Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Binası, Törenle Açıldı

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası, yüksekokulun konferans salonunda düzenlenen törenle açıldı. Törende, 15 Temmuz’da şehit düşen öğrencimiz Fatih Kalu’nun ismi verilen Şehit Fatih Kalu Kapalı Spor Salonu’nun da açılışı yapıldı. Açılışa, şehidin annesi Ümmü Kalu ve babası Erdal Kalu ile akrabaları da katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Gerede protokolü, sivil toplum örgütü temsilcileri, AİBÜ Senato Üyeleri ve akademisyenler katıldı.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, 15 Temmuz’da tarihimizin en büyük ihanetlerinden birini yaşayan milletimizin en güzel cevabı vermek suretiyle bu kalkışmayı canı pahasına durdurduğunu hatırlatarak, şerefli bir milletin mensupları olarak bu tarihi unutmamak adına şehitlerimizi rahmetle andı, gazilerimize de acil şifalar diledi.

  “Şehidimiz Fatih Kalu’ya Allah’tan Rahmet, Değerli Ailesine Sabır ve Başsağlığı Diliyorum.”

  Şehit Fatih Kalu’nun ailesine de sabır ve başsağlığı dileyen Coşkun, “Senatoda aldığımız kararla iki şehidimizin de ismini yaşatmayı ve geleceğe taşımayı hedefledik. Çünkü şehitlerimizin bizlere yüklediği büyük sorumluluklar var. Bunun için görevlerimizi yerine getirmemiz, çok daha fazla çalışmamız ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamamız gerekiyor.” dedi.

  “Son 6 Yıldır Adeta Yeni Bir Üniversite Daha Kurduk.”

  Konuşmasında üniversitemiz hakkında bilgi veren Coşkun, son 6 yıldır devletimizin de katkılarıyla adeta yeni bir üniversitenin daha kurulduğunu vurgulayarak, “Üniversitemiz öğrenci sayısı, 16 binlerden 32 binlere çıktı. Yine fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu sayılarının bundan 7 sene öncesiyle kıyaslandığında 2 katına çıkmış olduğunu görmekteyiz. Aynı şekilde bilimsel çalışmalarımız ve ürettiğimiz bilgi ve teknoloji konusunda da önemli gelişmeler olmakta.” diye konuştu.

  Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu hakkında da bilgi veren Coşkun, özetle “Bankacılık ve Finans bölümümüz bu yıl ilk mezunlarını verdi. Pazarlama ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümlerine ise bu yıl ilk kez öğrenci aldık. Kamulaştırmanın ardından yapılacak diğer binamızın tamamlanmasıyla da Sivil Havacılık, Ulaştırma ve İşletme, çok ihtiyaç duyulan Sosyal Hizmetler, Yönetim ve Bilişim bölümleri aktif hale gelecekler. Gerede MYO ile birlikte 3000 civarında olan öğrenci sayımız önümüzdeki senelerde artacak.” ifadelerini kullandı.

  Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise, Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun açılmasıyla birlikte 3000 civarında olan öğrenci sayısını 5000’lere çıkararak Gerede’ye bir kampüs kazandırmayı hedeflediklerini anlatarak, “Gerede’de üniversitemizin gelişmesi ilçemizin de gelişmesi anlamına geliyor.” dedi.

  “4’üncü Sınıf Talebelerini Gerede Sokaklarında Görünce Ne Kadar Doğru Bir İş Yaptığımızı Düşündüm.”

  Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise, Bankacılık ve Finans Bölümü’nü Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’la birlikte 2011-2012 Akademik Yılı’nda eğitime hazır hale getirdiklerini anlatarak, “Geçtiğimiz yıl Gerede Uygulamalı Bilimler 4’üncü sınıf talebelerini Gerede sokaklarında görünce aslında ne kadar doğru bir iş yaptığımızı düşündüm. Öğrencilerimiz burada okuma keyfini yaşadı. AİBÜ,  bizim gurur kaynağımız çünkü hem öğrencilerimize hem şehrimize hem de bulunduğu ilçelere emek ve katkı sağlıyor, marka değeri katıyor.” şeklinde konuştu.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek ise, ülkemizi geleceğe taşıyacak ve Dünya’nın ilk 10 ülkesi arasında yer almasını sağlayacak hedeflerimize ulaşabilmek için eğitimin en temel şart olduğuna vurgu yaparak, özetle “Eğitim seviyemizi ve kalitemizi arttırmanın gayreti içerisindeyiz. Bizim hedefimiz bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak. 2002 yılında Gerede’mizdeki öğrenci sayısı 1200 civarındaydı. Bugün bu rakamın 3000 civarında olması önemli bir mesafe aldığımızı gösteriyor. Ben rektörüme teşekkür ediyorum. Gerede’de postacılık hizmetleri ve ulaştırma alanında açtığımız 2 yıllık bir bölüm var. Bölümün kontenjanı tamamen doldu. Bolu’ya bir de havaalanı kazandırmayı düşünüyoruz. Böylece hem uzay ve havacılık hem de pilot yetiştirme alanında bölümler açmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  “Bugün, Ülkemizin İnsan Kaynağına Çok Değerli Katkılar Sağlayacak Bir Kurumun Yeni Binasını Açmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz.”

  Bolu Valisi Aydın Baruş ise, tarih boyunca olduğu gibi bugün de milletimizin değerli evlatları sayesinde feraset ve şuur sahibi ve kalbinde ilk önce vatan ve millet sevgisi taşıyan değerli nesiller yetiştirmeye devam ettiğini ifade ederek, “Bunun en büyük göstergesi 15 Temmuz’da gösterdiği cesaret ve ferasettir. İşte bu şuurlu insan kaynağı yetiştirmemizde ve dünya medeniyetine katkıda bulunabilecek nesiller yetiştirebilmemizde en büyük pay sahibi kurumlarımızdan biri üniversitelerimizdir. Bugün de Gerede’mizin ve ülkemizin insan kaynağına çok değerli katkılar sağlayacak bir kurumun yeni binasını açmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu sayede Gerede hem sosyal hem ekonomik anlamda çok önemli bir kaynağa kavuşmuş olacak.” dedi.

  Şehit Fatih Kalu’nun isminin spor salonuna verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Baruş, “Bizlere düşen en aziz varlığını bu vatan için feda etmiş şehitlerimizin mirasına, emanetine sahip çıkmaktır.” diyerek, üniversitemizi tebrik etti.

  Şehit Fatih Kalu Kapalı Spor Salonu’nun Açılışına, Şehidimizin Ailesi de Katıldı

  Açılış konuşmalarının ardından Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binası Bolu protokolü tarafından kurdele kesilerek açıldı. Protokol daha sonra Şehit Fatih Kalu Kapalı Spor Salonu’nun açılışını yaptı. Açılışa şehidimiz Fatih Kalu’nun annesi Ümmü Kalu, babası Erdal Kalu ve akrabaları da katıldı. Erdal Kalu, açılışta yaptığı konuşmada, “Ben oğluma, her zaman vatan ve bayrak sevgisini aşıladım. Ben dahil, çocuklarım dahil, bu vatan ve bayrak için canımızı tekrar vermeye hazırız.” dedi.

  Vali Baruş ise, “Fatih kardeşimiz bu meslek yüksekokulunun bir öğrencisiydi, şehadet nasip oldu. Ancak ismi bu kapalı spor salonunda yaşamaya devam edecek. Buraya gelecek binlerce öğrencimiz, Fatih’in ismini burada görerek, vatan ve millet için fedakârlık ne demektir, bunun anlamını çok daha iyi kavrayacak. Ben şehit babamızın ifade ettiği, vatan için bizler de canımızı vermeye hazırız dediği şuura sahip olmayı, Cenab-ı Hak’tan hepimize nasip etmesini diliyorum. Bizler bu şuurda olduğumuz müddetçe bu memleketi, milleti bölmeye kimsenin gücü yetemeyecektir.’diye konuştu. Ardından protokol, şehit ailesiyle birlikte spor salonunun girişinde Fatih Kalu anısına hazırlanan tanıtım panosunu inceledi.

  Önceki İçerikZiraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Oryantasyon Programı…
  Sonraki İçerikSeminer: Novel Methods for the Sterilization of Food