AİBÜ’de Ar-Ge Projeleri Yarıştı

  13 üniversite, 17 firma, 3 kamu kurumu ve bireysel girişimcilerin 84 projeyle yarıştığı Bolu-Düzce Ar-Ge Proje Pazarı 2017 etkinliği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ev sahipliğinde başladı. AİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte projeler, proje sahiplerinin poster ve prototipler üzerinden yaptıkları sunumlar sonucunda değerlendirildi. Dereceye girenler, yarın düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

  Etkinliğe; Bolu ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odaları, Bolu Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Düzce Teknopark A.Ş., Bolu ve Düzce KOSGEB Müdürlükleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve TÜBİTAK katkı sağladı.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe salondaki etkinliğe Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, il müdürleri, araştırmacılar, girişimciler, sanayiciler, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

  Etkinliğin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Eker, son yıllarda üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektörde Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem verildiğini belirterek, “Bizim de üniversite-sanayi iş birliği içinde değerlendirdiğimiz bu organizasyona 110 başvuru yapılmıştır. Ön değerlendirme sonucu 84 başvuru kabul edilmiştir. Bu organizasyona yarışmacı olarak üniversitemizin yanı sıra Düzce, Marmara, Şırnak, Bayburt, Çanakkale 18 Mart, Kırıkkale, Galatasaray, Karabük, Sakarya, Bülent Ecevit ve Erciyes üniversiteleri ile İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Düzce Eğitim Serbestliği Müdürlüğü, Bolu ve Düzce’den 17 özel sektör firması ile 3 bireysel girişimci katkı sağlamıştır.” diye konuştu.

  Rektör Vekili Prof. Dr. Mollaibrahimoğlu: “Bu Tür İş Birliklerinin Artmasını Temenni Ediyorum.”  

  Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Aslı Astarcı ise, “İki üniversite arasındaki iş birliklerinin giderek artmasını hedeflediğimiz bir yolda, AİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte teknoloji transfer merkezlerine verilen görevi yani üniversitelerimizde üretilen bilimsel bilginin sanayiye sunulması, aynı zamanda sanayicilerimizin ziyaretleri neticesinde soru cevaplarla zenginleştirecekleri bir iş birliği ortamı oluşturulması için böyle bir etkinliği düzenledik.” dedi. Astarcı, değerlendirmede kadın proje sahipleri ile 30 yaş altındakilere pozitif ayrımcılık yapılacağını da sözlerine ekledi.

  Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu ise, bu tür etkinliklerle akademisyenler, öğrenciler ve belirlenen alanlarda faaliyet gösteren kuruluşların emeklerini, bilgi ve maharetlerini ortaya koyabileceği bir ortam sağlandığının altını çizerek, “Üniversitelerin temel amacı daha fazla proje üretilmesine imkân sağlamak, ülkemizin ekonomisine ve teknoloji üretim potansiyeline katkıda bulunmaktır. Proje temelli çalışma yapmanın üniversite, sanayi, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak bir kültür haline gelmesi ülkemiz açısından ümit verici bir gelişmedir. Söz konusu proje pazarına katkı sağlayan başta Düzce Üniversitesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara içtenlikle teşekkür ediyor, bu tür iş birliklerinin artmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından Standart Profil Global Ar-Ge Direktörü Dr. Ali Erkin Kutlu, bir konuşma yaptı. Ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu ile konuklar projelerin yer aldığı sergiyi gezerek bilgi aldılar.

  Bolu-Düzce Ar-Ge Proje Pazarı 2017 etkinliğine; makine imalat teknolojileri, elektrik ve elektronik teknolojileri, gıda ve tarım teknolojileri, çevre teknolojileri, tıp ve sağlık uygulamaları, kompozit malzeme teknolojileri ve uygulamaları, nanoteknoloji ve biyoteknoloji, bilişim teknolojileri, kimya ilaç teknolojileri, yapı malzemeleri üretimi ve uygulamaları, tekstil sanayi teknolojileri, savunma sanayi teknolojileri, enerji ve alternatif enerji teknolojileri vb. alanlarda geliştirilen 84 proje katıldı.

  Önceki İçerikRektör Vekili Mollaibrahimoğlu’nun Teşekkür Mesajı
  Sonraki İçerikAKİMER’de Hikmet Arayışları Konferansı