Öğretmenlere iklim değişikliği anlatılıyor

  İklim değişikliğine dikkat çekmek ve doğa bilincini aşılamak amacıyla önemli bir eğitim projesi hayata geçiriliyor.

  Bolu Valiliği ile Üniversitemiz Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde eğitim kurumlarındaki öğretmenlere yönelik hayata geçirilen “Harekete Geç, İklim Değişiyor, Doğa ve Orman Pedagojisi Programı” çevresel farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

  Proje kapsamında, 25 Aralık 2023 tarihinde Üniversitemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Bolu Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

  Toplam 40 saat sürecek eğitimlerde, Bolu Merkez ilçedeki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, iklim değişikliği, hareketli yaşam, karbon ayak izinin azaltılması ve doğa dostu yaşam konularında bilgilendirilecek. Eğitim ve etkinlikler, Üniversitemiz Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bolu Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle belirlenen ormanlık alanlarda gerçekleşecek.

  Projenin ilk etkinliği, “Doğa ile Bütünleşik Öğrenme, Doğada Oyun ve Drama” başlığı altında 11 Ocak 2024 tarihinde Atatürk Orman Parkı’nda gerçekleştirildi. Doç. Dr. Şule Tepetaş Cengiz ve Öğr. Gör. Tacettin Tezcan tarafından verilen eğitimde öğretmenlere, doğayla etkileşimli öğrenme yöntemleri anlatıldı.

  İkinci etkinlik ise, 18 Ocak 2024 tarihinde Bolu Orman Fidanlığı’nda gerçekleştirildi. Tohum ekimi ve fidan dikimi konusunda Bolu Orman İşletme Müdür Yardımcısı Koray Cantürk ve Şube Müdürü Dr. Metin Serin tarafından öğretmenlere doğal yaşamın nasıl korunması gerektiği anlatıldı.

  Proje, il genelinde çevresel sorumluluk ve farkındalık oluşturularak sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/xmqw
  Önceki İçerik#teknofest2024 yolunda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ’dan öğrencilerimize mesaj var.
  Sonraki İçerik30-31/12/2023 Tarihli Öğretim Elemanı Alım İlanı Ön Değerlendirme Sonuçları