BEYPİLİÇ’in AİBÜ’ye Armağanı Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO Binası Törenle Açıldı

  Beypiliç tarafından yaptırılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binası, Gölköy Kampüsü’nde düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende, yüksekokulun üniversitemize devrine ilişkin protokol, Bolu Valisi Aydın Baruş ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın onur şahitliğinde, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Beypazarı Tarımsal Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BEYPİ) Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Karaoğuz tarafından imzalandı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, merhum Mehmet Tanrıkulu’nun ailesi, Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Karaoğuz ve BEYPİ yöneticileri, il müdürleri, İzzet Baysal Vakfı üyeleri ve AİBÜ ailesi katıldı.

  Törenin açılış konuşmasını AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptı. Konuşmasına 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anarak başlayan Coşkun, gazilere acil şifa, şehit ve gazi yakınlarına ise başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu, darbeye karşı eşsiz bir mücadele veren milletimizi tebrik etti.

  Rektör Coşkun, Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO’nun yapım süreci hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Bu binada Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri ile meslek yüksekokulumuz bünyesinde eğitim veren Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ile Ağız ve Diş Sağlığı programları öğrencileri eğitim alacak. Yeni bir bölüm daha açtık, o da Çocuk Gelişimi Bölümü. Bu bölümümüze de inşallah önümüzdeki sene öğrenci almayı planlıyoruz. Şu an yeterli fiziki mekânımız var.” dedi.

  Rektör Coşkun: “Üniversitemiz Gün Geçtikçe Daha Çok Gelişiyor.”

  Üniversitemizin gün geçtikçe geliştiğini, öğrenci sayımızın da arttığını anlatan Rektör Coşkun, “Bugün geldiğimiz noktada 2010 yılına kıyasla, 4 meslek yüksekokulumuz vardı.  Bugün burada hem okulun hem binanın açılış töreni olması hasebiyle de 7’nci meslek yüksekokulumuz olan Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO’yu açıyoruz.  Diğer yandan 3 yüksekokulumuz vardı. Şu anda 4 yıllık eğitim öğretim yapan 6 yüksekokulumuz var. Bu yüksekokullarımız da gelişmelerini hızla sürdürmektedir. Fakülte sayımız 5 idi, şu an 10 aktif fakültemiz var. Yine bu sene toplamda Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO dahil, 13 yeni bölüm ve programa öğrenci almak suretiyle bunları da faaliyete geçirmiş olduk. Tüm bu gelişmelerle öğrenci sayımız yaklaşık 32 bine ulaşmış oldu.” diye konuştu.

  Konuşmasının sonunda hayırseverlik meşalesini yakan başta üniversitemizin kurucusu merhum İzzet Baysal olmak üzere tüm hayırseverleri şükranla anan Rektör Coşkun, BEYPİ ailesi ve yöneticilerine de teşekkür etti.

  BEYPİ Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Karaoğuz ise konuşmasına “Ne mutlu ki bu yeni eğitim yuvası, aynı anda 2 hayırseverin adını yaşatacak. Biri artık Bolu ile adı özdeşleşmiş merhum İzzet Baysal, diğeri Beypiliç’in temellerini yaklaşık 40 yıl önce atan, bugün Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olmamızda çok büyük emeği geçen merhum Mehmet Tanrıkulu. Bolu ve Bolu halkına kazandırdıkları, bizlere yön gösterdikleri için aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” diyerek başladı.

  “Bu Projenin Gerçekleşmesinde Büyük Destek Veren AİBÜ Rektörlüğüne ve YÖK Yetkililerine Teşekkür Ediyorum.”

  Yatırımın önemini, ekonomiye ve insan yaşamına katkılarını anlatan Karaoğuz, “Eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere Bolu ve ülkemize katkı sağlamak ve kalıcı eserlere imza atabilmek için kurum olarak yeni projeler üretiyoruz. Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO imza attığımız yepyeni bir proje. Bu projenin gerçekleşmesinde bize çok büyük destek veren başta AİBÜ Rektörlüğüne ve YÖK yetkililerine en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu eğitim yuvasında yıllar içerisinde yüzlerce, binlerce sağlık personelinin yetişeceğini bilmek bizi mutlu ediyor ve gururlandırıyor.” şeklinde konuştu.

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise merhum İzzet Baysal’ın başlattığı hayırlar ve yatırımların vakıf medeniyetimize yaptığı katkıları anlatarak, özetle “Böyle bir ilde görev yapmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Ne zaman herhangi bir müesseseye gidip de ihtiyacımızı söylesek elimiz boş dönmedi. Vakıf medeniyetinin yaptığı hizmete destek vermek konusunda gayret eden bütün Bolu’muzda hayırsever iş adamlarımızı kutluyoruz. Bu yüksekokulun yapımında da emeği geçen BEYPİ ile üniversitemizin büyümesine katkısı olan başta Rektörümüz ve bütün eğitim camiasını kutluyoruz.” dedi.

  Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise Bolu’da son yıllarda hayırseverlerimizin üniversitemizin gelişimine çok ciddi katkı verdiklerini ve bunu memnuniyetle izlediklerini ifade ederek,  “Beypiliç ailesinin de bu kervana katılması bizi daha çok memnun etti. Eğitime yaptığınız bu hayırların devam etmesini diliyorum. Üniversitemizde sık sık açılış oluyor. Sayın Rektörümüze teşekkür ediyoruz. Üniversitemiz hızlı bir şekilde büyüyor ve mezunlarımız ülkemizde önemli görevler alıyor. Üniversitemizin mezunu olan çok sayıda bürokrat, siyasi ve milletvekili ile tanıştım. AİBÜ, Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri, bu bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

  “Üniversitemizin Bu Yatırımlarla Çok Daha İyi Yerlere Geleceğine Olan İnancımız Tamdır.”

  Bolu Valisi Aydın Baruş ise, özetle “AİBÜ kendisine ismini veren ve meşalesini yaktığı hayır geleneği ile Bolu’ya sonsuz hizmetler sunan rahmetli İzzet Baysal’ın hayır geleneğini layıkıyla yaşatmaya devam ediyor. BEYPİ ailesi de bu mirasın en önemli temsilcilerinden biri. Biz hem üniversitemizde hem eğitim sektörümüzde hem de sağlık sektörümüzde yaptığımız her açılışta, bu gururu ve mutluluğu yaşıyoruz. Gerçekten Bolu halkına ne mutlu ki böyle hayırseverlere sahip. BEYPİ A.Ş. kazancını sağladığı Bolu iline, Bolu halkına böyle bir imkanı sunmakla hem gelecek nesillerimizin burada çok daha rahat imkanlarla eğitim almasını sağlayacak hem de burada yetişen gençlerimizin yarın halkımızın sağlık hizmetlerine sunacağı hizmet ve katkılarla hayır dualarına mazhar olacaktır. Üniversitemizin bu yeni kazandığı yatırımlarla çok daha iyi yerlere geleceğine olan inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

  Devir teslim protokolünün imzalanmasının ardından açılış kurdelesini kesen Bolu protokolü, törenin sonunda yüksekokul binasını gezdi ve dersliklerde Bolu Sağlık Yüksekokulu ve Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

   

  Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO…

  AİBÜ ile BEYPİ arasında 2015 yılında imzalanan protokol kapsamında, aynı yılın Haziran ayında inşasına başlanan yüksekokul binası, bu yıl Ağustos ayında tamamlandı. Yüksekokul binasının inşası BEYPİ, alt yapı çalışmaları ile demirbaş temini ve tefrişi üniversitemiz tarafından yapıldı.

  Bodrum, zemin ve 2 kattan oluşan binada; 3 amfi, 8 derslik, 10 öğretim elemanı odası, 4 idari ofis, 1 toplantı salonu ve 6 arşiv yer alıyor.

  YÖK Genel Kurulunun 22.07.2016 tarihili kararıyla ismi onaylanan Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri MYO’da Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Ağız ve Diş Sağlığı ile henüz aktif olmayan Çocuk Gelişimi programları bulunuyor. Yüksekokulda Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri de eğitim görecekler.

  Önceki İçerikMilli Nükleer Radyasyon Dedektörünü Emniyet Birimleri Test Edecek
  Sonraki İçerik2016-2017 Öğretim Yılında İzzet Baysal Vakfı’ndan Burs Almaya Hak Kazanan Öğrenciler