Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı mezunları İzzet Baysal Vakfı Ödül Töreni Düzenlendi

  Bu yıl 35’inci kuruluş yılını kutlayan İzzet Baysal Vakfı’nın, üniversitemizden dereceyle mezun olan öğrencilerimize yönelik ödül töreni düzenlendi. Törende, üniversite sıralamasında lisans ve önlisans düzeyinde ilk 3’e giren öğrenciler ile fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine takdirname ve ödülleri takdim edildi.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa; Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Tuncay Atakan, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Samettin Gündüz, Prof. Dr. Aydın Him, Prof. Dr. Kamil Gürel, Genel Sekreter İhsan Ağcan, Üniversitemiz Senato Üyeleri, İl Emniyet Müdür V. Serdar Çakar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Haluk Saygılı, Milli Eğitim İl Müdürü Cemil Sarıcı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, İzzet Baysal Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Yaman, İzzet Baysal Vakfı yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeleri, akademik ve idari personel, öğrenciler, aileleri ve Bolulular katıldı.

  Tören, müzik dinletisi ile başladı. Piyanoda, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehriban Aliyeva ve klarnette Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Hüseyin İbrahimov’un müzik dinletisi ile başladı. Beğeniyle dinlenen müzik dinletisi sonunda sanatçılara, Rektör Alişarlı tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

  “30 Yılı Geride Bırakan Üniversitemizde, Sayıları 90 Binleri Bulan Mezunlarımızın Arasına Bugün Yenilerini Ekliyoruz.”

  Törenin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı yaptı. Yükseköğretimde 30 yılı geride bırakan Üniversitemizin, sayıları 90 binleri bulan mezunlarının arasına bugün yenilerinin eklendiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Rektör Alişarlı, “Öncelikle, ülkemizin geleceği olan bu pırıl pırıl gençlerimize güvendiğimizi ve onlarla gurur duyduğumuzu vurguluyor; onların yetişmesinde en büyük paya sahip olan başta kıymetli ailelerine ve deneyimlerini en iyi şeklide paylaşan öğretim elemanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda, bu gurur tablosunun banisi, başta Üniversitemiz olmak üzere Bolu’muza sayısız eser kazandıran, açtığı çığır ile birçok hayırsevere ilham olan büyük hayırsever İzzet Baysal’ın 1986 yılında kurduğu İzzet Baysal Vakfımızın da kuruluşunun 35’inci yılını gönülden kutluyorum. Bu vesileyle İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Amcamıza ve mütevelli heyet üyelerine, hem üniversitemize hem de Bolu’muza sundukları katkılardan dolayı canı gönülden teşekkür ediyor; hayır çalışmalarının hiç durmadan ve artarak devam etmesini canı gönülden diliyorum.” dedi.

  “Çalışma Planımızı Devletimizin 2023-2053 ve 2071 Hedeflerini Dikkate Alarak Yapıyoruz.”

  Rektör olarak atandığı 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren öğretim üyeleri ve idari personelle dayanışma içinde çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Rektör Alişarlı, “Üniversitemiz; 1 enstitü, 16 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 19 uygulama-araştırma merkeziyle sahip olduğu birimlerinde, 21’inci yüzyılda söz ve güç sahibi olacak Türkiye’mize uygun, nitelikli ve erdemli insan yetiştirmeye 30 yıllık tecrübe ve birikimiyle devam etmektedir. Öncelikle çalışma planımızı, devletimizin öngördüğü 2023-2053 ve 2071 hedeflerini dikkate alarak yaptığımızı vurgulamak istiyorum. Hem bu hedeflere ulaşmada katkı sunmaya hem de öğrencilerimize bu misyonu vermeye gayret ediyoruz. Problemleri çözüm odaklı bir yaklaşımla, daha çok dinleyerek ve sorunların kaynağını tespit ederek çözmeye yönelik adımlar atıyoruz.” diye konuştu.

  “Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı, Hukuk Fakültesi ve Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Kampüsü İçin 12 Milyon TL Aktarmıştır.”

  Üniversitemizde fiziki alt yapının güçlendirilmesine yönelik çalışmaların da sürdüğünü anlatan Rektör Alişarlı, “Bu kapsamda İzzet Baysal Vakfı’mızın yaptırdığı Hukuk Fakültesi binamız ile Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Kampüsü’müz bu yıl öğrencilerine kapısını açacaktır. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı, her iki eğitim kurumunun eğitime başlayabilmeleri için gerekli olan, derslik, amfi, büro malzemeleri, dijital donanımlar, kantin ve sosyal alanlar ile tüm mutfak malzemeleri için gerekli olan 12 Milyon Türk Lirası’nın aktarımını sağlamışlardır. Bu vesile ile destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza, öğrencilerimiz, üniversitemiz ve Bolu Halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Yine Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastane’mize 10 bin 250 metrekare ek blok yapımına dair destek metni, İzzet Baysal Vakfı’nca imzalanmış ve Rektörlüğümüzce Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığına iletilmiştir.” şeklinde konuştu.

  “Üniversitemiz Artık Hayırseverler Üniversitesi Olarak Anılmaktadır.”

  Rektör Alişarlı, sözlerini “Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak ülkemizde üçüncü bir yükseköğrenim modelinin ilk örneği olan Üniversitemiz, devletimizin imkânlarına ek olarak, Üniversitemizin kurucusu merhum İzzet Baysal ve çok değerli hayırseverlerimizin yatırımlarıyla kısa sürede uygun bir fiziki yapı ve üstün teknolojik donanıma ulaşarak, öğrencilerine iyi bir eğitim ortamı sunmaktadır. Başta İzzet Baysal Vakfı olmak üzere hayırseverlerinden aldığı güçle yıldan yıla gelişerek ülkemiz yüksek öğrenimine büyük katkı sunan Üniversitemiz, bu özelliği ile artık ‘Hayırseverler Üniversitesi” olarak da anılmaktadır.” diyerek sürdürdü.

  “30 Yıllık Köklü ve Kurumsal Seviyemiz, Gençlerimiz Tarafından Teveccüh Görmüş ve Kontenjanlarımız Dolmuştur.”

  Kısa süre önce açıklanan YKS sonuçlarına göre Üniversitemizdeki doluluk oranlarına da değinen Rektör Alişarlı, “Yükseköğretimde 30 yıllık köklü ve kurumsal seviyemiz, kaliteli ve öğrenci odaklı eğitim anlayışımız, ülkemiz gençleri tarafından teveccüh görmüş; tercih oranlarımız lisans bölümlerinde %99,17, önlisans bölümlerinde ise %100 oranına ulaşarak tamamen dolmuştur. Bu teveccüh, üniversite yönetimi olarak bizlere gurur vermiş ve sorumluluğumuzu artırmış; Bolu’muz adına da bizleri sevindirmiştir.” dedi.

  “Ülkemizin, Üniversitemizin ve İzzet Baysal’ın Adını Her Kıtada ve Her Ülkede Duyurmayı Hedefliyoruz.”

  “Teveccüh gören bir üniversite olmak sadece yurt içinde değil uluslararası sahada da kendini göstermektedir.” diyerek konuşmasını sürdüren Rektör Alişarlı, “Halen 88 ülkeden, yaklaşık 3000 uluslararası öğrenciye eğitim imkânı sunan Üniversitemiz, yaptığımız protokoller neticesinde, uluslararası öğrenci sayısı, ülke çeşitliliği, öğretim elemanı değişimi ve uluslararası proje üretimini artırma hedefiyle, dünya çapında, insanlığa hizmet sunan bir yüksek öğretim kurumu olarak, ülkemizin, üniversitemizin ve İzzet Baysal’ın adını her kıtada ve her ülkede duyurmayı hedeflemektedir.” diye konuştu.

  Rektör Alişarlı, Son 1 Yılda Eğitimde İş Birliği Protokolü İmzaladığımız Uluslararası Üniversiteleri Sıraladı 

  Eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra Yükseköğretim Kurulu’muzun hedefleri bağlamında uluslararasılaşma çalışmalarına da hız verildiğini kaydeden Rektör Alişarlı, “Özellikle son bir yıl içinde, Ukrayna’nın 216 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Ulusal Pedagoji Üniversitesi, Bosna Hersek’in Uluslararası Gorazde Üniversitesi,  Azerbaycan’ın saygın üniversiteleri; Azerbaycan Avrasya Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Özbekistan’dan Taşkent Muhammet El-Harezmi Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Taşkent Mirzo Ulugbek Özbekistan Milli Üniversitesi, Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü, Buhara Devlet Tıp Enstitüsü, Buhara Devlet Üniversitesi, Semerkant İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi, Ürdün Devlet Mute Üniversitesi  ve Çad Cumhuriyeti’nden Encemine Üniversitesi ile eğitim ve araştırma iş birliği protokolleri imzalamış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

  “BATIKAF’ta, Gençlerimizi ve Firmaları Bir Araya Getirerek Ortaya Çıkan Sinerjiden Nice İzzet Baysalların Çıkacağına İnanıyoruz.”

  Bu yıl Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen BATIKAF çalışmalarına da değinen Rektör Alişarlı, “Bu yıl büyük bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Yetenek Her Yerde temasıyla, Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen Batı Karadeniz Kariyer Fuarı, 16 paydaş üniversite, kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odalarının iş birliğinde başarı ile gerçekleştirildi. Batı Karadeniz’de düzenlenen en büyük kariyer fuarı olma özelliğiyle BATIKAF; uluslararası, ulusal ve yerel alanda Türkiye lideri 314 işverenin katıldığı, 150’ye yakın etkinliğin gerçekleştirildiği ve 35 bini aşkın öğrenci ve mezunun kayıtlandığı, Batı Karadeniz’in en büyük kariyer organizasyonu oldu. Organizasyon heyetimizle gece gündüz demeden çalışılarak ortaya konulan başarı sonucunda, birçok tebrik ve övgüye mazhar olan organizasyonumuza gösterilen teveccüh bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Ama en çok da gençlerimizi ve firmaları bir araya getirerek ortaya çıkan sinerjiden nice İzzet Baysalların çıkacağına olan inancımız bizleri sevindirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

  “Sportif Alanda Başarılar Elde Eden Şampiyon Öğrencilerimiz Bizleri Gururlandırıyor.”

  Sportif alanda başarılar gösteren öğrencilerimizin BAİBÜ ailesini sevindirdiğini ve gururlandırdığını vurgulayan Rektör Alişarlı, “Geçtiğimiz hafta düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda Paralimpik Milli Okçumuz Merve Nur Eroğlu, Klasik Yay Açık Sınıf Kadınlar Bireysel Kategorisi’nde Altın Madalya, Para Okçuluk Klasik Yay Karışık Takımı mücadelesinde takım arkadaşı ile yine Altın Madalya, birkaç hafta önce de İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan Para Okçuluk Avrupa Şampiyonası’nda bir gümüş, iki bronz madalya kazanmıştır. Diğer şampiyon öğrencimiz Milli Güreşçi Abdülvasi Balta, Mart ayında düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda bronz madalya alarak Avrupa 3’üncüsü olmuştur. Ülkemiz ve Üniversitemizin adını spor tarihine yazdıran şampiyon öğrencilerimizi, tüm BAİBÜ ailemiz, Bolu’muz ve ülkemiz adına tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

  Rektör Alişarlı, “Tüm bu çalışmalarla hem sağlık ve spor alanında hem sosyal alanda hem de teknik alanda üniversitemizi, iyi eğitim-öğretim veren, sanayi ile iş birliği içinde etkin çalışmalar yürüten, bulunduğu bölgenin gelişimine sağladığı katkının yanı sıra uluslararası ve daha güçlü bir üniversite yapma yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

  “Ülkesinin ve Milletinin Derdiyle Dertlenen, Bu Aziz Toprakların İrfanını Özümsemiş, Vicdanının Gür Sesini Yükselten Gençleri Yetiştirmek En Birinci Önceliğimiz.”

  “Bolu, hayırseverleriyle ülkemize ve dünyaya örnek olmaktadır. Bunun öncülüğünü yapan merhum İzzet Baysal; eserleri, hayatı ve öğütleri ile bizlere rehberlik etmeyi sürdürmektedir.” diyen Rektör Alişarlı, “Törenimiz vesilesiyle bir kez daha Üniversitemize hiçbir karşılık beklemeden desteğini sürdüren İzzet Baysal Vakfı’na şükranlarımı sunuyorum. Merhum İzzet Baysal’ı bu vesile ile bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyor; değerli büyüğümüz Ahmet Baysal, vakfın çok değerli mütevelli heyet üyelerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sadece eğitim-öğretim ve araştırma misyonlarını yerine getiren bir kurum olarak değil, toplum için değer üreten, ülkemizin 2023, 2051 ve 2071 hedefleri ve güçlü Türkiye’nin inşasına azami katkıda bulunmaya çalışan, ülkesinin ve milletinin derdiyle dertlenen, yaşadığı şehri aynı zamanda benimseyen, bu aziz toprakların irfanını özümsemiş, vicdanının gür sesini yükselten ve tüm dünyaya umut olan gençleri yetiştirmenin en birinci önceliğimiz olduğunu belirtiyorum.” vurgusunu yaptı.

  Rektör Alişarlı, Öğrencilere Seslendi

  Konuşmasında mezunlarımıza da seslenen Rektör Alişarlı, özetle “Çağımız bilgi, teknoloji ve iletişim çağı. Bu hızlı gelişen dünyada yer almak ve söz sahibi olmak için ‘girişimcilik’ büyük bir önem arz ediyor. Gençlerimizin çok azimli olması, sürekli çalışması, sabretmesi ve hazırlıklı olması gerekiyor. Girişimcilik ruhuyla mesleklerinizi icra etmenizi sizlere tavsiye ediyor; bu ruhun her alanda sizlere başarı kapılarını açacağına inanıyorum. Başarınızı sağlayan azim ve çalışma şevkiyle gelecekte de pek çok güzelliğe katkıda bulunacağınıza inancımız tamdır. Mezun tüm öğrencilerimizden, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemine kayıt olarak bundan sonraki hayatlarında üniversitemizle bağlarını hep diri tutmalarını istirham ediyorum. Üniversitemizle olan bağınızı hiç koparmayın. Çünkü en büyük sermayemiz, sahip çıkacağımız birliğimiz ve beraberliğimizdir. Birazdan elinize alacağınız diplomanın üzerinde yazan İzzet Baysal ismini hiç unutmayınız. Bundan sonraki hayatınızda O’nu örnek alınız. İzzet Baysal gibi siz de hep dürüst ve ahlaklı kalın, kendinize güvenin, çok çalışın, kendi mesleğinizde en iyi noktalara gelmeyi kendinize şiar edinerek ülkenize ve milletinize hep faydalı olmayı düşünün. Çünkü sizlerin bugünlere gelmesinde pek çok Bolulu hayırseverin desteği var.”

  “Sizlere Destek Veren Akademisyenleri ve Kıymetli Ailelerinizi Unutmayın.”

  Rektör Alişarlı, özetle “Sizlerin yetişmesinde emeği olan, ekip çalışmasını, paylaşmayı, dayanışmayı, topluma karşı sorumluluklarınızı öğreten, tecrübelerini paylaşan hocalarınızı da unutmayın. Onlarla iletişiminizi sürdürün. Bugünlere gelmenizde hep yanınızda olan maddi ve manevi her türlü desteği size hiç esirgemeden ve fedakârca veren anne ve babalarınızı ve ailenizi unutmayın; onlara hürmetkâr olun; siz de onlara bundan sonraki hayat sürecinde destek olun.” diye konuştu.

  Rektör Alişarlı, Başta İzzet Baysal Olmak Üzere Tüm Hayırseverlerimizi Şükranla Yâd Etti

  Rektör Alişarlı, sözlerini “Kültürümüzde ve inancımızda bulunan ‘Birlikten güç doğar’ düşüncesiyle üniversitemizin bir ‘Hayırseverler Üniversitesi’ olarak anılmasına vesile olan, kurulmasında ve büyümesinde emekleri olan, yaptığı öncülüğü ile birçok hayırsevere örnek olan Merhum İzzet Baysal başta olmak üzere, Merhum Yaşar Çelik, Merhum Mehmet Tanrıkulu ve Merhum Şerafettin Erbayram’ı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Ali Ericek, Süreyya Astarcı ve katkıları bulunan diğer tüm hayırseverlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” diyerek tamamladı.

  Üniversitemizi Birincilikle Tamamlayan Hazal Rümeysa’dan Teşekkür Konuşması

  Lisans düzeyinde Üniversitemizi birincilikle tamamlayan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Hazal Rümeysa Çubuk ise, özetle “Üniversitemizin destekçisi İzzet Baysal Vakfı’na ve merhum İzzet Baysal’a ne kadar teşekkür etsek az. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor, İzzet Baysal Vakfı’nı hâlâ yaşatan herkese saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesinden mezun olmanın haklı gururuyla buradan ayrılıyoruz. Bu bilinçle bizden öncekilerin izlerinden yola çıkarak, bizden sonrakiler için iyi birer örnek olabilmek adına her geçen gün üzerine biraz daha koyarak çalışacağız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.” diyerek, birinciliğini üniversite hayali kuran tüm kız çocuklarına ithaf etti. Hazal Rümeysa, konuşmasının ardından yaş kütüğüne dönem plakasını çaktı.

  Ahmet Baysal’ın Tebrik Mesajı Okundu

  Açılış konuşmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.  İzzet Baysal Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Yaman, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın törene gönderdiği tebrik mesajını okudu. Ahmet Baysal mesajında, bu sene İzzet Baysal Vakfı’nın kuruluşunun 35’inci, Üniversitemizin kuruluşunun 30’uncu yılını kutladığımızı belirterek, “Gerek vakfımızın, gerek üniversitemizin her yılını doya doya yaşayanlardan biriyim. 35 yılda acı tatlı birçok olayı yaşayarak bugünlere geldik.” dedi.

  Ahmet Baysal: “İzzet Baysal Vakfı, Senelerce Devam Edecek Uzun Bir Zincirin İlk Halkası Oldu.”  

  İzzet Baysal Vakfı’nın kuruluş öyküsünü anlatan Ahmet Baysal, mesajında “1987 yılında Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nin temel atma töreninde Bolululara İzzet Baysal Vakfı’nın kurulduğunun müjdesini verdim. Amcamın ‘Bolulular bu vakıf sizindir, ona sahip çıkınız.” sözünü dile getirdim. Ve ‘Temelini attığımız bu ilk eser, senelerce devam edecek uzun bir zincirin ilk halkasıdır.’ demiştim. Hakikaten de öyle oldu. Eğitimde kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, meslek yüksekokulu ve fakülteler, sağlıkta sağlık evi, sağlık ocağı, sağlık eğitim merkezi, kadın doğum ve çocuk hastanesi, devlet hastanesi, tıp fakültesi hastanesi olmak üzere zincirin hiçbir halkasını atlamadan vakfımızın eğitim ve sağlık yatırımları devam etti. Bugüne kadar 56 ilk ve ortaöğretim tesisi, 54 sağlık ve sosyal hizmet tesisi, 36 üniversite bina ve donanımları olmak üzere 146 esere ulaşılmıştır. Eserimiz olan Hukuk Fakültesini bu akademik yılın açılışına yetiştirmek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

  “İzzet Baysal’ın En Büyük Eseri İzzet Baysal Vakfı, Vakfın En Büyük Eseri Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’dir.”

  Ahmet Baysal, mesajında şu ifadelere yer verdi:

  “İzzet Baysal’ın en büyük eseri İzzet Baysal Vakfı, vakfımızın en büyük eseri ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’dir. İzzet Baysal, bir üniversite kurup devletine armağan eden ilk kişidir. Yine bir vakıf kurup Baysal ailesinden sonra vakfın yönetimini o ilin insanlarına yani Bolululara bırakan kişidir. Bolulular’da Amcam İzzet Baysal’ın iki heykelini yaptırmış, 5 Mart ve 11 Mayıs’ta O’nun için tören düzenlemişlerdir. İzzet Baysal’a ‘Baba’ olarak hitap etmişler, O’nu en iyi şekilde anmışlar ve de anmaya devam etmektedirler. Öyle zannediyorum ki, hayırseverini Bolulular kadar seven başka bir ilde yoktur. ‘Devletim varsa ben de varım, yoksa ben de yokum.’ diyen İzzet Baysal’ın en çok sevdiği ve güvendiği kişiler de sizlersiniz. O, sizin için ‘Sevgili gençler, içinizden nice Baysallar çıkacağına yürekten inanıyor ve sizleri seviyorum.’ demiştir. Biraz sonra sizlere vakfımızın ödülleri takdim edilecektir. Parasal ödüller banka hesaplarınıza yatırılmıştır. Ödüllerimiz mütevazıdır ancak manevi değerleri yüksektir. Vakfımızın kurucusu Amcam İzzet Baysal’ı sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.”

  Ahmet Baysal, Dereceye Giren Öğrencileri Kutladı

  Mesajını öğrencilere seslenerek tamamlayan Ahmet Baysal, “Pandemi nedeniyle eğitimlerinizin bir kısmını çevrim içi olarak yaptınız. Buna rağmen arkadaşlarınıza fark atarak birinci oldunuz. Bu başarılarınızdan dolayı sizi ve üzerinizde büyük emekleri olan ailelerinizi, başta Rektörümüz olmak üzere tüm çalışanlarımızı ve akademisyenlerimizi kutlarım.” dedi.

  Bolu Milletvekili Aydın: “Öğrencilerimizin Yeni Dünya Düzeni Kurulurken Artık Masada Büyük ve Güçlü Türkiye’nin de Olduğunu Unutmamalarını İstiyoruz.”

  Bolu Milletvekili Arzu Aydın ise, merhum İzzet Baysal’ı saygı ve rahmet ile Ahmet Baysal ve vakıf üyelerini şükranla anarak sözlerine başladı. Arzu Aydın, özetle “Evvelinde değerli akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle çalışıyor olmak bizim için bir gurur meselesidir. Bizce üniversiteler sadece eğitim-öğretim ve araştırma misyonlarını yerine getiren birer kurum değil, toplum için üreten, ülkemizin 2023-2053 ve 2071 hedefleriyle güçlü Türkiye’nin inşasına azami katkıda bulunmaya çalışan, ülkesinin ve milletinin derdiyle dertlenen, içinde yer aldığı şehri duyan, kokusunu alan ve dinamiklerinden beslenen insanların yetiştirildiği yerlerdir. Biz bu aziz toprakların irfanını özümseyen ve coğrafyamızın yaşadığı krize karşı vicdanının gür sesini haykıran gençleri yetiştirmek isteriz. Biz, üstad Necip Fazıl’ın ‘Kim var?’ diye sorulduğunda, sağına ve soluna bakmadan ‘Ben varım.’ diyen bir gençliğin yetişmesi adına elimizi taşın altına koyuyoruz ve öğrencilerimizin yeni dünya düzeni kurulurken artık masada büyük ve güçlü Türkiye’nin de olduğunu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözünün ne derece kıymetli olduğunu asla unutmamalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Bolu Valisi Kılıç: “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Her Geçen Gün Adından Daha Çok Söz Ettiriyor; Çok Önemli Başarılara İmza Atıyor.”

  Bolu Valisi Erkan Kılıç ise, merhum İzzet Baysal ve kurucusu olduğu Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Bolu için önemini vurguladığı konuşmasında özelte, “Bu üniversitenin olması Bolu’muzda özellikle bilgiye, teknolojiye ulaşma, yeniliklere açık olma anlamında, ülkemizin geleceğinin daha güçlü olması anlamında son derece önemli. Adından her geçen gün daha çok söz ettiriyor ve çok önemli başarılara imza atıyor. Bu vesileyle başta Üniversitemizin Rektörü olmak üzere öğretim üyelerine, öğrencilerine, tüm çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Uluslararası anlamda da gerçekten İzzet Baysal Üniversitesi son derece önemli başarılara imza atıyor. Bu üniversiteden mezun olan öğrenciler de yaklaşık 30 yıldır ülkemize hizmet ediyor. Gerçekten çalıştıkları alanda da çok önemli başarılar elde ediyor. Bunlar bizim için son derece önemli, bize gurur veriyor. Bu başarının mimarlarından birisi, hiç şüphesiz İzzet Baysal. Kendisini hayırseverliğe vakfetmiş, bütün mal varlığını Bolu’nun eğitimine, sağlığına, geleceğine aktarmış çok değerli büyüğümüz. O’nun vermiş olduğu katkı hiçbir zaman Bolu’da ve ülkemizde unutulmayacaktır. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum. Vakfımızın üyelerini tebrik ediyorum; onlar da bu bayrağı almış götürüyorlar. Çok önemli hizmetlere imza atıyorlar. Her yıl Bolu’nun gelişmesi anlamında üniversitemize çok ciddi anlamda katkılarda bulunuyorlar. Bunun yanında başarının ödüllendirilmesi önemli.  İzzet Baysal Vakfı burada da devreye giriyor ve başarılı öğrencilerimizi ödüllendiriyor. Bu da bizim için son derece önemli bir destek. Bu vesileyle kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Gençlerimiz, üniversitemizden mezun olduktan sonra, daha önceki arkadaşları gibi ülkemize çok önemli katkılarda bulunacaklarından şüphemiz yok.” ifadelerini kullandı.

  İzzet Baysal Vakfı’nın 35’inci ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 30’uncu Kuruluş Yıldönümleri Kutlandı

  Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın tebrik mesajları okundu. Törene katılan şampiyon öğrencimiz Milli Okçu Merve Nur Eroğlu’na Rektör Alişarlı tarafından hediye takdiminde bulunuldu. İzzet Baysal Vakfı’nın kuruluşunun 35’inci yılı ve Üniversitemizin kuruluşunun 30’uncu yılı dolayısıyla; altlarında kuruluş yıldönümleri yazan, Üniversitemizin 30. yıl logosu, İzzet Baysal Vakfı logosu ve iki logonun altında “Birlikte Daha Güçlü” sloganı yazan özel yapım pasta; Vali Erkan Kılıç, Milletvekili Arzu Aydın, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Yaman üniversitemizi derece ile bitiren 1’inci 2’nci 3’üncü öğrencilerimiz ve şampiyon Milli Paralimpik Okçumuz Merve Nur Eroğlu tarafından kesildi.

  Kuruluş yıl dönümlerine atfen ve üzerinde yazılı “Birlikte Daha Güçlü” ifadesiyle, Üniversitemiz ve İzzet Baysal Vakfımızın güç birliği yaparak, Bolumuza, Türkiyemize ve tüm insanlığa hizmet etmeye devam edeceğini vurgulayan özel yapım tematik yaş pasta davetlilere ikram edildi.

  Üniversitemizi Dereceyle Bitiren Mezunlarımıza, İzzet Baysal Vakfı’ndan Ödül

  Konuşmaların ardından, üniversitemiz sıralamasında lisans ve önlisans düzeyinde ilk 3’e giren öğrenciler ile fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının birincilerine, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın yanı sıra diğer protokol üyeleri, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mütevelli Heyet Üyeleri tarafından ödülleri verildi.

  2021-2022 Akademik Yılı’nda, Üniversitemizin lisans düzeyinde birincisi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Hazal Rümeysa Çubuk oldu. Yine lisans düzeyinde Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Beyza Çelik ikinci ve Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Emine Aksoy üçüncü oldu.

  Önlisans düzeyinde ise üniversite birincisi Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojisi Programı öğrencisi Tülay Sayar, ikinci Gerede Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Emra Akdaş ve üçüncü Mehmet Tanrıkulu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencisi Merve Baydar oldu.

  Üniversite Sıralamasında Kız Öğrencilerin Başarısı Dikkat Çekti

  Üniversite sıralamasında dereceye giren 6 öğrenciden 5’inin kız öğrenci olması dikkat çekti. Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birinciliklerinde de kız öğrenciler, erkek öğrencilere fark attı. İzzet Baysal Vakfı tarafından üniversitemizi lisans düzeyinde birinci bitiren mezunumuza 10 bin, ikinciye 7 bin 500 ve üçüncüye 5 bin; önlisans düzeyinde birinci tamamlayan mezunumuza 7 bin 500, ikinciye 5 bin ve üçüncüye 2 bin 500 Türk Lirası ödül verildi. Fakülte ve yüksekokul birincilerine 2000, meslekyüksekokulu birincilerine ise 1000 Türk Lirası ödül verildi. Dereceye giren mezunlarımıza İzzet Baysal Vakfı tarafından ayrıca, teşekkür plaketi ve takdirname, Nutuk, Türk Bayrağı ve merhum İzzet Baysal’ın yaşamını anlatan kitapçıklar ile vakıf yayınları hediye edildi. Tören, öğrencilerin keplerini havaya fırlatarak mezuniyetlerini coşkuyla kutlanması ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

  Önceki İçerikBolu’nun Teknoloji Merkezinde Toplantı Düzenlendi
  Sonraki İçerikBAİBÜ Birincisi Hazal Rümeysa’dan Rektör Alişarlı’ya Ziyaret