İsmi Bolu’yla Özdeşleşmiş, Üniversitemizin Kıymetli Kurucusu Merhum İzzet Baysal, Dualarla Anıldı

  İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurucusu, ismi Bolu’yla özdeşleşmiş değerli hayırsever Merhum İzzet Baysal, aramızdan ayrılışının 22’nci yıldönümünde, Gölköy’deki kabri başında düzenlenen törende rahmet, saygı ve şükranla anıldı.

  Bolululara emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı aracılığıyla hem ilimize, hem de ülkemize eğitim ve sağlık alanlarında yüzlerce eser kazandıran İzzet Baysal, vefatının 22’nci yıldönümü dolayısıyla binlerce seveninin katılımıyla gerçekleştirilen anma töreninde, bir kez daha dualarla yâd edilerek, kabri çiçeklerle süslendi.

  İzzet Baysal Felsefesini Anlama ve Yaşatma Topluluğu öncülüğünde Üniversitemiz öğrencileri, merkez ve ilçelerden gelen öğrenciler, akademik ve idari personel ile yurttaşlar, merhum İzzet Baysal’ın aziz hatırasına saygı yürüyüşü gerçekleştirdiler. Gölköy’deki İzzet Baysal Kültür Merkezi önünden başlayan yürüyüşün sonunda merhum İzzet Baysal’ın kabri başında anma töreni yapıldı.

  Törene; Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Özalp, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal,Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Baro Başkanı Sabri Erhendek, İl Emniyet Müdür Vekili Mustafa Güntekin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb Haluk Saygılı, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyet üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Suat Güner, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Cihan Başaran, hayırsever işadamı Süreyya Astarcı, kamu kurum ve kuruluşlarının bölge, il ve ilçe müdürleri, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, BAİBÜ ailesi ve vatandaşlar katıldı.

  Rektör Alişarlı: “Vakıf İnsanı Merhum İzzet Baysal’ın Açtığı Çığır, Birçok Hayırsevere Örnek Olmuştur.”

  Törende ilk konuşmayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı yaptı. “İsmi hayırseverlik ve cömertlikle özdeşleşmiş merhum hayırsever İzzet Baysal’ı, aramızdan ayrılışının 22’nci yıldönümünde saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.” diyerek konuşmasına başlayan Rektör Alişarlı, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.’ demiştir Peygamber Efendimiz. Bu düstur çerçevesinde, kültürümüzde ve kadim medeniyetimizde, hem vakıfların, hem de vakıf insanlarının yerleri müstesnadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, İzzet Baysal için ‘Vakıf İnsan’ ifadesini kullanmıştır. İşte o vakıf insan merhum İzzet Baysal’ın açtığı çığır, birçok hayırseverin de önünü açmış, örnek olmuştur.” dedi.

  “En Büyük Eserim Dediği Üniversitemiz, Ülkemizin Geleceğine Yön Verecek Gençlerimizi, 2023, 2053 ve 2071 Hedefleri Doğrultusunda Yetiştirmeye Devam Ediyor.” 

  Merhum İzzet Baysal’ın öncü kişiliği, genç Cumhuriyetimizin ilk sanayicilerinden olması yanında, kurduğu vakfın yatırımları ve ülkemizde ilk kez uygulanmış olan vakıf destekli devlet üniversitesi modeliyle de öncü olmaya devam ettiğini vurgulayan  Rektör Alişarlı, “Birçok hayırsever bu modeli benimseyerek, ülkemize nice eserler ve katkılar vermiştir. Benim en büyük eserim diyerek haklı gururunu yaşadığı Üniversitemiz, birbirinden değerli hayırseverlerin yaptığı katkılarla büyüyerek ve gelişerek, ülkemizin geleceğine yön verecek gençlerimizi yetiştirme görevine; 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda durmadan devam etmektedir. Hayırseverlerimizin destekleri sayesinde Üniversitemizin bir özelliği de ‘Hayırseverler Üniversitesi’ olmuştur.” diye konuştu.

  “İzzet Baysal’ın Bizlere Bıraktığı Mirasına Daima Sahip Çıkacağız.”

  Rektör Alişarlı, sözlerini “Büyük hayırseverin eserleri, kurduğu ve Bolululara emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı aracılığı ile halen devam etmektedir. Bizler de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ailesi olarak, İzzet Baysal’ın eserlerine sahip çıkmayı ve O’nu gelecek nesillere anlatmayı her daim sürdüreceğiz. Bizlere bıraktığı mirasına sahip çıkacağız.” diyerek tamamladı.

  Bolu Belediye Başkanı Özcan: “İzzet Baysal, Bizlerin Hayatına Doğrudan Dokundu.”      

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise özetle, “Merhum İzzet Babamızı kaybedeli 22 yıl oldu. Vakit çok çabuk geçiyor. Bolu tarihinin en kalabalık cenaze töreniyle kendisini defnedeli 22 yıl olmuş. Burada her yıl bu etkinlikler düzenleniyor ama katılımcı sayısı hiç azalmıyor. Sağolsun Bolulular, üniversitemizin öğrencileri, ilimizde görev yapan protokolümüzün güzide mensupları hiçbir zaman İzzet Baysal’ı ve kurduğu vakfı unutmadılar, unutmayacaklarını da gösteriyorlar. İzzet Baba, bizlerin hayatına, birçok Bolulu’ya da olduğu gibi, doğrudan dokundu. Şunu da gururla birçok yerde ifade ediyorum: İzzet Baysal’ın doğrudan emek verdiği bir Bolu evladı olarak, O’nun adının ilk verildiği lisenin öğrencisi olarak bu şehre hem milletvekili olarak, hem de belediye başkanı olarak hizmet verebiliyorsak, O’nun Bolu’ya kattıkları sayesinde” ifadelerini kullandı.

  Vali Ümit: “Allah, İzzet Baysal Beyefendinin Makamını Cennet Etsin, Derecesini Alî Kılsın, Kendisini Örnek Almayı Bizlere de Nasip Etsin.”

  Bolu Valisi Ahmet Ümit ise, Rahmet-i Rahman’a ulaşmasının 22’nci yılında, rahmetli İzzet Baysal Beyefendinin vefat günü münasebetiyle bir arada bulunduğumuzu belirterek, “İnsanın en büyük emeli, arzusu herhalde hayırla yâd edilmektir. Rahmetli İzzet Baysal Beyefendi, hep hayırla yâd ediliyor; insanların gönlünde olmaya devam ediyor. Allah makamını cennet etsin, derecesini alî kılsın ve kendisini örnek almayı da bizlere nasip etsin.” dedi.

  “İyilik Yapabilmek ve Bunu Devam Ettirmek, Her Babayiğidin Harcı Değildir.”

  “İnsanlar zenginlik, eğitim, makam mevki bakımından, her yönden kademe kademedir. Bunun sebebi, insanların uyum içerisinde, insicam içerisinde yaşayabilmeleridir. Yani bunda çok büyük hikmetler vardır.” diyerek konuşmasını sürdüren Vali Ümit, özetle “Fakat en önemli unsurlardan biri, iyilik yapmaktır. İyiliğin emredilmesi, kötülüğün yasaklanmasıdır. İyilik yapabilmek, bunu devam ettirebilmek her babayiğitin harcı değildir. İzzet Baysal’ı bugün hayır yaptığı için, gençleri yetiştirdiği için, insanlara istihdam sağladığı için, memleketin imarına, memleketin gelişmesine katkı sağladığı için, insanlara hayır hasenat kazandırdığı için hayırla yâd ediyoruz. Demek ki esas örnek alınması gereken taraf budur. Herkesin yapabileceği şeyler vardır. Gül verin, gül veremiyorsanız, gülüverin. Gülmeyi becerebiliriz, iyilik düşünmeyi becerebiliriz.” ifadelerini kullandı.

  “Bu Dünyada ve Bu Topraklarda Var Olduysak, Bunun Temel Unsurlarından Biri, Birlik ve Beraberliğimizdir.”

  En çok ehemmiyet verdiğimiz özelliklerimizden birinin birlik ve beraberliğimiz olduğuna vurgu yapan Vali Ümit, “Bugün bütün taaruzlara rağmen 1000 yıldır bu topraklarda dimdik ayaktaysak, 3000 yıldır, 5000 yıldır dünya tarihinde yer aldıysak, her zaman var olduysak,  bunda en temel unsurlardan bir tanesi, birlik ve beraberliğimizdir. Bunu sürdürebilmek herşeyden önce ikili ilişkilerden başlar, nihayet milletler ve milletlerarası ilişkilere kadar devam eder. Bugün ayrı devlet, aynı millet diye tabir ettiğimiz milletler vardır, ne güzel. Keşke birbirimizle ve herkesle böyle olabilse.” dedi.

  “İzzet Baysal, Ülkemizin Yetiştirdiği Ender, Önemli, Hayır Lokomotiflerinden Bir Tanesidir.”

  Rahmetli İzzet Baysal’ın, eğitimden sağlığa Bolu’ya örnek olmuş, örnek olmaya devam eden ve hayırlı amelleri süren bir ruhaniyetle aramızda yaşamaya devam ettiğini kaydeden Vali Ümit, özetle “ Allah hepimize okul yaptırmayı, Allah hepimize, devlete, millete, insanlara hayırlı olmayı, hayırlı işler yapabilmeyi nasip etsin. Bu vesileyle insanların gönlünde yaşamayı nasip etsin. 22 yıl sonra, hiç azalmadan, hayır dualarla anılmaya devam edebilmek, demek ki hakikaten farklı bir yapıyı gerektiriyor. Kısacası İzzet Baysal, sadece Bolumuzun değil, ülkemizin yetiştirdiği ender, önemli, hayır lokomotiflerinden bir tanesi. Bu memleketin gelişmesi ve güçlenmesi için gayret sarfeden, emek sarfeden, yardım-yatırım yapan herkese teşekkür ediyoruz. Bu topraklar şehitlerimizin kanlarıyla, gazilerimizin gayretleriyle fethedildi. 1000 yıldır bu topraklarda bizim şehitlerimizin kanları var. Şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla, gazilerimizin gayretleriyle fethedilen bu topraklar, hayırseverlerimizin yardım ve yatırımlarıyla, iş adamlarımızın istihdamlarıyla, devletimizi-milletimizi ayakta tutmak için gece gündüz mücade eden devlet adamlarımızın gayretiyle var olmaya, düşmanların korkulu rüyası olmaya, dostlarımızın da güvendiği bir yer, bir sığınak olmaya devam etmektedir. Ne mutlu böyle bir milletin ferdi olana.” ifadelerini kullandı.

  “İzzet Baysal Beyefendiyi Rahmet ve Şükranla Yâd Ediyorum.”

  Vali Ümit, sözlerini “Bu vesileyle, bu anlamlı günde rahmetli İzzet Baysal Beyefendiyi bir kez daha rahmetle ve şükranla yâd ediyor; O’nun eserlerinin ebediyete kadar inşallah aynı ruhla yaşayacağına olan inancımı ve aynı şekilde O’nun toplumumuzda ekonomik durumu iyi olan insanlarımıza ve hepimize örnek olacağına olan inancımı bir kere daha tekrar ediyorum.” diyerek tamamladı.

  Merhum İzzet Baysal’ın Kabri Çiçeklerle Süslendi

  Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Sinan Özdemir, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu. Bolu Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, merhum İzzet Baysal için yapılan hatimlerin duasını okudu. Ardından protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar, dualar okuyarak, İzzet Baysal’ın kabrini bir kez daha çiçeklerle süslediler.

  Tıp Fakültesi Konferans Salonunda devam eden tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk olarak İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Genel Sekreteri Mustafa Yaman, vakfın 2021 yılı bütçe ve faaliyetleri, devam eden hayır ve yatırımları ile 2022 yılı tahmini bütçesi hakkında sunum yaptı.

  Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Dillerde İzzet Baysal” belgesel filmi gösterildi. Uluslararası yayın yapan öğretim elemanlarına İzzet Baysal Vakfı tarafından verilen geleneksel ödüllerin takdimi, protokol üyeleri tarafından yapıldı.

  Program sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu il protokolü ile İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve yönetimini makamında ağırladı.

  Önceki İçerikAramızdan Ayrılışının 22. Yılında İzzet BAYSAL’I Anma Programı
  Sonraki İçerikBAİBÜ’de Yapılan Hazırlık Toplantısında, İş Dünyasından BATIKAF’a Tam Destek Geldi