Cevabına da değindi.

  Filistin ve Kudüs’ün tarih sahnesinde yaşadıklarını katılımcılara aktaran Metin, Kudüs’ün semavî dinlerin ortak kutsal şehri olmasından kaynaklı önemine dikkat çekti. Filistin’in jeopolitik konumunun önemini vurgulayan Metin katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

  Metin’in sözlerini noktalamasının ardından BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tülay Metin’e teşekkür belgesi verdi ve konferans sona erdi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/lgnq
  Önceki İçerikCumhuriyetimizin 100 yılı seramik panolara işlendi
  Sonraki İçerikKazakistanlı öğrencilerimizin müzikli tiyatro gösterisine davet