Gerede’de Uluslararası Sempozyum Düzenleniyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) ile Gerede Belediyesi tarafından ‘Uluslararası Gerede Kültürü ve Sanatı Sempozyumu’ düzenleniyor. 70 bilim insanının 53 tebliğ sunacağı sempozyum, AİBÜ’nün Gerede’de düzenlediği ‘ilk uluslararası sempozyum’ olma özelliğini taşıyor.

  Gerede Öğretmen Evi’nde düzenlenen uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını yapan BAMER Müdürü ve sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Gerede’nin ülkemizin en parlak ilçelerinden biri olduğunu, bunun temelini ise bilimsel çalışmaların oluşturduğunu anlatarak, “Sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı gelişme günümüzde sadece bilimle gerçekleştirilebilir. Zaten yüksek seviyede petrol gelirine sahip ülkelerle gelişmiş ülkeleri kıyasladığımız zaman açık bir şekilde gördüğümüz şudur ki gelişmiş ülkelerin hepsinin temelini bilim oluşturur. İşte biz de AİBÜ BAMER olarak Gerede Belediyesi’yle birlikte böyle bir akademik çalışmayı başlattık. Bu sempozyumla Gerede’nin yer altı ve üstü zenginlikleri, tarihi, kültürü, sanatı vb. çok yönlü araştırılacak ve çalışmalar gelecek nesillerin hizmetine sunulacak.” dedi.

  AİBÜ Rektörü ve sempozyum onursal başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, üniversitemizde son dönemde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ile kültürel etkinliklerin sayısının iki kat arttığına işaret ederek, “AİBÜ BAMER olarak Bolu ve ilçeleri de araştırma alanlarımızdan biri. Yapılacak çalışmalarla bu zenginliği inşallah merkezimizde kitaplar halinde toplamayı ve bunları gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Bu bizler için önemli çünkü kültür bilgimiz, birikimimiz, tarihsel geçmişimiz geleceğimize ışık tutmada çok önemli bir yere sahip. Tüm bunlarla yakından ilgilenmeli ve bunları geleceğe taşımalıyız. Üniversite olarak bizlere önemli görevler düşüyor.” diye konuştu.

  ‘Gelecek Nesillere Güzel Bir Miras Olacak.’

  Gerede Belediye Başkanı ve aynı zamanda sempozyumun diğer onursal başkanı Ömer Baygın ise, sempozyum hakkında bilgi verdi. Baygın, “2 salonda 14 oturum yapılacak ve 53 tebliğ sunulacak. Kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında sempozyumlar büyük önem taşıyor. Biz de burada sunulan tebliğleri kitap haline getirerek gelecek nesillere güzel bir miras olarak bırakmayı düşünüyoruz. Gerede’nin tarihini, kültürünü ve sanatını öğrenmek, ortaya çıkarmak ve yazılı hale getirmek amacıyla bu sempozyumu birlikte organize ettik. Geçmiş hafızamızı inşallah bu sayede kayıt altına almayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, ‘Osmanlı Sanatında Başkent-Taşra İlişkileri’ konusunda konferans verdi. Sempozyumun açılışına Ak Parti Bolu milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Garnizon Komutanı Yzb. Arif Haktan Doğan, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, BAMER Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Müdür Yardımcısı ve sempozyum koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa ile sempozyumu düzenleyen diğer öğretim elemanları ile öğretim üyeleri katıldı. Oturumlar öncesinde ise Gerede Belediyesi’nin hazırladığı Kuruluşunun 140. Yılı Anısına Belgelerle Gerede sergisi açıldı. Sempozyum kapsamında BAMER halk müziği konseri verildi ve Bolu Armelit Halk Dansları Topluluğu tarafından halk oyunları sahnelendi. Bugün ise Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Ürünleri Sergisi açılacak ve Yaşayan Ayakkabı Müzesi gezilecek.

  Önceki İçerikRektör Coşkun, Memur-Sen Üyelerini Ağırladı
  Sonraki İçerikTUS’ta Türkiye 4’üncüsü Olan Mezunumuza Rektör Coşkun’dan Ödül…