Uluslararası Öğrencilerimiz TÖMER’den Mezun Oldular

  Türkçe eğitimini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilerimiz, Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (TÖMER) mezun oldu. TÖMER tarafından düzenlenen yıl sonu etkinliği ve mezuniyet törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da katıldı. Sevinç ve heyecanla diplomalarını alan uluslararası öğrenciler, önlisans ve lisans programlarımızda eğitimlerine devam edecek.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlenen programa; Rektör Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Kürtül, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, TÖMER Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yılmaz Bacaklı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  “Rektörümüzün Desteği İle Hedefimiz En İyi TÖMER Olmaktır”

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında TÖMER olarak üstlendikleri önemli görevi vurguladı. Kundakçı;

  “Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezileri üniversitelerin, üniversiteler ise bulundukları şehirlerin dünyaya açılan kapılarıdır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin uluslararası bir üniversite olmasının ilk basamağı TÖMER’dir. Uluslararasılaşma bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükseköğretimin en temel unsuru ve eğilimi haline gelmiştir. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı Hocamız önderliğinde son yıllarda uluslararası öğrencilerle ilgili yapılan çalışmalar takdire şayandır. Kendilerine yakın ilgilerinden dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum” dedi. Kundakçı sadece dil öğretmenin yanı sıra Türk kültürünü öğretmek için de önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

  “Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrencilere vereceğimiz çok güzel değerlerimiz ve çok güzel bir kültürümüz vardır. Üniversitemizde 2500 civarında uluslararası öğrencimiz var. TÖMER olarak bu yıl şu ana kadar 550 öğrenciye Türkçe öğrettik. Hedefimiz Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi TÖMER olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla TÖMER’ler içerisinde, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın desteği ile Türkiye’nin en başarılılarından olmaktır.” Kundakçı bu kapsamda, Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı Göç idaresi ve Yunus Emre Enstitüsü ile ortak projeler yapmayı hedeflediklerini söyledi. Kundakçı çalışmalarda büyük emekleri olan Müdür Yardımcısı Yılmaz Bacaklı’ya, TÖMER’de eğitim veren akademisyenler ve ofis çalışanları Emine ve Şeyma hanımlara teşekkür etti, mezun öğrencileri de tebrik ederek konuşmasını sonlandırdı.

  Rektör Alişarlı, TÖMER’den Mezun Olan Uluslararası Öğrencileri Tebrik Etti

  Törende selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, yaklaşık 1 yılda Türkçe eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan uluslararası öğrencilerimizi tebrik ederek, üniversitemizde devam edecekleri eğitim hayatlarında başarılar diledi.

  “Öğrencilik Dönemini Çok İyi Değerlendirin.”

  Konuşmasında uluslararası öğrencilere tavsiyelerde bulunan Rektör Alişarlı, öğrencilik döneminin kıymetini bilmelerini vurgulayarak, özetle “Öğrencilik zamanında elde ettiğiniz güzel fırsatları çok iyi değerlendirin. Bolumuzun güzelliklerini keşfedin, doğa cenneti Bolu’nun tüm tabiatı koruma alanları ve milli parklarına mutlaka gidin görün. Bolu aynı zamanda kültür ve tarihle bezeli tarihi kentleri de barındırıyor. İpek yolu beldeleri Mudurnu ve Göynük en başlıcaları. Oradaki tarihi dokuyu inceleyin, güzel insanları ile muhabbet edin, tanışın, kendinizi tanıtın. Sosyal faaliyetlere önem verin. Üniversite sadece diploma vermiyor, birçok alanda katkı sunuyor. Örneğin, eğitim hayatınızı çok kültürlü bir ortamda sürdürüyorsunuz, bu büyük bir fırsat aslında. Nitelikli bilimsel, kültürel ve sosyal faaliyet alanı sunuyor; bu da büyük bir fırsat. Bu kapsamda Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğümüz her zaman sizlere destek oluyor. Beraber çalışma imkânı ve ortamı sağlıyor. Tüm bu imkanlar içerisinde öğrencilik zamanınızı ve emeğinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi, kendinizi en iyi şekilde yetiştirmenizi dilerim” diye konuştu.

  “Uluslararasılaşma Noktasında Yeni Hedeflerimiz Var.”

  Ülkemizin nitelikli ve iyi üniversitelerinden birinde eğitim gördüklerini kaydeden Alişarlı, tavsiyelerini sürdürerek, özetle; “Öğrencilik dönemini tam vaktinde tamamlayın, uzatmayın. İş hayatı mı? Önünüze çok fırsatlar çıkacak. Birincisi, eğitiminizi zamanında bitirmek ve çok çalışmak; ikincisi, arkadaşlıklar kurmak; üçüncüsü, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak olsun. İnşallah mezun olduğunuz zaman daha büyük fırsatları yakalayacağınıza eminim. İyi bir üniversitedesiniz. Uluslararasılaşma noktasında yeni hedeflerimiz var. Bu kapsamda bizlere destek veren değerli Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Doç. Dr. Mustafa Kundakcı ve Öğretim Gör. Yılmaz Bacaklı Hocalarımıza teşekkür ediyorum. Büyük gayretler gösteriyorlar.” dedi.

  “TÖMER Mezuniyeti Bir Başlangıç. Memleketinizin Sizden Beklediği Hedefleri Boşa Çıkarmayın.”

  TÖMER’den mezun olan uluslararası öğrencilerimizi tebrik eden Rektör Alişarlı, bunun bir başlangıç olduğuna dikkati çekerek, özetle “Kendinize hedef koyarak, azimle, sizlere ümit bağlayan ailelerinizin ve aynı zamanda memleketinizin ve devletinizin sizden beklediği hedefleri boşa çıkarmayacak şekilde çalışmaya devam edin. Önünüzde, yerleştiğiniz fakültenize göre 4, 5 ya da 6 yıllık bir süreç var. Eğer önlisans programı okuyorsanız, lisans tamamlamayı muhakkak düşünün. Yüzünüzün akıyla, şu anda olduğu gibi diplomanızı hak ederek alın. Yolunuz açık olsun. Tekrar hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

  Afganistanlı Rahmetullah: “TÖMER’e Başladıktan Sonra Her şey Beklediğimden Daha İyi İlerledi.”

  Afganistan’dan eğitim görmek için Üniversitemize gelen uluslararası öğrencimiz Rahmetullah ise, duygu ve düşüncelerini içeren bir konuşma yaptı. Rahmetullah, “Türkiye’ye ilk geldiğimde biraz tedirgindim. Yeni bir ülke, yeni bir dil, yeni bir kültür. Benimle aynı durumu paylaşan herkes için biraz zordu. Ama bunu unutmayalım ki, zaman her şeyin ilacıdır. TÖMER’e başladıktan sonra her şey beklediğimden daha iyi ilerledi. Hocalarımız her konuda yanımızda olduğu gibi, karşılaştığımız her sorunda da daima bizlere destek oldular. Hocalarımızın vermiş olduğu emekler ve zahmetlerinden dolayı tüm TÖMER öğrencileri adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Ben TÖMER’de sadece Türkçe öğrenmedim. TÖMER bana, dünyanın her bir yanından, farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen insanlarla tanışma ve arkadaş olma fırsatı verdi. Allah nasip ederse ileride Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okuyacağım. Ben Türkçe’ye ilk adımımı TÖMER’de attım. Bundan sonraki seviyemin daha da iyi ve başarılı olacağını düşünüyorum. Yeniden Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  Uluslararası Öğrencilerimizin Türkçe Performansları Beğeni Topladı

  Uluslararası öğrenciler, TÖMER’le ilgili duygu ve düşüncelerini aktardılar. Halk oyunlarından örnekler sergileyip, popüler Türkçe şarkılar söylediler. Şiirler okuyup, sahne performansları gerçekleştirdiler. Bu başarılı etkinlikleri gerçekleştiren uluslararası öğrencilerimize teşekkür belgesi, Rektör Alişarlı ve protokol üyeleri tarafından verildi. Diplomalarını TÖMER akademisyenlerinden alan uluslararası öğrencilerimiz, keplerini fırlatarak gönüllerince eğlendi.

  Önceki İçerikGök ve Kahraman’dan Rektör Alişarlı’ya Ziyaret
  Sonraki İçerikMeteoroloji’den Kuvvetli Sağanak Yağış Uyarısı