YKS İl Koordinasyon Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı

  26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortamda geçmesinin sağlanması amacıyla, ilimizde yapılan hazırlıklar ve alınacak güvenlik önlemlerinin görüşüldüğü ÖSYM İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı pandemi nedeniyle online gerçekleştirildi.

  Toplantıya; Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, ÖSYM İl Koordinasyon Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa Özcan, İl Jandarma Komutanı Ömer Ersever, İl Emniyet Müdürü Adnan Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Nevzat Gilan, ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Turan Karadeniz katıldı.

  Toplantıda, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, adayların ve sınav görevlilerinin sağlığını korumak için alınacak hijyen önlemleri başta olmak üzere, sınav öncesi ve sonrasında yapılacak çalışmalar ve güvenlik önlemlerinin ayrıntılarına ilişkin sunum yapıldı.

  9000 Aday İçin Büyük Gün

  Toplantının gündeminde ÖSYM’nin 27-28 Haziran 2021 Cumartesi-Pazar günleri yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavında ise BAİBÜ Gölköy Kampüsü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların binaları kullanılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na da yaklaşık 9000 öğrenci katılacak.

  Adaylara Önemli Uyarılar

  2021- Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek adayların zor durumda kalmamaları için uyarılar yapıldı. Buna göre adayların;

  Adayların Mutlaka Yanlarında Olması Gerekenler:

  • Sınav Giriş Belgeleri
  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi veya süresi geçerli pasaport gibi) sınav kılavuzunda belirtilen geçerli kimlik kartları.

  Adayların Mutlaka Yanlarında “Olmaması” Gerekenler:

  Adayların sınava getirilmesi yasak olan araç-gereçleri yanlarına mutlaka almamaları gerekiyor.
  Bu eşyalar;

  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
  • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
  • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,
  • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
  • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
  • İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri olarak belirtildi.

  Bolu Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü Açık Bulundurulacak

  Nüfus Cüzdanlarını kaybeden adaylar sınava alınamadığından Bolu Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğünün sınav günleri açık bulundurulması kararı alındı.

  TYT için 26 Haziran 2021 Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 ile 27 Haziran 2021 Pazar 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık tutularak, sınava giriş belgesi ile bir fotoğrafını yanında getiren adaylara sadece “Geçici Kimlik Belgesi” verilmesi İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

  Adaylara Maske ve Dezenfektan Mendil Verilecek

  Pandemi önlemleri kapsamında; sınav binası girişinde sınav binalarına sosyal/fiziksel mesafe kuralına göre sıra oluşturulması, oturacağı masa ile adayların ellerine dezenfektan uygulaması yapılması ile maske ve dezenfektan mendil dağıtımı yapılacak.

  Sosyal/Fiziksel Mesafe Uyarısı

  Yaşamakta olduğumuz küresel Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yığılmayı önlemek ve adayların/görevlilerin binaya alınmasında sosyal/fiziksel mesafeyi korumak için şerit ile ayrılmış ayrı bir alan oluşturulacak, bu alana adaylar ve görevliler dışında hiç kimseyi alınmayacaktır.

  Bu nedenle, sınavlara girecek adayların ailelerinin sınav bahçesi ve bina alanlarında bulunmalarına müsaade edilmeyecektir.

  Adaylar Sınav Başlama Saatinden “En Az” Bir Saat Önce Sınav Merkezlerinde Hazır Bulunsunlar

  Pandemi önlemleri kapsamında maske dağıtımı ve dezenfektan uygulaması yapılması, adayların binalara girişlerinde üst araması ve kimlik kontrolleri ve esnasında oluşabilecek gecikmelerden dolayı, adayların sınav başlama saatinden en az bir saat önce sınav merkezleri önünde hazır bulunmaları gerekmektedir.

  “Sınav Binanızı Önceden Mutlaka Görün”

  Adayların sınav günü yaşanabilecek en kritik sorunlarından biri yanlış sınav merkezine gitmeleri oluyor. Sınav merkezi olan okulların birbirlerine yakın olan isimlerinden dolayı farklı adresleri adayların yanılmalarına sebep oluyor. Bu sebeple adaylar mutlaka sınav binalarını/merkezlerini birkaç gün önceden görmesi de yaşanabilecek zaman kayıplarının önüne geçecektir.

  Sınav Binalarına Son Giriş Saatleri ve Sınav Başlama Saatleri

  YKS’nin 1. oturumu TYT ve 2. oturumu AYT için adaylar saat 10.00’dan sonra, 3. oturum YDT için saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT), 26 Haziran 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sınav saat 10:15’te başlayacak. Adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.
  • Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 27 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınav da aynı TYT gibi saat 10:15’te başlayacak. Adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.
  • Yabancı Dil Testi (YDT) de 27 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav saat 15:45’te başlayacak. Adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

  Sınav Merkezleri ve Adresleri

  İlimizde sınav yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında (YKS), Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait binaların adresleri belli oldu.

  Önceki İçerikHemşirelik Öğrencileri Mezuniyet Coşkusu Yaşadı
  Sonraki İçerikHayırsever Halil İlhan Bağışgil’i Dualarla Uğurladık.