AİBÜ Seben İzzet Baysal MYO Öğrenci Yurdunun Temeli Atıldı

  Geçtiğimiz ay protokolü imzalanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu Öğrenci Yurdu’nun temeli, düzenlenen törenle atıldı. İzzet Baysal Vakfının 133’üncü eseri olan öğrenci yurdunun temel atma törenine, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Seben Kaymakamı Ekrem Çeçen, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal ile mütevelli heyeti üyeleri, il ve ilçelerin protokol üyeleri, hayırsever iş adamları ve öğrenciler ile çok sayıda Sebenli katıldı. Manisa Soma’da yaşanan maden faciasının acısı ve üzüntüsünün damga vurduğu törende, öğrenci yurdunun temeli dualar okunarak atıldı.
  Tören, Soma’da yaşanan elim olayın hüznü altında düzenlendi. Açılış konuşmalarının ortak temasını maden faciasında yaşanan acı ve hüzün oluşturdu. Konuşmalarda hayatını kaybedenler rahmetle anıldı, yaralılara acil şifalar dilendi ve böyle bir olayın tekrar yaşanmaması istendi. Törende ilk konuşmayı yapan Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İzzet Baysal Vakfının Seben’e sağladığı katkılara duyduğu minneti dile getirerek, temeli atılacak yurt binasının hayırlı olmasını diledi.
  Seben Kaymakamı Ekrem Çeçen ise, Seben’e yaptığı yatırımlardan ve hizmetlerden dolayı merhum İzzet Baysal’ı şükran ve saygıyla anarak, başta İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve mütevelli heyeti üyeleri olmak üzere emeği geçenlere şükranlarını sundu.
  ‘Bizler Gittikten Sonra Vakıf Bolulu Halk Gönüllülerinin’
  İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise, vakfın mütevelli heyeti üyelerini kürsüye davet ederek Sebenlilerle tanıştırdı ve özetle, “Bizler kalıcı değiliz, ben son Baysal’ım. Sebenlilerin de bilmesini istiyorum, bizler gittikten sonra vakıf Bolulu halk gönüllülerinin, bunların yönetiminde… Kendilerini şunun için çağırdım yanıma. Vakıf bizimle bitmiyor. İzzet Baysal’la bitmediği gibi Ahmet Baysal’la da bitmiyor ve bu güvendiğimiz Bolulu halk üyeleri, Bolulular adına bu vakfı sürdürecekler. O kadar güzel kurmuş ki rahmetli amcam, başkasından hiçbir şey beklemiyor. Varlığını yönetimiyle beraber vakfa vakfetmiş. O, sorumluluğu Bolulular alsın istedi çünkü hakikaten çok büyük bir sorumluluk. Bu hayırlar sadece gelirler ile yapılıyor ve hiçbir karşılık beklenmeden yapılıyor. Bu isimleri iyi tanıyın, bunlar sizin emanetçileriniz.” diye konuştu.
  AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, ilçelerde yüksek öğretim kurumları açmanın zorluğuna değinerek, “Konu, Ahmet Baysal ağabeyimize intikal ettikten sonra bunu kendisi doğrudan sahiplendi. Biz de Üniversite olarak gereğini yapacağımızı ifade ettik ve şükür geçen sene işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki programımızı açtık. Şu anda 1’inci sınıfta 40 öğrencimiz var ve Eylül’de bu sayı 80’e çıkacak. İzzet Baysal Vakfımızın yaptırdığı binada inşallah bu sene Ağustosta tamamlanıyor. İnşaatın çoğu bitmiş durumda. Ülkemizin ihtiyacı doğrultusunda 1-2 program daha açma amacımız var. Bu programlarla birlikte Seben’de öğrenci sayımız 180-200’lere kadar ulaşacak.” şeklinde konuştu. Rektör Coşkun, yeni kurulan Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinin de Seben’deki yüksekokula araştırma ve yatırımlarla destek olacağını da sözlerine ekledi.
  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da, Seben’e yapılan yatırım ve hizmetlerden ötürü başta merhum İzzet Baysal olmak üzere Ahmet Baysal’a, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’a ve Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.
  Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ise, Soma’da yaşanan maden faciasının işçi sağlığı ve güvenliği bölümünün önemini bizlere bir kez daha hatırlattığını ifade etti. Baysal ailesini ‘Hayırların Ailesi’ olarak niteleyen Zahteroğulları, özetle, “Hadis-i şerife göre insanın iki durumda amel defteri kapanmazmış: Hayırları devam ettirecek mal bıraktığı takdirde, bir de hayırlı bir evlat bıraktığı takdirde. Baysal ailesinin ataları ne mübarek insanlarmış ki bunların her ikisini de bırakmışlar, evlatları ne bahtiyar evlatlar ki sadece sağlıklarında değil öldükten sonra da bu hayırların devamını sağlamışlar. Ben onları bir kez daha kutluyorum ve şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
  Öğrenci Yurdunun Temeli, Dualar Okunarak Atıldı
  Konuşmaların ardından AİBÜ Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu Öğrenci Yurdunun temeli, Bolu protokolü tarafından dualar okunarak atıldı. Sebenli öğrencilerin ve vatandaşların el emeği göz nuru eserlerinin sergilendiği stantları gezen Bolü protokolü, daha sonra, inşaatı devam eden meslek yüksek okulunu gezdiler. Tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

  Önceki İçerikSözleşmeli Personel Alımı İlanı
  Sonraki İçerikBESYO İptal Duyurusu