Aşçılığı Sanal Alemde ‘Bolulu Yakup Usta’ Öğretecek

    Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, mesleki eğitimde oyun teknolojilerinden yararlanmak amacıyla yenilikçi bir AB projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında hazırlanacak iki bilgisayar oyunu ile mesleki eğitimin geliştirilmesi hedeflenirken Bolu’nun turistik değerleri ve kültürüne de katkı sağlanmış olacak. Bilgisayar oyunlarından “Bolulu Yakup Usta” aşçılığın püf noktalarını kullanıcılara öğretecek. “Evliya Çelebi Bolu’da” isimli oyunla ise Bolu’nun kültürü ile tarihi ve turistik mekanlarına sanal dünyada farklı bir kapı aralanacak.

    Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ortağı olduğu ‘Mesleki Eğitim Uygulamalarına Oyun Teknolojilerinin Uyarlanması’ (GAMVET) adlı Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi projesi kapsamında Bolu’da bir toplantı düzenlendi. Toplantıya projenin İspanyol ortağı Daniel Weiss de katıldı. Mesleki eğitimde bilgisayar oyunlarını şekillendirmek amacıyla yapılan günlük çalıştayda, Bolu için aşçılık ve turizm-tanıtım konularında “Bolulu Yakup Usta” ve “Evliya Çelebi Bolu’da” isimli iki oyunun tasarlanması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve proje koordinatörlerinden Prof. Dr. Mustafa Gençer’in, geçtiğimiz aylarda Almanya’da proje kapsamında yaptığı literatür çalışmasının sonuçları da değerlendirildi.

    AİBÜ koordinatörlüğünde Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen AB projesinin İspanya, İtalya ve Bulgaristan’dan ortakları bulunuyor. Projede, AİBÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Zülbiye Toluk Uçar ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Yaman, TEKVAR Ltd. Şti. ile Bolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi de katılımcı olarak yer alıyor.

    Önceki İçerikYabancı Öğrencilerimizin Sorunlarını Çözüyoruz
    Sonraki İçerikRektör Coşkun, Memur-Sen Üyelerini Ağırladı