‘Stres, Hayatın Tuzu Biberi’

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Şenol Durak, ‘Stresle Başa Çıkma: B Planınız Var mı?’ konusunda konferans verdi. AİBÜ Okul Öncesi Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nce İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta Durak, daha enerjik olunmasını sağlayan gevşeme yöntemi tekniğini de uygulamalı olarak anlattı.

  Konferansa stresin tanımını yaparak başlayan Doç. Dr. Durak, “Stres, bizi yoran, adapte olduğumuz süreçler, sağlamaya çalıştığımız uyum. Stresi yoğun bir şekilde yaşarken ne kadar çok yakınsak da varlığı ortadan kalktığında boşluk duygusu oluyor aslında. Bu nedenle stres hayatın tuzu biberi aslında, bu şekilde bakmak gerekiyor. Hayatın içinde stres olmazsa bizi ayakta tutan, bizi enerjik tutan süreçlerden uzak kalabiliriz. Dolayısıyla stresli zamanlarda bunları hatırlamakta fayda var.” dedi.

  Yeni bir deneyim fırsatı olarak nitelendirdiği stresin hem olumlu hem olumsuz sonuçları olduğunu ifade eden Doç. Dr. Durak, “Stres sonrasında tükenmişlik yaşabiliriz. Yani stresli süreç bizi alışık olduğumuz işlevsellik düzeyinden daha düşük bir işlevsellik düzeyine çekebilir. Arkadaşlarımızla ilişkilerimiz zayıflayabilir, daha karamsar, gergin, çaresiz hissedebiliriz. İştahımız kapanabilir ya da açılabilir. Uyku düzeninde değişiklik olabilir, sık hasta olabiliriz. Bunlar bizim tükendiğimizin işaretleri. Keşke böyle anlarda biri bizi dürtse, ‘Çık bir şu süreçten, seni alaşağı eden, seni olumsuz etkileyen bu süreçten bir kurtulmayı dene’ diyen bir dış ses olsa.” diye konuştu.

  ‘Kendinizi Şımartın’

  Stresin bizi tükettiği durumlarda neler yapabileceğimizi de anlatan Doç. Dr. Durak, “Güvendiğimiz biriyle paylaşmak çok önemli ve gerçekçi amaçlar belirlemek. En tükendiğimiz anda kendimize belirleyebileceğimiz en uzak hedef bizi gerçekten yorar. Diplerde olduğumuz süreçlerde kendimize belirleyeceğimiz hedefler belki sadece yataktan çıkmak olmalı. Bu kadar küçük hedefler belirlemeliyiz kendimize. Kendinize zaman ayırın, kendinizi şımartın. Size fuzuli zaman gelebilir ama kendinize ayırdığınız zaman yol, su ve elektrik olarak size geri dönecektir, bunlar boş değil aslında dolu zamanlardır.” şeklinde konuştu.

  Konferansında stresin hayata kattığı olumlu yönlerden de söz eden Doç. Dr. Durak, “Stres bizi kendimize getirebiliyor. Bazen ‘İyi ki de yaşamışım, iyi ki bu başıma gelmiş’ dedirtebiliyor. Stres, bizi daha güçlü hissettirebiliyor. ‘Bu beni öldürmedi’ diyebiliyorsanız kendinizi daha güçlü hissediyorsunuz demektir. Stres sonrası hayatın değerini daha iyi anlayabiliyorsunuz. Sağlıklı nefes alabiliyorsam, gökyüzünü görebiliyorsam bu benim için çok kıymetli. ‘Gören gözlere, duyan kulaklara, yürüyen ayaklara, sağlıklı ellere sahibim ne güzel’ diyebiliyorsak bu bizim geliştiğimizi gösteriyor.” dedi. Konferansın sonunda Doç. Dr. Emre Şenol Durak’a teşekkür belgesi takdim edildi.

  Önceki İçerik1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddialarına Tepkiler
  Sonraki İçerikMudurnu MYO’yu Tanıttılar