Labirent Çözen Robot: İBUL

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğrencileri, labirent çözen robot geliştirdiler. İBUL adını taşıyan robot,  Bursa Science Fest 2013 Bilim Şenliği’nde ilk kez görücüye çıktı ve tam not aldı.

  AİBÜ Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Seyitrıza Tiğrek danışmanlığında, öğrenciler Fatih Mollahüseyinoğlu, Nurullah Coşkun ve , Ferhat Sezen tarafından geliştirilen robot İBUL 3-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilen Bursa Science Fest 2013 Bilim Şenliği’nde büyük ilgi gördü.

  Labirent koşullarına göre tasarlanmış olan İBUL,  mikroişlemci, eyleyici ve algılayıcılardan oluşan bir sistemi Android ile kontrol ederek, gerçek hayatta kullanılabilecek birçok büyük projenin alt yapısını oluşturmaya yönelik geliştirildi.

  Bilim severlerin proje sergileri, mesleki yönlendirme – atölye stantları, bilim gösterileri ve bilimsel birçok aktivitenin bir arada sunulduğu şenlikte öğrencilerimiz İBUL’la birlikte üniversitemizin tanıtımını da gerçekleştirdiler.

  AİBÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi  Dekanı Prof.Dr. Ömer Zorba, “Yenilikçi bir çalışmaya imza atarak öğrencilere öncülük eden Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Seyitrıza Tiğrek’e ve üniversite ve fakültemizi farklı  platformlarda başarıyla temsil eden öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.

  Önceki İçerikGeleceğin Medyası Dijital Olacak
  Sonraki İçerikMimarlık Öğrencileri Yazı Yarışmasında AİBÜ’ye Ödül