İzzet Baysal Şükran Günleri Başladı

  Bolu halkının, İzzet Baysal Vakfı ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) kurucusu, hayırsever iş adamı merhum İzzet Baysal’a minnet ve şükranlarını ifade etmek için her yıl Mayıs ayında düzenlediği İzzet Baysal Şükran Günleri başladı. Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, AİBÜ ve Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve 4 gün sürecek şükran günleri kapsamında, İzzet Baysal, çeşitli etkinliklerle anılacak.

  Anıt Park’taki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Bolu Kent Konseyi adına Mustafa Namdar, halk adına anıta çelenk sundu. Ardından Bolu protokolü ve Bolu halkı, Atatürk Anıtı’ndan İzzet Baysal heykeline kadar İzzet Baysal’a saygı ve şükran yürüyüşü gerçekleştirdi. İzzet Baysal Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, anıta çelenk sundular.

  İzzet Baysal Anıtı önünde düzenlenen törene, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, merhum Baysal’ın kızı Esin Avunduk ve eşi Cahit Avunduk, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri, belediye başkanları ve il müdürleri, hayırsever iş adamları ile akademisyenler, öğrenciler ve Bolulular katıldı.

  Ahmet Baysal: “İzinde Gidiyoruz Değerli Amcam. Gözün Arkada Kalmasın”

  Törende konuşma yapan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal’ın aramızdan ayrıldığı 2000 yılından bu yana her yıl şükran günlerinde amcası İzzet Baysal’a ithafen yazdığı mektuplarının 16’ncısını, “Değerli ve sevgili Bolulular” diye seslendiği vatandaşlara okudu. “İzinde gidiyoruz değerli Amcam. Mütevelli heyetin olarak Bolululara hayırlar yapmaya devam ediyoruz. Gözün arkada kalmasın.” diye başlayarak okuduğu mektubunda, İzzet Baysal Vakfı’nın yakın zamanda tamamladığı ve yapmaya başladığı yatırımlar hakkında bilgi verdi.

  “Senin kaybından sonra Bolulular artık, ben de seni görmeye başladılar.” diyen Ahmet Baysal, sözlerini “Herkes biliyor ki, Bolulu evlatlarına verdiklerini gönülden ve karşılıksız verdin. Onlara verdiğin, bugün sayıları 140’ı bulan eğitim ve sağlık tesisi karşılığında, elbette ki herhangi bir karşılık beklemedin, beklemedin ama, onlardan paha biçilmez değerde bir karşılık buldun. Yüz binleri aşkın Bolulu sana sevgilerini verdi. Sevgili Amcam, sen yaptığın hayırlarla Cenabı Hakk’ın biz fanilere verebileceği en değerli karşılığı ve sevabı almış oldun.” diyerek tamamladı.

  Rektör Coşkun: “İzzet Baysal’ın İsmini Taşıyan Üniversitemiz Dünya Üniversitesi Olma Yolunda da Emin Adımlarla İlerlemektedir”

  AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, İzzet Baysal’ın “En büyük eserim” dediği üniversitemizin, vakfın, devletin ve hayırseverlerin destekleriyle gelişmesine devam ettiğini anlatarak, “Üniversitemiz yaklaşık 30 bin öğrenciye, yükseköğrenim hizmeti vermekte ve ülkemiz insan kaynağının yetişmesine önemli katkılar yapmaktadır. Üniversitemiz aynı zamanda uluslararasılaşmaya da önem vermekte ve bu meyanda uluslararası öğrenci sayısını da arttırma yönünde planlamalar yapmaktadır. Öğrenci tercihi bakımından ilk 10 arasında yer alan üniversitemizde, 58 ülkeden 200’ü aşkın uluslararası öğrenci, öğrenim görmektedir. Böylece, sizin isminizi taşıyan üniversitemiz, ülke sınırlarını da aşarak bir dünya üniversitesi olma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir.” diye konuştu.

  “İzzet Baysal Vakfı, Can Suyu Gibi İnsanlara Hep Güç Veriyor”

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, özetle “Gönlümüzde sevgin, dudaklarımızda şükran, dilimizde dua yine karşındayız. Helal kazançta, devlete olan sorumluluğun yerine getirilmesindeki görev bilincinde, hep seni görüyoruz. Hayatın sadeliğini, insan sevgisini, merhameti, tasarruflu davranışı, kararlılığı, halk terazisindeki dengede yaşanan felsefenizle, hep sizi görüyoruz. Siz, yıldızlar gibi karanlığı delerek Bolu’yu hep aydınlatıyorsunuz. Kurduğun vakıf, can suyu gibi insanlara hep güç veriyor. Bizim görevimiz, eserlerinizin içini doldurmak, korumak, ilimizi marka şehir haline getirmektir. Eserlerinle bütünleşmektir. Mekânın cennet, ruhun şâd olsun.” ifadelerini kullandı.

  “İsmi ve Hatırası, Bir Şehirle Tamamen Özdeşleşen, Herkesin Kalbinde Yaşamaya Devam Eden Nadir İsimlerden Biri de İzzet Baysal’dır”

  Bolu valisi Aydın Baruş ise, Hz. Mevlana’nın bir sözünü hatırlatarak, “İnsanoğlunun adı ve hatırası, fani olan bu dünyadan göçüp gittiğinde, geride bıraktığı izlerin derinliği nispetinde yaşamaya devam eder. İsmini ölümsüz kılanlar, yaşadığı yerde ve orada yaşayanların zihninde nesiller boyu devam eden silinmez izler bırakanlardır. Bu meziyet, herkesin sahip olabileceği bir özellik değildir. İsmi ve hatırası, bir şehirle tamamen özdeşleşen, gencinden yaşlısına, o ilin halkının her kesiminin kalbinde yaşamaya devam eden çok az isim vardır. İzzet Baysal, işte bu nadir isimlerden birisidir.” dedi.

  Hayır ve vakıf kültürü dendiğinde İzzet Baysal’ın isminin sadece Bolulular için değil ülkemiz için de en güzel örneklerden biri olduğunun altını çizen Baruş, “İzzet Baysal’ın 1987 yılında kurarak Bolu’ya armağan ve yeni nesillere emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı, bugüne kadar Bolu’ya eğitimden sağlığa, yükseköğretimden sosyal hizmetlere 140’ı bulan eser kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. İzzet Baysal Vakfı’nın yaptırdığı okullarda öğrenim gören çocuklarımız, gençlerimiz, sağlık kurumlarında tedavi gören vatandaşlarımız, sosyal hizmet kurumlarında kalan yaşlılarımız dualarında hiçbir zaman İzzet Baysal’ı unutmuyor.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Anı Defteri’ni imzaladılar.

  Törende halk adına ve gençlik adına konuşmalar da yapıldı. Gençlik adına konuşmayı, AİBÜ’nün Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapan uluslararası öğrencisi Kamerunlu Süleyman Halif yaptı. Törende, Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve Tanju Özcan’ın yanı sıra milletvekilleri ve belediye başkanlarından gelen mesajlar da okundu. Ardından Refikaana Ana Okulu’nu ziyaret eden protokol, minik öğrencilerin gösterilerini beğeniyle izledi. İzzet Baysal Şükran Günleri, 14 Mayıs Cumartesi gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

  Önceki İçerik“Okullar Hayat Olsun” Çocuk Sanat Atölyeleri Sergisi, AİBÜ’de Açıldı
  Sonraki İçerikÖğrenci Kültürel Gelişim Programında Bu Hafta