Öğretmenliğe İlk Adımlarını Attılar

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü mezuniyet töreni gerçekleştirildi. 40 öğrencinin mezun olduğu törene, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun da katıldı. Törende tek tek konuşma yapan öğrenciler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İzzet Baysal’ı rahmetle anarken, aileleri ve öğretim elemanlarına kendilerine verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ettiler. Törende öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, gençlere hedef belirleme ve planlı çalışma tavsiyelerini yineleyerek, ailelerine, milletimize ve merhum İzzet Baysal’a karşı olan sorumluluklarını hatırlattı. Bu sorumlulukların ancak tarihimizi bilerek yerine getirilebileceğinin altını çizen Rektör Coşkun, özetle şunları dile getirdi:

  “Göktürk Devleti’nin hakanı Bilge Kağan’ı tanımalısınız. Matematikte, fende, bilimde ve yüksek öğretimde zirve yapmış Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun Sultanı Alparslan Han’ı, Anadolu’nun kapılarını bizlere açan, bizlere yurt eden Alparslan Han’ı unutmayın; yaptığı çalışmaları, kurduğu medreseleri, bugünkü anlamda üniversiteleri incelemeyi ihmal etmeyin. Devamında Melik Şah’ın kalkınma, eğitim ve bilimsel çalışmalar açısından yaptıklarını öğrenin. Osmanlı tarihini iyi bilin. Tıp, matematik vb. alanlarda zirve olmuş isimleri tanıyın. Milletiyle birlik beraberlik içerisinde büyük kahramanlıklar gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmayın. Mutlaka tarihimizi öğrenin, böylece yetiştireceğiniz gençlerin bu ülkeye sahip çıkmasını, faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.”

  Öğrencileri Mahir Kayıkçı’yı Unutmadı

  Rektör Coşkun’un konuşmasının ardından öğrenciler, geçtiğimiz yıl vefat eden değerli Öğretim Görevlisi Mahir Kayıkçı’yı andılar. Eşi Semaye Kayıkçı’ya Öğretim Görevlisi Nevzat Emin, çiçek ve plaket takdim etti. Semaye Kayıkçı, yaptığı kısa konuşmada, “Burada olmaktan çok mutluyum. Eminim ki eşim bunları hissediyordur. Bolu’da okuyan öğrencilerimizin bizi unutmamasını, tekrar buraya gelmelerini diliyorum, onlara evimiz her zaman açık. AİBÜ ailesine de tüm kalbimle teşekkür ediyorum.” dedi.

  Törende yaptıkları konuşmalarda duygularını dile getiren öğrencilerimiz, kura çekerek atanacakları okulları temsili olarak belirlediler. Ardından mezuniyet belgelerini öğretim elemanlarından alan öğrencilerimiz, Öğretmen Andı içtiler ve Öğretmen marşı eşliğinde keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar.

  Önceki İçerikGenç Öğretmenlerin Mezuniyet Heyecanı…
  Sonraki İçerikBESYO’da Mezuniyet Heyecanı…