Canan Tan, Kütüphane Haftası Dolayısıyla AİBÜ’deydi

  Türkiye’nin çağdaş yazarlarından Canan Tan, 50’nci Kütüphane Haftası dolayısıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı. Piraye’den Hasret’e Aşkın Sanal Halleri’nden Issız Erkekler Korosu’na kadar kitaplarının yazım sürecini ve romanlarındaki karakterleri anlatan ünlü yazar, ilkokuldan bu yana devamlı kütüphanelere gittiğini ifade ederek, “Kütüphane okuru sadık bir okurdur. Okuyacağı kitabı alır, oraya okumak için gelir. Bu nedenle kütüphaneler benim için çok değerlidir.” diye konuştu.
  Sevilen yazar Canan Tan, Kütüphane Haftası dolayısıyla İzzet Baysal Kültür Merkezinde düzenlenen söyleşinin konuğu oldu. Söyleşiyi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gencer, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner, AİBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Leyla Kanık ile akademisyenler ve öğrenciler izledi. Konuşmasına kütüphanelerin önemine değinerek başlayan Canan Tan, “İlkokuldan üniversiteye kadar kütüphaneler devamlı ziyaret ettiğim mekanlar oldu. Kütüphaneler farklıdır. Kitap fuarlarından ya da başka yerlerden kitaplar alınır, bunlar okunur ya da okunmaz ama kütüphane okuru sadık bir okurdur. Okuyacağı kitabı alır, oraya okumak için gelir. Bu nedenle kütüphaneler benim için çok değerlidir.” şeklinde konuştu.
  ‘Daha Çok Okuyoruz’
  Türkiye’de son 10-15 yıldır daha çok kitap okunduğunu ifade eden Tan, “Aldığımız yolun iyi olduğuna inanıyorum. 10 yıl, 15 yıl öncesine göre daha doğrusu buradaki üniversite öğrencilerinin, annelerinin babalarının dönemine göre çok daha iyi okuduklarına inanıyorum. Türkiye’nin geniş mozaiğinde gitmediğim kitap fuarı kalmadı herhalde ve görüyorum ki her kesimden insan okuyor. İlginçtir ki Van’a Diyarbakır’a Malatya’ya gitmiş biri olarak oradaki insanların daha çok okuduğunu görüyorum. Erkeklerle kadınlara baktığımızda da Türkiye’de genelde kadınlar okuyor. Bu Dünya’da da böyleymiş. Yine gözlemlerimden hareketle söyleyebilirim mesela havaalanlarında bakıyorum, erkekler etraflarını süzerken kadınlar kitap okuyor.” diye konuştu.
  Son kitabıyla birlikte eserlerinin yazım süreçleri ve romanlarındaki kahramanlar hakkında bilgi veren Canan Tan, konuşmasında, daha çok kadınların okuduğu kitapların yazarı ya da aşk kitaplarının yazarı diye tanıtıldığını ama kitaplarını kadınlardan çok erkeklerin okuduğunu ve sadece bir tane aşk kitabının olduğunu söyledi.
  Söyleşinin sonunda Canan Tan’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gencer ile Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından çiçek ve teşekkür plaketi ile çeşitli hediyeler verildi. Canan Tan daha sonra kitaplarını imzaladı.

  Önceki İçerikAİBÜ’de Okçuluğun Tarihi Konuşuldu
  Sonraki İçerik‘Kütüphane Kurumu ve İnsan Gelişimine Etkisi’ Paneli…