AİBÜ’de Engelliler Haftası Programı…

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle program düzenlendi. Programda, engelli sanatçılar, bağlamasıyla sevilen türküleri seslendiren Muharrem Aslan ile bateri eşliğinde caz müziği yapan Kaan Çelen beğeniyle izlendi. Programda ayrıca, Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ile Karabük Aylin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin gösterileri de izleyicilerden tam not aldı.

  Programın açılış konuşmasını yapan AİBÜ Öğretim Üyesi ve Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Elif Sazak Pınar, Rektörlüğe bağlı birimin, engelli öğrencilerimizin eğitim hayatlarını kolaylaştırmak, bunun için gerekli olan akademik ortamı hazırlamak ve öğrencilerin ihtiyaçlarını düzenlemek amacıyla kurulduğunu söyledi.

  “Engelli Öğrencilerimizin Üniversitemizden Genel Olarak Memnun Olduklarını Görüyoruz”

  Üniversitemizde engelli öğrencilerimize yönelik her yıl düzenlenen anketlerin sonuçlarına değinen Doç. Dr. Pınar, özetle “Üniversitemizde şu an, sistemimize kayıtlı 44 engelli öğrencimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimizin üniversitemizden genel olarak memnun olduklarını görüyoruz. Son yaptığımız ankete göre, engelli öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 70’i üniversitemizdeki yaşam koşullarından memnun olduklarını söylediler.” diye konuştu.

  AİBÜ Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İlknur Çifci Tekinarslan ise, çağımızda toplumların gelişmişlik düzeylerini insana verdikleri önemin belirlediğini hatırlatarak, “Pozitif ayrımcılık ilkesi, anayasal güvence altına alarak engelli vatandaşlarımız için kullanılmalıdır. Özel eğitime ihtiyacı olan tüm engelli vatandaşlarımızın özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanabilme imkanlarını arttırmalıyız. Buna paralel olarak engelli vatandaşlarımızın kamu ve özel sektörde istihdamını da arttırmalıyız. Engellilerin toplumsal hayatın her alanında varlık göstermeleriyle ülkemizin daha da güçleneceğini belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

  Önceki İçerikProf. Dr. Seyit Mehmet Şen: “Eğitimi Yeniden Kurgulamamız Gerekiyor”
  Sonraki İçerikAvrupa’da Psikoterapi Eğitimi Ele Alındı