AİBÜ Öğrencisine TÜBİTAK’tan Ödül…

    Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İİBF İktisat Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Oğuzhan Canım’ın Osmanlıdan günümüze ulaşan ‘Askıda Ekmek’ geleneğinden esinlenerek hazırladığı ve 2 yıldır başarıyla uyguladığı ‘Askıda Ne Var?’ projesi, TÜBİTAK ödülüne layık görüldü. Öğrencimiz ödülünü 25 Haziran 2014’te Ankara’da düzenlenen törende aldı.
    ‘Askıda Ekmek’ toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayı sağlayan önemli bir geleneğimiz. İstanbul’un bazı köklü semtleri ile Anadolu’nun eski mahallelerinde halen yaşatılmaya çalışılan bu özel geleneğimiz, Üniversitemizin katkılarıyla içeriği genişletilerek sosyal sorumluluk projesi olarak yeniden hayata geçirildi. Projenin ismi ‘Askıda Ne Var?’. AİBÜ öğrencisi Oğuzhan Canım’ın üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek ve hizmet sağlayan bu projesi, TÜBİTAK’ın Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasında Sosyal Girişimcilik kategorisinde üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. Proje aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nin Genç Sosyal Girişimciler ödülü ile Haliç Üniversitesi’nin Yılın En İyi Sosyal Girişimi ödülüne de layık görüldü.
    Proje kapsamında dar gelirli üniversite öğrencilerinin anlaşmalı restoranlarda ücretsiz yemek yemeleri sağlanıyor. Müşteriler istedikleri yemeklerin ücretlerini ödeyerek fişleri panolara asıyorlar. Restorana gelen üniversite öğrencileri ise öğrenci kimliklerini gösterdikten sonra panodan seçtikleri fişle ücretsiz olarak yemek yiyebiliyorlar. Proje kapsamında ayrıca öğrencilere ücretsiz kıyafet ile tiyatro ve sinema bileti gibi sosyal ve kültürel hizmetler de sağlanıyor. Özellikle üniversite çevrelerindeki bilinen restoranlarla anlaşma sağlanarak daha çok üniversite öğrencisine destek olmayı hedefleyen projenin yaygınlaştırılabilmesi için daha fazla sponsor desteğine ihtiyaç duyuluyor. Öğrenciler ve projeye destek olmak isteyenler projeyle ilgili bilgilere ‘Askıda Ne Var?’ın facebook ve twitter adreslerinden ulaşabilirler.

    Önceki İçerik2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Ödül Töreni
    Sonraki İçerikSÜYAM Yaz Dönemi Yabancı Dil Kursları