BAİBÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi/ YETKİM Kimlik Federasyonu ile Erişilebilen Veri Tabanlarımız

  Değerli Kullanıcılarımız,

  YETKİM, Türkiye’nin yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kimlik federasyonudur.

  Kimlik federasyonu, web kaynakları için kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur. Kişiler, kendi kurumlarındaki kimlik bilgileri ile birçok web kaynağına erişim sağlayabilirler.

  YETKİM, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından işletilir.

  YETKİM aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafıdan işletilen küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2.600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve 1.800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır.

  • YETKİM hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ
  • eduGAIN hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

  !!! Kullanıcılarımız YETKİM sayesinde Üniversitemizin erişimi olan ve Kurumsal Kimlik Sistemine tanımlanan veri tabanlarımıza; kampüs internet ağına bağlanmadan ya da proxy ayarlarını yapmadan ÜBYS Kullanıcı Adları ve Şifreleri ile doğrudan giriş yapabileceklerdir.

  YETKİM İLE ERİŞİLEBİLEN VERİ TABANLARIMIZ

  NOT: Diğer veri tabanlarının entegrasyonları tamamlandıkça liste güncellenecektir.

  NOT: KULLANICI ADI: ÜBYS Kullanıcı Adı

          ŞİFRE: ÜBYS Şifresi

  ACS (American Chemical Society)

  Karşınıza çıkan sayfada sağ üst taraftaki “Find my institution” bağlantısını ya da makale başlığının altındaki  “Access Through …” bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen sayfada Üniversitemizin adını (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi) arayıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. ÜBYS Kullanıcı adınız ve parolanızı girdikten sonra makalenin tam metnine erişebilirsiniz. Ayrıca sağ üst tarafta “Access provided by …” şeklinde üniversite adımızı görmelisiniz.

  Annual Reviews 

  Karşınıza çıkan sayfada “Choose Your Access Option” >> “Access Through Your Library/Institution ” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi aratıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilirsiniz. Ayrıca sayfanın orta/sağ üst kısmında “Access Provided by TÜBİTAK ULAKBİM” ya da üniversitemizin ismini görmelisiniz.

  CAB Abstracts

  Karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşedeki “Login” bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen sayfada “Log in via your Institution” bağlantısını izleyip tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise arama sayfasına tekrar yönlendirileceksiniz. Ayrıca arama formunun hemen alt sol tarafında üniversitemizin ismini görmelisiniz (You are signed in as: … Signedin via: Shibboleth şeklinde).

  EBSCOhost Servisleri (EBSCOhost Web (Abone))

  Karşınıza çıkan sayfada “Institutional Login” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Bazı durumlarda kurum seçtikten sonra ana sayfaya tekrar yönlenebilirsiniz, lütfen tekrar “Institutional Login” bağlantısını takip edin.

  Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında EBSCOhost tarama ekranına erişmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında üniversitenizin ismini/logosunu veya EKUAL logosunu görmelisiniz.

  Emerald Insights Journals

  Karşınıza çıkan sayfada “Access through your Institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi aratıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında makalenin tam metnine erişebilirsiniz. Ayrıca sayfanın sol üst kısmında üniversitemizin ismini görmelisiniz (Welcome … şeklinde).

  OVID

  Karşınıza çıkan sayfada “Access through your institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen sayfada, üniversitemizi arayıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında makalenin tam metnine erişebilirsiniz. Ayrıca sağ üst tarafta kullanıcı profilinde üniversite adınızı görmelisiniz.

  SAGE Journals Online

  Karşınıza çıkan sayfada “GET ACCESS” bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen formda “Institution”‘ altında, üniversitemizi arayıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilirsiniz (Ana sayfaya da yönlenebilirsiniz, bu durumda yukarıdaki linki bir daha takip edebilirsiniz). Ayrıca sağ üst tarafta “I have access via: …” şeklinde üniversitemizin adınızı görmelisiniz.

  Springer Nature Servisleri

  Servislerin farklı arayüzleri olduğu için;

  [1] için karşınıza çıkan sayfada “Access through your institution” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilirsiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın sağ üst kısmında üniversitemizin ismini görmelisiniz (You have full access to this article via … şeklinde).

  [2] için karşınıza çıkan sayfada Öz (Abstract)’ün hemen altındaki “access via your institution.” bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitemizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın en alt kısmında üniversitenizin ismini görmelisiniz (Erisiminiz TUBITAK ULAKBIM Tarafindan Saglanmaktadir (3001744230) – Tubitak Ulakbim OJA (3000526817) – … şeklinde).

  Güncel Duyurular için Web Sitemizi ve Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz

  http://kddb.ibu.edu.tr/

  KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI 

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/60ho
  Önceki İçerikTürkiye’de 48’inci sıradayız
  Sonraki İçerik2022-2023 İzzet Baysal Vakfı Mezuniyet Ödül Töreni