Yabancı Öğrencilerimizin Mezuniyet Sevinci…

  2013-2014 akademik yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) eğitim gören ve başarılı olan 18 yabancı öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı. Geçtiğimiz yıl eğitim vermeye başlayan TÖMER de ilk mezunlarını vermiş oldu. Öğrencilerimiz yeni dönemde eğitimlerine Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde devam edecekler.
  TÖMER’deki eğitimlerini başarıyla tamamlayan 18 yabancı öğrencimiz için İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene; Rektör Vekili Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gençer, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Halit Karatay ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
  Törende bir konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, yabancı öğrencilerimizin Dünya kültürünü Üniversitemize taşıdıklarına işaret ederek, “Her biriniz farklı bir kültürün temsilcisisiniz. Bize hem kendi kültürünüzü getirmiş oldunuz hem de bizim kültürümüzü birer elçi olarak Dünya’nın her yerine taşıyacaksınız.” dedi.
  Ülkelerinden ve evlerinden uzakta tek başlarına eğitimlerini sürdüren öğrencilerimizi çok iyi anladığını ifade eden Prof. Dr. Öztürk, 2000’lerin başında tıp eğitimi için gittiği Manchester’da aynı duyguları yaşadığını söyledi. Öztürk, “Uçak, Manchester’a inerken ‘Buradan nasıl geri dönebilirim?’ diye düşündüm. Gerçekten ülkenizden ve evinizden uzakta eğitim almak ve bu eğitimi tamamlamak fedakarlık isteyen zor bir iştir ama sizleri şanslı olarak görüyorum. Çünkü değerli hocalarımız sizlere hem nitelikli bir eğitim hem de sıcak bir yuva sunuyorlar.” diye konuştu. Prof. Dr. Öztürk, konuşmasının sonunda mezun olan öğrencileri kutlayarak başarılar diledi.
  ‘Bir Dönemi Kapatıyor Yeni Bir Döneme Başlıyorsunuz’
  TÖMER Müdürü Doç. Dr. Halit Karatay ise, TÖMER’in akademik kadrosunun özverili çalışmaları neticesinde özgüvenleri yüksek, Türkçe temeli sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, Türkçeyi ve Türk kültürünü bilen gençlerin yetiştirildiğine dikkati çekerek, “Bugün sizin için çok farklı bir anlam taşıyor. Çünkü Türkçe öğrenme ile ilgili çabanızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bölümlerinizde öğrenim göreceğiniz dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Yaşamdan, zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayın. TÖMER’de olduğu gibi gideceğiniz bölümlerinizde de hocalarınızın sevgisi, ilgisi ve desteğiyle başarılı ve güzel işler yapacaksınız. Çok güzel bir üniversitede eğitim aldığınızı unutmayın. Hepinizi sevgiyle uğurluyoruz.” şeklinde konuştu.
  Konuşmaların ardından önce dereceye giren öğrencilere sertifikaları verildi. TÖMER’i birincilikle bitiren Tunuslu Zina Chekir, ikinci olan Rus Tamara Khairadze ve üçüncülüğü paylaşan Gambiyalı Lammin Dibba, Rus Abdullah Abdullaev ile Tunuslu Refka Jamel Rmili’ye sertifikalarını Prof. Dr. Hayrettin Öztürk ile Prof. Dr. Mustafa Gençer verdiler. Ardından diğer öğrencilerimiz de sertifikalarını öğretim elemanlarından aldılar.
  Mezun Öğrenciler Duygularını Dile Getirdi
  Törende mezun olan öğrencilerimiz de duygularını dile getirdiler. Afgan Ahmad Jawedjoya, Tunuslu Zina Chekir ile Gambiyalı Lammin Dibba Üniversitemizde eğitim görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendilerine Türkçe öğretmek için büyük emek veren hocalarına teşekkür ettiler. Törenin sonunda öğrencilerimiz keplerini havaya attılar ve mezuniyetlerini doyasıya kutladılar.
  Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Afganistan, Moldova, Gana, Gine, Gambiya, Mozambik, Tunus, Maldivler, Ruanda, Bangladeş, Endonezya, Madagaskar ve Gine Bissau’dan Üniversitemize gelen öğrenciler, 1 yıl boyunca TÖMER’de eğitim gördüler. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde okumaya devam edecekler.

  Önceki İçerikSınav Kaygısına Bilimsel Bakış…
  Sonraki İçerikRektörümüz Prof. Dr. Hayri Coşkun, TRT Okul’un Konuğu Oluyor