BAİBÜ’lü Akademisyenler, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde Yer Aldı

  PLOS (The Public Library of Science) Biology Dergisi’nde yayımlanan ve Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan, “Updated science-wide author databases of standardized citation indicator” başlıklı bir makale dünya çapında akademisyenleri atıf göstergelerine göre değerlendirildi. Her biri kendi alanlarında sıralanan akademisyenler arasında ilk %2’lik dilimde BAİBÜ’lü bilim insanları da yer aldı.

  Atıf, h-index, hm-index gibi çeşitli atıf indikatörlerine göre yapılan değerlendirmede ilk %2’lik dilime giren isimler arasında BAİBÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Naci Çelik ve Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Polat yer aldı. Akademisyenlerin tüm kariyerleri üzerinden yapılan bu değerlendirmede %2’lik dilimde, Türkiye’den toplam 614 akademisyen bulunuyor.

  Ayrıca 22 bilimsel alan ve 176 alt alanın kategorize edildiği makalede 2019 performans verilerine göre yapılan sıralamada da Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Musa Büyükada dünyanın en etkili 161.442 bilim insanı arasında yer aldı.

  Rektör Alişarlı’dan Tebrik ve Teşekkür

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Üniversitemizin ulusal ve uluslararası üniversite performans sıralamalarında elde edilen başarıları yanı sıra, akademisyenlerimizin dünyanın en etkili bilim insanları listesinde bulunmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Dünyanın sayılı bilim insanları listesine giren değerli akademisyenlerimizi BAİBÜ ailesi adına tebrik ve teşekkürlerimi iletiyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

  Üst düzey bilim insanlarının dünya çapında yapılan bir değerlendirmeyle belirlendiği veri tabanına ve araştırma sonuçlarının ilan edildiği listeye ‘https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2‘ adresinden ulaşılabilir.

  Önceki İçerikTaziye Mesajı (Mustafa Acar ve Öğr. Gör. Nazmi Acar’ın Babalarının Vefatı)
  Sonraki İçerikBAİBÜ ve Moldova Komrat Devlet Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı