2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet ve İzzet Baysal Vakfı Ödül Töreni…

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet ve İzzet Baysal Vakfı Ödül Töreni, İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe salonda gerçekleştirildi.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, vakfın mütevelli heyeti üyeleri, dekanlar, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve araştırma merkezleri müdürleri, üniversitemizden dereceyle mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Üniversitemizin kurucusu, hayırsever sanayici merhum İzzet Baysal’ın hayatının anlatıldığı belgesel filmin gösteriminin ardından törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, sözlerine konukları üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, Balkan Savaşları’ndan 1. Dünya Savaşı’na, Milli Mücadele yıllarından Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar 1000 yıldır bu topraklar uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anan Coşkun, “Son olarak da 15 Temmuz’da kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Yine 1000 yıldır bu topraklarda vatan ve millet uğruna canını vermeye hazır olan tüm gazilerimize acil şifa, sağlık ve afiyet diliyorum; artık hayatta olmayanları ise rahmetle anıyorum.” dedi.

  “Aziz Şehitlerimizi Rahmetle Anıyorum.”

  15 Temmuz’da TBMM’nin bombalandığı ve insanların kurşunlandığı hain darbe girişiminde şehit düşen her ikisi de Bolulu Polis Memuru Ozan Özen ile AİBÜ Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Fatih Kalu’yu da rahmetle anan Coşkun, “Şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere emanet bıraktığı bu vatanda sorumluluklarımızın arttığını, bu sorumlulukların birtakım vazifeleri bizlere elzem kıldığını belirtmek istiyorum. Bir taraftan bu şer odaklarına karşı mücadele ederken diğer taraftan da vazifelerimizi yerine getireceğiz. Eğitim öğretime ve bilimsel çalışmalarımıza devam ederek ülkemizin kalkınmasına hep birlikte katkı sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

  “İzzet Baysal, Hepimize Örnek Teşkil Eden Bir İsim.”

  Mimarlık ve sanayicilikteki başarılarının yanı sıra İzzet Baysal’ı kıymetli kılan ve O’nu bugüne ve geleceğe taşıyan hayırseverliğine vurgu yapan Coşkun, merhum İzzet Baysal’ın hepimize örnek teşkil eden bir isim olduğunu söyledi. Kurucusu olduğu İzzet Baysal Vakfı’nın da maddi ve manevi her zaman üniversitemize destek verdiğini ifade eden Coşkun, başta İzzet Baysal olmak üzere, O’nun hayırseverliğini örnek alarak üniversitemize yatırım yapan ve katkı sağlayan tüm hayırseverlere teşekkür etti.

  “AİBÜ, İleri Teknolojiler Üretebilecek Bilimsel Araştırma Alt Yapısına Sahip Bir Üniversitedir.”

  Konuşmasında üniversitemizin gelişmesi ve bilimsel çalışmaları hakkında bilgi veren Coşkun, “AİBÜ, ileri teknolojiler üretebilecek bilimsel araştırma alt yapısına sahip ve son teknolojileri kullanarak ürünler üreten bir üniversite haline geldi. Son olarak AİBÜ Senatosu’nda da Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulması yönünde karar alındı ve YÖK’e sunuldu. Bu merkezle, Bolu’da yaban hayatı araştırılacak.” dedi.

  Konuşmasını öğrencilere tavsiyelerde bulunarak tamamlayan Coşkun, gayretle çalışarak üniversitemizden dereceyle mezun olan öğrencilerimizi ve onları yetiştiren anne babalarını tebrik etti. “Üniversitemizde edindiğiniz bilgi birikimi ve diplomanız sayesinde toplumumuza ve devletimize büyük hizmetler yapacağınıza inanıyorum.” diyen Coşkun, gençlerden çok çalışarak, okuyarak, kendi kararlarını vererek ve İzzet Baysal gibi değerli şahsiyetleri örnek alarak hayatlarına devam etmelerini temenni etti.

  “Bundan Sonraki Hedefim Güzel Vatanıma Hizmet Etmek Olacak.”

  AİBÜ Dönem 1’incisi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğrencisi Sena Nur Karatay ise, özetle “Üzerimizde emeği olan tüm hocalarımızdan, okul idarecilerinden ve çalışanlarından, İzzet Baysal Vakfı mensupları ve yöneticilerinden, İzzet Baysal ailesinden tüm arkadaşlarım ve kendim adına helallik istiyorum. Ahlâkı ve erdemi ön planda tutmayı öğütleyen bir ailenin kızı olarak ben, her zaman kendime büyük hedefler koydum. Kendi adıma bugün bu hedefe giden yolda önemli bir eşiği geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonraki hedefim aynı değerler doğrultusunda güzel vatanıma hizmet etmek olacak.” şeklinde konuştu. Karatay, konuşmasının sonunda yaş kütüğüne dönem plakasını çaktı.

  Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ise, “Gençler bugün hayatlarında yeni bir başlangıç yapıyorlar. Bizlere bu üniversiteyi ve sizlere bu imkânları sağlayan İzzet Baysal’ı rahmetle anıyorum. Sizlere bu yaşam yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Artık kendi kanatlarınızla uçacaksınız, vatana ve millete olan borcunuzu başarılarınızla ödeyeceksiniz.” diye konuştu.

  Ahmet Baysal’dan Müjde…

  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise, yeni bir başlangıç yapan gençlere seslenerek, güzel bir yaşam ve iş hayatı diledi. Güzel bir konuşma yaptığına dikkat çektiği Sena Nur Karatay’ı kutlayan Baysal, “Üniversitemizden böyle gençlerin mezun olmasından ötürü hakikaten mutlu oluyorum. Pırıl pırıl gençler hepsi, anne ve babalarını kutluyorum.” dedi.

  Konuşmasını üniversitemize ve Bolu’ya müjde vererek tamamlayan Baysal, “Sayın rektörümle beraber 2 sene önce yaptığımız bir protokolün neticesini bildirmek istiyorum. İzzet Baysal Vakfı olarak, Mengen’de yine İzzet Baysal’ın ismini taşıyan bir Gastronomi ve Aşçılık Meslek Yüksekokulu’nun içinde olacağı kampüs projesini dünkü yönetim kurulu toplantımızda imzaladık. Bu müjdeyi de vermek istiyorum.” diye konuştu.

  Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı ise, medeniyetimizin mimarlarından birisinin İzzet Baysal olduğunu vurgulayarak, “O’nun seçtiği yol, yaktığı ateş, medeniyet ateşidir. Eğitim ve sağlıkta, her yıl 5 bin dolayında eğitimli, donanımlı insanı yaşama kazandıran bir kurumun temelini atmış. Kendisi Bolu’nun büyük bir değeridir ama Türkiye çapında muhakkak sürekli anlatılması gereken, paylaşılması gereken bir insandır.” dedi. İzzet Baysal’ın evladı gibi olan yeğeni Ahmet Baysal’ın da hayırlarına vurgu yapan Kartlı, “Amcasının bir vakıf kurarak gerçekleştirmek istediği ideali desteklemiş, bir vakıf kurulmasını sağlamış ve en önemlisi O’nu sadece anlamakla kalmamış, yaktığı eğitim ışığını büyütmüş ve büyütmeye devam etmek için hâlâ bir nefer gibi çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

  Üniversitemizi Dereceyle Bitiren Öğrencilere İzzet Baysal Vakfı Tarafından Ödülleri Verildi

  Açılış konuşmalarının ardından Lisans programları arasında 1’inci olan Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Sena Nur Karatay, 2’nci olan Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Kürşat Dönmez ve 3’üncü olan Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Hülya Durgut ile Ön Lisans programları 1’incisi Gerede MYO Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Ertan Taşan, 2’ncisi Bolu MYO Bahçe Tarımı öğrencisi Nadir Özdemir ve 3’üncüsü Bolu MYO Mobilya Dekorasyon programı öğrencisi İbrahim Ethem İplik’e ödülleri, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Ahmet Baysal tarafından verildi. Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu bölüm ve programlarında dereceye giren öğrencilere ise ödülleri, dekan ve müdürler ile İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti üyeleri tarafından verildi. Tören, anıt logoda çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

  Önceki İçerikAİBÜ, Gölköy Kampüsündeki Ana Yollara 15 Temmuz ve Şehitlerimizin Anısına İsimler Verdi
  Sonraki İçerikSeben İzzet Baysal MYO Oryantasyon Programı…