Eğitim Fakültesi’nden Öğretmen Okullarının Kuruluşunu Anma Etkinliği

    Osmanlı Devleti’nde temelleri atılıp Cumhuriyet döneminde kurumsallaşması sağlanan öğretmen okullarının kuruluşunun 167’nci yıl dönümü Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen programla kutlandı. İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde Eğitim Fakültesi’nce düzenlenen programa, AİBÜ Rektör Vekili ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahar ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Programda, kendisi de öğretmen okulunda öğrenim gören Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kuru ‘Öğretmen Yetiştirme ve Fotoğraflarla Köy Enstitüleri’ konulu bir konferans verdi.

    Prof. Dr. Kuru, Gazi Mustafa Kemal’in eğitime verdiği öneme işaret ederek, “O’na göre eğitimle, ülkenin bağımsızlığı ile kendi benliğine ve milli geleneklerine karşı olan bütün unsurlarla mücadele etme öğretilmelidir.” dedi.

    Maddi koşulları ne olursa olsun Cumhuriyetin bilim insanı yetiştirmeyi amaçladığına dikkat çeken Kuru, tarihte öğretmen okullarına girmek için nasıl aşamalardan geçildiğini kendi öğrenim hayatından verdiği örneklerle anlattı. Programın sonunda Prof. Dr. Mustafa Kuru’ya Prof. Dr. Mehmet Bahar tarafından teşekkür plaketi takdim etti; Mengen MYO Müdürü Doç. Dr. Nihal Doğan da Mengen’e özgü lezzetlerden oluşan bir hediye verdi. Program, Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin verdiği konserle sona erdi.

    Önceki İçerik‘Destanlaşan Çanakkale’
    Sonraki İçerik3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu-Dilekçe Örneği