İzzet Baysal Şükran Günleri İkinci Gün Düzenlenen Etkinliklerle Son Buldu

  İzzet Baysal Şükran Günleri’nin ikinci ve son gününde, Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde, Kent Konseyi Özel Bireyler (Engelli) Meclis Üyesi çocukların hazırladığı sergi açılışı gerçekleştirildi ve ardından İzzet Baysal Caddesi’nde açılan stantlar gezildi. Bolu’da faaliyet gösteren okullar, birlik, dernek ve çeşitli sivil toplum kuruluşları stantlar açtılar. Bayram havasında geçen şükran günlerinin ikinci gününde öğrencilerin halk oyunları gösterileri beğeniyle izlendi. Etkinlikler, vatandaşların yoğun katılımıyla aynı hareketlilik ve renkle devam etti.

  İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü, Merhum Ahmet Kahraman’a Verildi

  İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından İzzet Baysal adına düzenlenen ve bu yıl 14’üncüsü verilen İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün bu yılki sahibi Gentaş Şirketler Grubu Kurucusu, örnek Sanayici ve hayırsever İşadamı merhum Ahmet Kahraman oldu.

  BTSO’da gerçekleştirilen ödül törenine, Bolu Vali Yardımcısı Çağlayan Kaya, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu İl Jandarma Komutanı Nadir Çelik, BTSO Başkanı Türker Ateş ve Meclis Başkanı Halit Ergül, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri, il müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

  Tören programı öncesinde Prof. Dr. Uğur Alpagut ve Türk Halk Müziği Uzmanı Öğr. Gör. Kemal Bilsel Sarısözen tarafından “Bağlama ile Kemanın Nakışı” isimli müzik dinletisi sunuldu. Törenin açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı Türker Ateş, özetle “2006 yılında vermeye başladığımız Sosyal Sorumluluk Ödülümüzü, bugün aramızda bulunan o dönemin Meclis Başkanı Umut Bey’in önerisiyle, Meclisimizin ve Ahmet Amcamızın destekleriyle hayata geçirmiş olduk. O tarihten bu yana her yıl Şükran Günleri’nde bu ödülümüzü vermeye devam etmekteyiz. Hayırseverlik anlayışı ile İzzet Baysal’ın izinden gitmeyi kendisine ilke edinmiş kişi ve kuruluşları, İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü ile ödüllendiriyoruz. İzzet Baysal’ın ismini taşıyan bu anlamlı ödülü bu yıl 14’üncü kez takdim edeceğiz. İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne, Gentaş Şirketler Grubu Kurucusu, örnek Sanayici ve hayırsever İşadamı Ahmet Kahraman oybirliğiyle seçildi. Mekanı cennet, ruhu şad olsun. Kendisine, ülkemize ve ilimize yaptığı katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

  Ahmet Kahraman ile ilgili hazırlanan belgesel filmin gösterilmesinin ardından merhum Kahraman’ın oğlu Orhan Kahraman bir konuşma yaptı. ‘Buruk bir sevinç’ yaşadığını vurgulayan Orhan Kahraman, “Kıymetli babamızın bu şekilde hatırlanması ve bu hatırlamaya vesile olan değerli seçici komite üyelerine şahsım, ailem ve merhum babam adına şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle merhum babamın Ahmet Amcamızla yapmış olduğu konuşmanın notunu da aldık. Elbette ki O’nun bıraktığı eserleri en iyi şekilde devam ettirmek ve yaşatmak, O’nun ruhunun şad olmasını sağlamak biz evlatları olarak öncelikli görevlerimizden biri. Başta İzzet Baysal olmak üzere Bolumuza iz bırakanları, hayatta olanları saygıyla, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum.” dedi.

  “Merhum Ahmet Kahraman’ın Sanayiciliğinin Yanında Hayırseverlik Yönü Çok Önemlidir”

  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise yaptığı konuşmada özetle, “İzzet Baysal, tüm varlığıyla birlikte yönetimi bir şehre adamıştır. Türkiye’de bu tek örnektir. BTSO ile birlikte her sene rahmetli amcam gibi Bolu’ya hayır yapan kimselere ödül verme kararı aldık. Ahmet Kahraman’ı kaybettikten sonra böyle bir karar aldık ama çok yerinde bir karar oldu bu. Ahmet Bey aslında sadece bir sanayici olarak tanıtılır. Ancak O’nun yapmış olduğu hayırlar, hayırseverlik yönü çok önemlidir. Sanayiciliğinin yanında büyük hayırseverliği vardır. Bu ödül de kendisine bunun için verilmiştir.” dedi.

  Ardından İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından Sebahattin Eratalar’a, vakfın 10 Mayıs 2019’da yapılan 17’nci Genel Kurulunda alınan kararla İzzet Baysal Vakfı Fahri Danışmanı unvanı verildi.

  “Merhum Ahmet Kahraman Ufku Geniş, Çok Kıymetli Bir İnsandı”

  BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise özetle, “Epey kıymetli adaylar vardı ve bu isimler geniş bir şekilde tartışıldı. Ahmet Kahraman merhumun ismi ön plana çıktı. Oy birliğiyle alınan bir karar oldu. Vali Beyin başkanlığında 8 kişilik heyet hep beraber bu ismi belirledik. Sosyal Sorumluluk Ödülü hayırseverlik yönü başta olmak üzere geniş bir yelpazede değerlendirildi. Bu noktada merhum Ahmet Kahraman bu ödüle layık görüldü. Ahmet Kahraman, ufku geniş, çok kıymetli bir insandı. Bolu için büyük bir kayıp oldu maalesef.” diye konuştu.

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise, “Ahmet Kahraman ağabeyimiz bu ödülü fazlasıyla hak etmişti ve bugün bir hak iade edilmiş oldu. İnşallah bu sosyal sorumluluk ödülleri artar. Çünkü imkanı olanların hayır yapmasına bu tür ödüller vesile oluyor.” dedi.

  Konuşmaların ardından İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü, protokol üyeleri tarafından merhum Ahmet Kahraman adına oğlu Orhan Kahraman’a takdim edildi.

  Bolu Valiliği tarafından, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve Mütevelli Heyet Üyeleri onuruna iftar yemeği verildi. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Tesislerinde verilen iftara, Bolu Vali yardımcısı Çağlayan Kaya, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Feridun Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri ve akademisyenler katıldı.

  İzzet Baysal Şükran Günleri, Bolu Çocuk Sanat Atölyeleri Etkinlikleri ile Sona Erdi

  Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ve Bolu Bağışçılar Vakfı iş birliğinde sürdürülen Bolu Çocuk Sanat Atölyeleri Görsel Sanatlar Sergisi ve atölye çalışmaları ile konser etkinlikleri 30. İzzet Baysal Şükran Günleri’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

  Bolu Çocuk Sanat Atölyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında Prof. Dr. Suna Çevik önderliğinde ve MÜZED’in kurumsal girişimleriyle 2013 yılında uygulamaya başlanan özgün bir proje. Proje; Bolu’nun yanı sıra İstanbul, Ankara, Van ve Batman’da uygulanmaktadır.

  Proje kapsamında BAİBÜ İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklere; İnkılap İlkokulu, Milli Egemenlik Ortaokulu, Canip Baysal Ortaokulu, İzzet Baysal Ortaokulu, Köroğlu Ortaokulu ve Dağken Kıroğlu ESV Ortaokulu’ndan yaklaşık 200 öğrenci katıldı ve öğrenciler görsel sanatlar ve müzik alanlarındaki yetenek ve becerilerini sergilediler. Proje kapsamında ayrıca ilk kez bir Çocuk Oda Orkestrası kuruldu.

  Projenin İl Koordinatörlüğünü ve Sanat Danışmanlığını Müzik Alanında BAİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Dolunay Akgül Barış ve Prof. Dr. Uğur Alpagut; Görsel Sanatlar Alanında ise aynı bölümden Öğretim Görevlisi İlknur Karageyik yaptı. Adı geçen okulların Müzik ve Görsel Sanatlar öğretmenleri de projede görev yaptı. Müzik Eğitimi AD Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Sadık Yöndem, Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Durak ve Öğr. Gör. Mine Devrim Mumcu Arsal ise çalışmalarıyla konser etkinliklerine katkı sağladılar.

  Etkinliklerin sonunda öğrenci ve velilere BAİBÜ Rektörlüğü tarafından iftar yemeği verildi.

  Proje, halen 10 okulda 500 öğrencinin katılımıyla devam ediyor. Hedef kitlesini dezavantajlı öğrenciler ile özel öğretim öğrencilerinin oluşturduğu projeden, 6 yıllık süreçte 3000 öğrencinin yararlandığı öngörülüyor.

  Bu yıl 30’uncusu düzenlen İzzet Baysal Şükran Günleri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen bu etkinlikle sona ermiş oldu.

  Önceki İçerikİzzet Baysal Şükran Günleri
  Sonraki İçerik2019 Kariyer Sohbetleri / Konferans