AYVAZ Elektromobile Rakip Geldi: BAYSAL Elektromobil

  Geçtiğimiz yıl TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda iki ödül kazanan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) bu yıl ki yarışmaya, Ayvaz Elektromobil 1.3 versiyonunun yanında ikinci bir araçla hazırlanıyor.

  BAİBÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri Ayvaz’ın yanı sıra bir ilke daha imza atarak ‘Baysal’ adını verdikleri bir diğer elektromobil daha tasarladı.  2018 yılında ilk kez Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına katılıp ödül alan tek takım olana Ayvaz Elektro Mobil takımı, elde ettikleri bu başarıyı daha ileri taşımak için yeni bir araç prototipi tasarladıklarını ve ismini Baysal olarak belirlediklerini ifade ettiler.

  Baysal Elektromobil’de Yerlilik Oranı Artacak

  Takım üyeleri yeni araçları ve tasarım sürecindeki son aşama hakkında Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya bilgi verdiler.

  Baysal elektromobil hakkında bilgi veren Takım danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Nihat Daldal, geçen sene elde ettikleri tecrübelerle bu sene daha titiz adımlarla çalıştıklarını ifade ederek, “Baysal ekibimiz 26 kişilik kadrodan oluşuyor. İnşallah bu seneki yarışmada da geçen sene olduğu gibi başarı kazanmayı ümit ediyoruz.  İlerideki çalışmalarda otonom kontrolü geliştirmeyi ve yerlilik oranını daha da arttırmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

  Ayvaz Elektromobil Danışmanı Doç. Dr. Alaattin Osman Emiroğlu ise   “TÜBİTAK tarafından 2005 yılından itibaren üniversite öğrencilerine yönelik olarak her yıl düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına, BAİBÜ Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu AİBÜ-CAR takımı olarak ilk defa geçen yıl katıldık. Yarışta takımımız “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü” ile “Kurul Özel Ödülü” almaya hak kazandı. İlk defa katılmış olmamıza rağmen kazandığımız bu iki ödül bizleri bu sene için ayrıca motive etti. 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havaalanında düzenlenecek olan yarışlara katılım için zaman kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Rektörümüzün himayelerinde ve Bolu’nun ileri gelen sanayi kuruluşlarının katkılarıyla geçen yıl kazandığımız başarıları bu sene de tekrarlamak temel hedefimiz.” şeklinde konuştu.

  Rektör Alişarlı, Ayvaz’ın geçtiğimiz yıl elde ettiği başarının kendilerini gururlandırdığını ifade ederek, bu yılki yarışmalara iki araç ile birden katılmanın takımlara avantaj sağlayacağını söyledi. Alişarlı, öğrencileri çalışmalarından ötürü tebrik ederek kendilerine başarılar diledi.

  Ayvaz Elektromobil ekibi ziyarette, desteklerinden dolayı Rektör Alişarlı’ya teşekkür plaketi takdim etti.

  Önceki İçerikPlastik Poşetten Vazgeç, Doğayı Seç
  Sonraki İçerikGençlik Ve Suç / Konferans