Senegal’den BAİBÜ’de eğitim talebi

  Senegal Belediyeler Birliği’nden eğitimci ve girişimci kökenli 13 belediye başkanı ve bir gazeteci, Senegal’in tarım, hayvancılık, sanayi ve teknolojisine katkı sağlayacak öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla daha iyi eğitim alacaklarını düşündükleri üniversitelerden biri olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile görüştü.

  Rektörlük makamında gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Alişarlı başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Uluslararası Öğrenci Koordinatör Yardımcısı ve TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yılmaz Bacaklı ve Senegal’den üniversitemize misafir olan eğitimci 13 belediye başkanı ve 1 gazeteci katıldı.

  Merhum hayırsever İzzet Baysal’ın kurucusu olduğu İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi hakkında Senegalli yöneticilere bilgi veren Rektör Alişarlı, üniversitemizin yükseköğretim sistemimizde 3’üncü bir model olan vakıf destekli devlet üniversitesi olduğunu söyledi.

  Rektör Alişarlı: “Afrika coğrafyasına bakışımız, gönül coğrafyamızla aynı.”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararasılaşma vizyonunun önemine vurgu yapan Rektör Alişarlı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği vizyonda ilerleyişini sürdürdüğünü belirterek, “Afrika coğrafyasına bakışımız, gönül coğrafyamızla aynı. Afrika’ya yakınlığımız bu konjonktür doğrultusunda çok önemli.” diye konuştu.

  Rektör Alişarlı, Senegalli heyetin uluslararası öğrenciler ve Senegal’den öğrenci kabulü ile ilgili sorularını da cevapladı. Uluslararası öğrencilere uygulanan sınav sistemi, bölüm ve programların taban puanları, kontenjan ve eğitim faaliyetleri konusunda bilgilendirme yaptı. Uluslararası öğrencilerin giderleri ile ilgili bir soruya da Rektör Alişarlı, öğrencilerimizin tüm giderlerinin kendisine ait olduğunu belirtti, dolayısıyla üniversitemiz, eğitim ihracı ile önemli bir döviz girdisine de vesile olmaktadır, dedi.

  Görüşmeden memnun kaldıklarını belirten Senegalli heyet ise, misafirperverliklerinden ötürü Rektör Alişarlı ve ekibine teşekkür ederek, hem Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni hem de Bolu’yu çok beğendiklerini söyledi; bundan sonraki süreçte daha yakın ve sıkı bir iş birliği yapmayı arzu ettiklerini belirtti.

  Senegal heyetinin isimleri şöyle:

  • 1. Pape Alioune Diédhiou maire de BEMET BIDJINI ( passeport ordinaire & Services )
  • 2. Goumbo GAYE ( maire de NGAYENE SABAKH ( team + frais de visa passeport ordinaire et Services )
  • 3. Aliou Cissé maire de BOGAL ( team + frais de visa passeport ordinaire et Services )
  • 4. Bassirou Sene adjoint au maire de la commune de NDONDOL
  • 5. Cheikh Fall Maire de BOULEL
  • 6. Monsieur Souleymane DIALLO maire de la commune de OUASSADOU DEPT. VELINGARA
  • 7. Malick NDAO maire de la commune de NDIOBENE SAMBA LAMO DEPT. MALEM HODAR
  • 8. Ibrahima NDONG maire de la commune de BASSOUL DEPT. FOUNDIOUGNE
  • 9. Sadio TOURÉ maire de la commune de BOYNGUEL BAMBA DEPT. GOUDIRY
  • 10. Kamissa CAMARA maire de la commune de SALEMATA DEPT. SALEMATA
  • 11. Diadie SAWANE maire de la commune de GATHIARY REGION DE TAMBACOUNDA
  • 12. Babacar DIOP Maire de la commune de GAINTE KAYE DEPT NIORO DU RIP
  • 13. Adja Safietou Sall consultante de WEST AFRICA ONE MANAGEMENT SARL
  • 14. TIARE ABDOU
  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/89x1
  Önceki İçerikAna dili Arapça olan uluslararası öğrencilere oryantasyon
  Sonraki İçerikÜniversitemiz TÜBİTAK’tan 24 proje destek almaya hak kazandı