AİBÜ Dünya’nın Zirvelerine Tırmanmaya Devam Ediyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Dağcılık ve Kaya Tırmanışı Topluluğu Dünya’nın zirvelerine ulaşmaya devam ediyor. Yrd. Doç. Dr. Güçlü Özen, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencisi Fatih Palabıyık ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Tolga Öz’den oluşan ekip, Afrika kıtasının en yüksek noktası olan ‘Kilimanjaro Dağı’na tırmanmayı başardı.
  AİBÜ ekibi, ‘Üç Kıta Bir Maraton’ projesinin ilk kısmı çerçevesinde Ekvator’un yaklaşık 340 km güneyinde, Tanzanya’nın kuzeydoğusunda bulunan, Afrika kıtasının en yüksek noktası 5 bin 895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro Dağı’na tırmandı. Kilimanjaro Milli Parkında hazırlıklarını tamamlayan ekip, 1800 metreden yürüyüşe başladı. İlk günün sonunda 3 bin 100 metredeki Machame kampına ulaşan AİBÜ ekibi, ikinci gün 5 saat süren yürüyüşün ardından 3 bin 800 metrede bulunan Shira kampına vardı.
  Vücutlarını yüksekliğe alıştırmak için 4 bin 600 metre yüksekliğindeki Lava Tower’a tırmanan ve ardından Kilimanjaro Dağı’nın güneydoğusunda bulunan Karanga Vadisine ulaşan topluluk üyeleri, üçüncü günün sonunda geceyi 3 bin 900 metre yüksekliğindeki Barranco Kampında geçirdiler. Ekip, ertesi gün 6 saatlik yürüyüşün ardından 4 bin 600 metredeki Barafu kampına vardı. 5 Şubat Çarşamba günü saat 00.15’te tırmanışa geçen AİBÜ Dağcılık ve Kaya Tırmanışı Topluluğu üyeleri, saat 06.45’te Kilimanjaro Dağı’nın en yüksek noktası olan ‘Uhuru’ zirvesine ulaşmayı başardılar.
  Tanzanya’nın Arusha kasabasında dinlendikten sonra Tarangira Milli Parkını gezen AİBÜ ekibi, 19 Şubat Çarşamba günü yurda döndü.

  Önceki İçerikAİBÜ’nün Avrupa Üniversiteleriyle İşbirliği Sürüyor
  Sonraki İçerikAİBÜ Gastronomi Festivalinde Gümüş Madalya Kazandı