Bolu Ekonomisinin Yol Haritası Çiziliyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Maltepe Üniversitesi işbirliğinde ‘1. Bolu Sektörel Kalkınma Sempozyumu’ düzenlendi. Sempozyumda, Bolu kalkınmasında öncülük eden sektörler ve yapılması gerekenler ele alındı.

  BTSO’da düzenlenen sempozyuma, Bolu Vali Vekili Necdet Özeroğlu, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Semercioğlu, Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ile öğretim üyeleri ile sanayi ve ticaret dünyasının önde gelen temsilcileri katıldı.

  Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, hem üniversiteler arası işbirliğine hem de üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkati çekerek, “Bu memlekette yaşayan herkes bu ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek durumunda. Yarışmakta olduğumuz gelişmiş ülkeler bizlerden çok daha fazla çalışıyorlar. Eğer dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak biz de en az onlar kadar çalışmalıyız. Sorunlarımızı bilmeliyiz ve çözümleri çok iyi bir şekilde ortaya koymalıyız yoksa geleceğe ümitle bakamayız.” diye konuştu.

  Bolu Vali Vekili Necdet Özeroğlu ise Bolu’nun Türkiye’nin gelişmeye en müsait kenti olduğunu, bu gelişmeyi ise devlet kurumları, üniversite ve özel sektörün birlikte gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı. Bolu’nun orman ürünleri, doğası, kaplıcaları, beyaz et sektörü ve turizmi hakkında bilgi veren Özeroğlu, bu değerlerin harmanlanarak ve çevreye zarar vermeden bir ürün elde edilmesi gerektiğini söyledi.

  ‘1. Bolu Sektörel Kalkınma Sempozyumu’nda; ‘Turizm ve Sağlık’, ‘Kanatlı ve Dericilik’, ‘Lojistik’ ile ‘Metal, Orman, Tarım ve Konut’ sektörleri ele alınıyor. Bu kapsamda Maltepe Üniversitesi ile AİBÜ İİBF Dekanları Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ve Prof. Dr. Kamer Kasım ile Maltepe Üniversitesi ve AİBÜ İİBF öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ve Prof. Dr. Şevket Tüylüoğlu moderatörlüğündeki oturumlarda, ilk olarak AİBÜ BESYO’dan Yrd. Doç. Dr. Ümit Karlı ‘Spor Turizminin Bolu İçin Değerlendirilmesi’ konusunda sunum yaptı. Sempozyum kapsamında AİBÜ ve Maltepe Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ile sanayi ve ticaret sektörünün önde gelen temsilcileri çeşitli konularda katılımcılara bilgi verdi.

  Önceki İçerikRektör Coşkun, TGRT Haber TV’de Üniversitemizi Tanıttı
  Sonraki İçerikPersonel Futbol Turnuvasında Çeyrek Finalistler Belli Oldu