AİBÜ’nün AB Projelerine Katkısı Sürüyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Avrupa Birliği Bakanlığı’nın AB süreciyle ilgili çalışmalarına, ürettiği projelerle katkı sağlamayı sürdürüyor. AİBÜ’nün ‘AB Ülkelerinde İş Tabanlı Öğrenmede Eqavet Kalite Güvence Sisteminin İncelenmesi’ adlı projesi Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından kabul edilerek desteklenmeye değer bulundu.

  AB Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans’ın Hayat Boyu Öğrenme Leonardo Da Vinci programına ‘2013 Teklif Çağrısı’ döneminde 2 bin 293 projeyle başvuruldu. Ön değerlendirmeyi geçen 2 bin 118 projeden 348’i kabul edilerek desteklenmeye karar verildi. 60 proje ise yedek listeye alındı. AİBÜ’nün 2013-1-TR1-LEO03-50060 numaralı ‘AB Ülkelerinde İş Tabanlı Öğrenmede Eqavet Kalite Güvence Sisteminin İncelenmesi’ projesi de kabul edildi.

  79 bin 500 Avro hibe edilecek proje; Doğu Marmara’daki üniversiteler, meslek yüksekokulları, sivil toplum kuruluşları ve Kobilerde görev yapan yönetici ve mesleki eğitim uzmanlarına (VETPRO) yönelik projeler içinde bütçe büyüklüğü bakımından 9’uncu sırada; bu tür proje üreten üniversiteler içinde ise 2’nci sırada yer alıyor. Proje kapsamında 4’ü engelli 60 kişi, 15’erli gruplar şeklinde Ekim 2013-Haziran 2014 tarihleri arasında, Almanya, Belçika, Macaristan ve Estonya’ya gidecek.

  Proje kapsamında, mesleki eğitim uzmanları ile yöneticilere Avrupa’da iş tabanlı öğrenmede Eqavet sisteminin nasıl uygulandığı anlatılacak ve kazanımlar ülkemizdeki mesleki eğitim sisteminde kullanılacak. Proje kapsamında ayrıca, nitelikli eleman yetiştirebilmek için Eqavet kriterlerinin kullanılması, AB ülkeleriyle birlikte iş tabanlı öğrenme modeli oluşturulması ve bu modelin proje ortağı üniversitelerde uygulanması hedefleniyor.

  ‘AİBÜ, Türkiye’nin Avrupa’daki gönüllü elçisi olacaktır.’

  Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni tebrik ederek, “Artık kurumunuz da Türkiye’nin AB müzakere heyetinin bir üyesidir ve kurumsal anlamda Türkiye’nin Avrupa’daki gönüllü elçisi olacaktır.’ dedi.

  Açıklamasında AB Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans’ın AB sürecine katkısına da değinen Bakan Egemen Bağış, özetle şunları kaydetti:

  “Avrupa’da Türkiye’ye karşı ön yargılar sizin gibi eğitimli, donanımlı ve vizyoner yararlanıcılarımız sayesinde yavaş yavaş kırılıyor. Şimdi kurumunuz da kurumsal anlamda Türkiye’nin Avrupa’daki gönüllü elçisi olacaktır. Ülkemizi, kültürümüzü, zenginliklerimizi ve en önemlisi Türkiye’nin AB’ye yapacağı katkıları en iyi şekilde anlatacak ve tanıtacaksınız. Bir araya geleceğiniz Avrupalı muadillerinizle iş birliği halinde sektörünüzde önemli yeniliklere imza atacaksınız. Kuracağınız yeni iş birliği ağları ve dostluklar sayesinde kurum olarak bulunduğunuz yerdeki ‘en iyi’ olma hedefinize ulaşacaksınız.”

  Önceki İçerikAİBÜ Gölköy Kampüsü Yeni Bir Çehreye Kavuşuyor
  Sonraki İçerikAli Ericek İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii Temeli Dualarla Atıldı