Milletvekili Emre Çalışkan’ın Katılımıyla 6. İzzet Baysal Fizyoterapi Sempozyumu düzenlendi

  Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Öğrenci Topluluğu’nca 6. İzzet Baysal Fizyoterapi Sempozyumu düzenlendi. Üniversitemizin en köklü öğrenci topluluklarından biri olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Topluluğu, sempozyum kapsamında kuruluşunun 25’inci yılını kutladı.

  Sempozyuma, Üniversitemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ve eski topluluk başkanı, Türkiye’nin ilk fizyoterapist Milletvekili Emre Çalışkan da katılarak, öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

  Kongre Merkezi Yeşil Salonda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa; Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr. Coşkun Karaca, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi Dekanı ve Üniversitemiz Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu eski Müdürü Prof. Dr. Necmiye Ün Yıldırım, akademik-idari yönetici ve personel ile öğrenciler katıldı.

  Sempozyumun açılış konuşmasını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Öğrenci Topluluğu Başkanı Mustafa Talat Doğancı yaptı. Çeyrek asrı deviren bir topluluğun başkanı olmaktan gurur duyduğunu vurgulayan Doğancı, “Halk arasında okulumuzun bir markası oluşmuş durumda. Çevremdeki insanlara Bolu’da eğitim gördüğümü söylediğimde büyük övgülerle karşılaşıyorum. Bolu, fizyoterapinin merkezi olarak görülmekte. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin bir öğrencisi olmak, değerli hocalarımızdan eğitim görmek, buradan mezun olmak hepimiz için bir şans.” dedi.

  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım ise, özetle “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Öğrenci Topluluğumuz kuruluşundan bu yana mesleğin gelişimine katkı sağlayarak ve öğrenciler arasında dayanışma ve bilgi paylaşımını teşvik ederek önemli bir rol oynadı. Bu sempozyum, öğrenmeyi ve iş birliğini besleyen bir ortam sağlayarak, mesleğimizin son gelişmelerini, araştırmaları ve yenilikleri bir araya getirerek, tartışmak ve deneyimleri paylaşmak, kendi profesyonel kimliğimizi geliştirme fırsatı sunuyor.” diye konuştu.

  “Yetkin fizyoterapistlere ihtiyaç artıyor.”

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him ise, fizyoterapinin insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde önemli bir rol oynadığını belirterek, “Dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji, beslenme alışkanlıklarındaki olumsuz değişiklikler, toplumumuzun giderek daha fazla hareketsiz yaşaması, artan hastalıklar, yaşam süresinin uzaması fizyoterapistlik mesleğini daha önemli hale getirmektedir. Alanında güncel bilimsel gelişmeleri takip edebilen, mesleki bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip fizyoterapistlere olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Fizyoterapide güncel gelişmeler ve yaklaşımları içeren sunumların yer aldığı bu sempozyumda, alanında önemli çalışmalar yapmış uzman fizyoterapistler, bizlerle bilgilerini, deneyimlerini, projelerini, yenilikleri paylaşacaklar.” ifadelerini kullandı.

  “BAİBÜ, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde bir markadır.”

  Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu, ilk Fizyoterapist Milletvekili Emre Çalışkan, öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. Öğrencilik yılları, sınav tecrübeleri ve başarısızlıkları, Üniversitemizdeki öğrencilik yılları ve deneyimlerini paylaşan Çalışkan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde okumaktan her zaman mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki fizyoterapi eğitimini başka bir ülkede almanın çok zor olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Sizler, aldığınız fizyoterapistlik eğitimini başka bir ülkede alamazsınız. Hele Bolu’da aldığınız eğitimi, Türkiye’de en çok 10 üniversitede alabilirsiniz. Artık 104 üniversitede bu bölüm var. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Türkiye’de bir marka. Bir de bu eğitimin üzerine İngilizce koyarsanız çok çok önemli bir ilerleme sağlarsınız.” tavsiyesinde bulundu.

  Soru cevap bölümünün ardından Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him tarafından teşekkür belgesi verildi.

  Sempozyumda iki oturum yapıldı

  İlk oturumda Uzman Fizyoterapist Hasan Genç “Fizyoterapide Tamamlayıcı Güncel Yaklaşımlar” ve Prof. Dr. Necmiye Ün Yıldırım “Değişen ve Dönüşen Rollerimiz İçin Bütüncül Bakış Açısı: Uygulamalı Kinezyoloji”; ikinci oturumda ise Doç. Dr. Meral Serter “Mental Sağlıkta Teknoloji”, Doç. Dr. Asuman Saltan “Tekerlekli Sandalye Basketbol Sporunda Fizyoterapistin Rolü” ve Dr. Öğr. Üyesi Baha Naci “Schroth Fizyoterapötik Skolyoz Spesifik Egzersiz Yöntemi” başlıklarında sunum yaptı.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/reaf
  Önceki İçerikBAİBÜ 7. Köroğlu Yazarlık Mektebi Açılış Töreni Gerçekleştirildi
  Sonraki İçerikÜniversite Sanayi İş Birliği Çalıştayı